הסכם גירושין

כשחיי הנישואים של זוג מגיעים אל סופם הבלתי נמנע, לעתים הדבר הנכון ביותר שיכולים בני הזוג לעשות במצב העניינים הנתון, הוא להשתדל ולהגיע להסכמות מקיפות ככל הניתן לגבי תנאי הפרידה שלהם. חתימה על הסכם גירושין היא, למעשה, הדרך האולטימטיבית שבה ניתן להגיע להסכמה הדדית בנושאים העקרוניים המלווים כל הליך גירושין, והוא בא לסייע לבני הזוג לחתום את חייהם המשותפים כזוג נשוי בצורה מכבדת ומכובדת.

במידה רבה, החתימה על הסכם הגירושין מסייעת לזוגות לחסוך בהוצאות משפטיות יקרות, בזמן יקר ובהרבה עוגמת נפש, שעלולה להיגרם לכל אחד מהם בתביעת גירושין רגילה.

מתי נהוג לחתום על הסכם גירושין?

חתימה על הסכם הגירושין ואישור שלו, לרוב מתבצעים לאחר שבני הזוג הגיעו להחלטה על סיום של חיי הנישואים שלהם. החתימה על ההסכם ואישורו, חותמים בצורה רשמית את פרק חיי הנישואין בחייו של כל אחד מבני הזוג, כאשר הסכם הגירושין כשלעצמו הוא זה שקובע מהם התנאים להתרת הקשר.

האם ניתן לחתום על הסכם גירושין לפני שמתחתנים?

לא. אין אפשרות לחתום על הסכם גירושין לפני הנישואין, מכיוון שהסכם מסוג זה נועד לדון באופן מפורט בחלוקת הרכוש והנכסים המשותפים לבני הזוג ממועד נישואיהם ואילך, ובנושאים נוספים שטרום הנישואין כנראה שלא היו רלוונטיים. יחד עם זאת, אפשרי לחתום מבעוד מועד על הסכם טרום נישואין שמאפשר הליך גירושין מזורז במידה והצורך בכך עולה.

האם הסכם נישואין שנחתם טרום החתונה בא במקום הסכם גירושין?

כיום, זוגות רבים בישראל, מחליטים לחתום על הסכם נישואין עוד לפני שהם נכנסים תחת החופה ובאים בברית הנישואין באופן רשמי. ישנם כמובן, גם זוגות שעושים זאת לאחר שנישאו ואף בחלוף תקופה לנישואיהם. אין עוררין על כך שהחתימה על הסכם קדם נישואין היא בבחינת צעד משמעותי בחיי בני הזוג, המסיר חוסר ודאות מסוים מעל חיי הנישואים.

יחד עם זאת, הסכם הנישואין אינו בא במקום הסכם גירושין, שהצורך בו מתעורר כאשר הזוג עומד בפני פרידה. למעשה, אין כל סתירה בין החתימה על שני הסכמים אלו.

ההבדלים בין הסכם גירושין והסכם קדם נישואין

הסכם קדם נישואין כאמור מתווה את הקווים המנחים הכלליים לסיום הנישואין, בעוד שהסכם גירושין מתייחס לאופן בו תתבצע הלכה למעשה חלוקת הרכוש והסמכויות בכל הקשור בילדים.

אילו מגבלות בהסכמי נישואין ניתן לפתור בחתימה על הסכם גירושין

הסכם נישואין בא לטפל במגוון נרחב של נושאים בחיי הזוגיות – תחום הפיננסים, התחום האישי וכמובן התחום המשפחתי. יחד עם זאת, הסכמי נישואין אינם יכולים להבטיח לאיש כי בן / בת זוגו יסכימו להעניק לו גט במידה וירצה בגירושין בשלב כזה או אחר. ליתר דיוק, ייתכן בהחלט מצב שבו בית המשפט איננו מסכים לאשר הסכם שכזה כלל.

הסכם גירושין
הסכם גירושין

יתרה מכך, הסכם נישואין אינו מטפל בהון או רכוש שטרם צברו בני הזוג במועד החתימה עליו (היינו, ברכוש עתידי). לכן, הסכם גירושין נחוץ כפתרון משלים להסכם הנישואין, המאפשר להתיר באופן מסודר, יעיל, הוגן ומהיר את חיי הנישואין. בסיכומו של דבר, הסכם נישואין הוא בגדר מתווה מוגדר לעומת הסכם גירושין שהוא פתרון שמאפשר יישום של מתווה זה.

כמובן, למותר לציין שגם זוג שלא חתם מעולם על הסכם נישואין, איננו מנוע מחתימה על הסכם גירושין, ואף מומלץ שיעשה כן.

הנושאים שהסכם גירושין מטפל בהם

הסכם גירושין יכול לטפל במגוון רחב ביותר של נושאים. בעת החתימה על הסכם גירושין, בני הזוג למעשה יודעים את כל מה שצריך ורצוי לדעת אחד על השני. לפיכך, יש להם גם יכולת להתייחס לכל תחום שעלול להוות סלע מחלוקת ביניהם במקרה של גירושין.

להלן הנושאים העיקריים שאותם הסכם גירושין נועד להסדיר:

חלוקת הרכוש והכספים שנצברו תוך כדי חיי הנישואין: הסכם גירושין עוסק בצורת החלוקה של הרכוש והממון אותו בני הזוג הספיקו לצבור תוך כדי חייהם המשותפים כזוג נשוי או ידוע בציבור. זאת, בהינתן וצורת החלוקה לא הוסדרה מראש במסגרת הסכם נישואין.

רכוש ששייך לצד אחד בנישואין על פי חוק: אף שרכוש מסוג זה איננו אמור להוות נושא לדיון, ייתכן מצב בו אחד מבני הזוג מוכן לחלוק ברכושו עם בן / בת זוגו, בכדי לזרז את הגירושין.

משמורת ודמי מזונות: הסכם גירושין בא להסדיר בין היתר גם את הנושא הזה. הדבר פשוט יותר במידה וכבר קיים הסכם נישואין שבו הנושא נדון. אולם גם כשלא קיים, ניסוח סעיף רלוונטי בהסכם גירושין המציג פתרון שמקובל על שני הצדדים לעניין המשמורת והמזונות, יחסוך, בסבירות לא מבוטלת, עוגמת נפש רבה לכולם.

האם ישנם סעיפים מיוחדים שחובה לכלול בהסכם גירושין?

הסכם גירושין זה כאמור מסמך שמסכם את ההבנות שהושגו בין בני הזוג בהקשר להליך הגירושין וסוגיות המפתח הכרוכות בו. לכן חייבים להופיע בו לפחות סעיפים שעוסקים בחלוקה של הרכוש המשותף ובהתנהלות סביב גידול הילדים המשותפים וחלוקת ההוצאות השונות הכרוכות באחזקתם של הילדים.

יחד עם זאת, הסכם גירושין עשוי בהחלט גם לכלול סעיפים המכסים נושאים אחרים. לצורך העניין, יכול להופיע בו גם סעיף שעוסק בשותפות הקיימת בין בני זוג המנהלים עסק משותף או עובדים בו יחדיו, כאשר שני בני הזוג מודעים לכך שהשותפות ביניהם קריטית להמשך הפעילות העסקית. לדוגמא – צמד זמרים פופולריים, שרק כצוות יכולים להמשיך ולהניב רווחים משמעותיים.

כיצד גישור מסייע בניסוח הסכם גירושין?

עם הדרכים היעילות יותר שבהן ניתן להגיע להסכם גירושין טוב שמכסה את כלל סוגיות המפתח בגירושין, ניתן למנות הליך גישור בגירושין. זהו הליך אשר בו מגשר מנסה לתווך בין בני הזוג ולסייע להם לנהל שיח שיאפשר ניסוח של הסכם גירושין שייטיב עם שני הצדדים וכן עם ילדיהם.

הניסיון מעיד על כך שבני זוג שמשתפים פעולה עם הליך הגישור לרוב יוצאים נשכרים מכך. הליך גישור מביא בדרך כלל להשגת פשרות שתורמות לקיצור משמעותי של ההליך וכן חיסכון בהוצאות הגבוהות, שהן מנת חלקם של מי שנגררים להתדיינות משפטית ממושכת סביב גירושיהם.

מה תפקידו של עורך דין גירושין בהקשר של הסכם גירושין?

כאשר זוג מעוניין לערוך הסכם גירושין שינחה אותו במידה ויבחרו לסיים את חיי הנישואים שלהם, הגורם המקצועי שראוי להסתייע בו הוא כמובן עורך דין גירושין המתמחה בדיני משפחה ובניסוח הסכמי גירושין. לעתים במעמד עריכת הסכמי גירושין נוטל חלק יותר מעו"ד אחד, במידה וכל אחד מן הצדדים בהסכם מיוצג בידי עו"ד משלו.

ככל שבני הזוג המתגרשים נמצאים במצב רגיש יותר, כך חשובה יותר מעורבותו של עו"ד גירושין מיומן ומנוסה שיוכל לכוון אותם בניסוח הסכם גירושין מדויק, מפורט, הוגן וקביל לחלוטין מבחינה משפטית.

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד  המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

ביטול הסכם גירושין

הגופים המשפטיים האמונים על מתן היתר לביטול הסכם גירושין, אינם ממהרים לאשר את הביטול לאור המעמד המחייב של חוזה הגירושין וההליך הדרוש על מנת לאשרו.

הסכמי גירושין – ילדים

הסכמי גירושין – ילדים הסכם גירושין באופן כללי, הוא מסמך משפטי שתכליתו היא לסייע בהסדרת כלל הנושאים המשפטיים והאחרים הנוגעים להליך הגירושין בין בני הזוג.

שערוך בהסכמי גירושין

שערוך בהסכמי גירושין הדרך הטובה והמומלצת מכולן לסיים את חיי הנישואין, היא באמצעות חתימה על הסכמי גירושין. מדובר על חוזה משפטי שבו מטופלות הסוגיות המרכזיות

שכר טרחה – עורך דין הסכם גירושין

בין השאלות היותר שכיחות שמעסיקות זוגות שנכנסים להליכי גירושין, ישנה שאלת העלויות. אחד הרכיבים המשמעותיים יותר בהוצאות הכרוכות בגירושין, הוא שכר טרחה – עורך דין

עורך דין הסכם גירושין

הסכם הגירושין הוא מסמך משפטי אשר מגדיר את הדרך הנאותה לפירוק של התא המשפחתי על פי העדפותיהם וצרכיהם של שני בני הזוג שחותמים עליו. בדיוק