סוגי גירושין

במסגרת הליכי גירושין נדרשים בני הזוג שמעוניינים להתיר את נישואיהם, לטפל במגוון רחב של נושאים בפן המשפטי. בין הנושאים שיש להסדיר ברובם המוחלט של הליכי הגירושין בישראל, ישנם: טיפול בנושא הגט, חלוקת רכוש, הסדרת המשמורת בילדים והסדרי הראייה וקביעת דמי המזונות לילדים. כיום ישנן מספר דרכים שונות שבהן ניתן להסדיר את הסוגיות הללו במסגרת סוגי גירושין שונים, שאותם נסקור במאמר זה.

מדוע קיימים סוגי גירושין שונים?

ההחלטה של זוג להתגרש היא בין ההחלטות היותר קשות שאותן בני זוג נדרשים לקבל לעתים, ובפרט כשיש ילדים בתמונה. גירושין מחייבים "חישוב מסלול מחדש" במגוון היבטים, לרבות חלוקת הרכוש המשותף, חלוקת זמני שהות עם הילדים ומשמורת, שינוי מקום המגורים, ועוד.

מעבר לכך, המצב הרגשי בו נתון כל אחד מבני הזוג ברוב המקרים, איננו פשוט כלל ועיקר וכרוך לרוב בכאב רב, כעסים ולעתים אף צורך בנקמה בבן או בת הזוג. חרף עוצמת הרגשות המעורבת בהליכי גירושין, מומלץ בהחלט לבצע אותם תוך שמירה על הגינות, כבוד הדדי, ויעילות. אולם למרבה הצער, לא תמיד מסתייע הדבר בידיהם של המתגרשים שנקלעו למערבולת יצרים ואמוציות, ולכן עולה הצורך בפתרון משפטי מסוג אחר.

סוגי גירושין נפוצים בישראל 2021

במסגרת הליכי גירושין לרוב נהוג שכל אחד מן הצדדים נעזר בשירותיו של עו"ד גירושין. זאת בשאיפה להסדיר את הסוגיות הכרוכות בגירושין בדרכי נועם, על ידי ניסוח של הסכם גירושין שיהא מקובל על שני בני הזוג. פתרון זה ידוע בתור "גירושין בהסכמה" או "גירושין בשיתוף פעולה".

אולם כאשר הצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמות ביניהם בנושאים הללו, הטיפול בתיק עשוי להגיע למערכת המשפט כתביעת גירושין. בהקשר זה מן הראוי לציין כי במדינת ישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות שבהן תיקי גירושין מתנהלים, והן הערכאה הדתית – קרי, הרבנות, או הערכאה האזרחית שהיא בתי המשפט לענייני משפחה.

מה מאפיין סוגי גירושין שונים?

להלן סוגי הליכי הגירושין השונים הקיימים בישראל ומאפייניהם העיקריים:

הליך גירושין בהסכמה

כיום זוגות נשואים המעוניינים להיפרד בוחרים במקרים רבים לחסוך מעצמם את מאבק הכוחות המשפטי ולגשת ישירות לטיפול בנושאים הלוגיסטיים הכרוכים בפירוק התא המשפחתי שלהם. זהו המקרה של גירושין בהסכמה.

סוגי גירושין
סוגי גירושין

כאשר ההחלטה "לפרק את החבילה" היא בגדר עובדה מוגמרת מבחינת שני בני הזוג, ביכולתם לפנות לעורך דין גירושין, מגשר או טוען רבני על מנת שינסח עבורם הסכם גירושין בהסכמה להסדרת כל הסוגיות העקרוניות הקשורות בפרידה.

להסכם גירושין אפשרי כמובן להגיע גם לאחר התדיינות משפטית. כך או כך, ההליך מחייב את שני בני הזוג לקיים שיח מכבד ופתוח, ולהתדיין ביניהם כדי להגיע להסכמות משותפות שישרתו את שניהם ואת טובת הילדים עד כמה שניתן. כך ניתן להתגרש בדרכי נועם, בתוך מינימום זמן, מינימום פגיעה בילדים המשותפים, ופחות עלויות בהשוואה לסוגי גירושין אחרים כמו ניהול של תביעת גירושין בערכאות המשפטיות.

הליך גישור או גירושים בשיתוף פעולה

פתרון מקובל נוסף כיום נקרא גירושין בשיתוף פעולה. פתרון זה כרוך בפנייה של בני הזוג למרכז המתמחה בהליכי גישור בגירושין, כאשר המטרה היא לא רק לטפל בנושאים המשפטיים הכרוכים בגירושין, אלא גם בנושא הכלכלי והנפשי.

במרכזים אלו פועלים עורכי דין עם התמחות בתחום דיני המשפחה והליכי גירושין, בנוסף לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, עובדות סוציאליות ויועצים פיננסיים. כל אלו חוברים יחדיו על מנת לספק לזוגות המתגרשים מענה כוללני ומקיף.

כאשר בתום הליך הגירושין בשיתוף פעולה, מושג הסכם גירושין שמקובל על שני בני הזוג, הוא מובא לאישורה של אחת מהערכאות המשפטיות (בית הדין לענייני משפחה או הרבנות), כדי להעניק לו תוקף משפטי של פסק דין. סוג גירושין זה מאפשר לבני הזוג שמעוניינים לפצל כוחות לא רק להסדיר את הנושאים המשפטיים שנוגעים לפרידתם במסגרת הסכם הגירושין, בעלות מצומצמת יותר וזמן קצר יותר.

גירושין בשיתוף פעולה גם מאפשרים למתגרשים לקבל סיוע בהתמודדות עם שאר ההיבטים הקשורים בפרידה.

הליך גירושין מסוג התרת נישואין

רובם המוחלט של הליכי הגירושין במדינת ישראל מתנהלים מול בתי הדין הדתיים. במקרה בו מדובר בזוג יהודי, זו הרבנות. בקרב זוגות מוסלמיים, מטופלים גירושין בבתי הדין השרעיים, ועוד.

אולם כאשר זוג מעורב מעוניין להתגרש (למשל יהודיה הנשואה לנוצרי), לבתי הדין הדתיים אין יכולת לספק להם מענה משפטי. במצב כזה סוג הליך הגירושין שעליהם לפנות אליו יהיה הליך שנקרא "התרת נישואין". מדובר בהליך שמתקיים בבתי הדין לענייני משפחה, המוסמכים לפסוק כי הנישואין מבוטלים, ולדון בכלל ההיבטים המשפטיים הכרוכים בגירושי הזוג המעורב.

ההבדלים העקרוניים בין סוגי גירושין שונים

כשהליכי גירושין מתבצע בהסכמה הדדית של בני הזוג, ניתן להסדיר את חלוקת הרכוש, תשלום המזונות, המשמורת, וזמני השהות בעזרת מגשר או עורך דין גירושין. גירושין בהסכמה או בשיתוף פעולה מאפשרים לבני הזוג להפחית מהנטל הרגשי הנלווה לתביעת גירושין.

למשל כאשר אחד בני הזוג דורש גט והשני ממאן להעניק לו אותו, הליך הגירושין חייב להגיע להכרעה בבית משפט מה שכרוך לא רק בהוצאות משפטיות כבדות למדי, אלא בהקפאה של שגרת חייהם התקינה של כל המעורבים, לרבות הילדים המשותפים לבני הזוג. למותר לציין כי ישנם מקרים יוצאי דופן שבהם בית המשפט עשוי להעניק גט כפוי ללא הסכמת אחד הצדדים, אולם אין מדובר במצב הרצוי לאף אחד מהמעורבים.

לבחור בסוג הגירושין המתאים עבורכם בעזרת עורך דין גירושין מנוסה

משום שסוגי גירושין שונים, בין אם מדובר בהליך גירושין בהסכמה ובין אם לאו, כרוכים בקושי רגשי וכאב לא מבוטל, לרוב הדבר הנכון הוא לפנות להתייעצות משפטית מקדימה עם עורך דין גירושין מומחה. זאת לפני שנוקטים בצעדים משפטיים כלשהם. עו"ד גירושין הבקיא במאפייניהם של סוגי גירושין שונים, יכול להמליץ לבני הזוג על סוג הגירושין המתאים למצבם הספציפי ולנסיבות המקרה.

ישנם זוגות שיבחרו בעצת עורך דינם לפנות להליכי גישור לפני הליך הגירושין עצמו או במסגרת ההליך, כדי לחסוך מעצמם את הצורך להגיע לבית המשפט. במקרים אחרים, פתרון זה עשוי שלא להתאים. לעורך הדין שמייצג את כל אחד מבני הזוג בגירושין, ישנו הידע המקצועי שמאפשר לו להעלות בפני מיוצגיו את השאלות הרלוונטיות ולכוון אותם בהתאם לצרכיהם הפרטניים, תוך ראיית התמונה הכוללת.

מדוע סיוע משפטי איכותי הוא קריטי ללא קשר לסוג הגירושין בו בוחרים

במאמר זה סקרנו סוגי גירושין שונים. אולם חשוב לחדד ולומר כי ללא קשר לסוג הליך הגירושין הנבחר, לא מומלץ להתנהל ללא סיוע משפטי הולם של עו"ד גירושין מיומן. אחרי הכל, גירושין הם הליך ממושך יחסית עם השלכות מרחיקות לכת על שני בני הזוג, ולכן חשוב להבין לעומק את המשמעויות של כל החלטה שמתקבלת במהלכו – בין אם היא נעשית בהסכמה הדדית ובין אם במסגרת תביעת גירושין בערכאה משפטית.

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

גירושין בשיתוף פעולה

כל זוג שבוחר להפוך את הקשר שלו לרשמי ולמסד אותו, בוחר בדרך כלל להעלים עין ולא לחשוב על הרגע האפשרי של סיום הקשר. ואומנם הדבר

גירושין של בני זוג מאותו מין

הליך גירושין הוא אף פעם לא תהליך פשוט וקל, בדרך כלל הוא מלווה בפרידה קשה ולעיתים אף בסכסוך שנגמר בבית משפט. כשמדובר על בני זוג

גירושין בין בני זוג חסרי דת

בישראל החוק מגדיר כי תחום הנישואים וכתוצאה מכך גם הגירושים נמצא תחת הדין הדתי. המשמעות היא שכל אדם אשר מוגדר בעל דת מוכרת בישראל מחויב

גירושין בהסכמה

אם נעשה סקר בקרב כל הזוגות שמתחתנים, כנראה שהרוב המוחץ מאוד יאמין שהקשר שלהם יחזיק לנצח. זהו בעצם הבסיס של ההחלטה למסד את הקשר ולהפוך

גירושין אזרחיים

גירושין הינם בדרך כלל השלב שאף זוג נשוי טרי אינו רוצה לדבר ולחשוב עליו. כולנו רוצים להאמין שהנשואים שלנו יחזיקו עד המוות. אך, לצערנו הסטטיסטיקה

גירושין לבעלי עסקים

מורכבותם של הליכי גירושין באופן כללי, אינה מוטלת בספק. אולם היא עולה מדרגה כשמדובר על גירושין לבעלי עסקים. במרבית המקרים, אנשים שמנהלים עסק עצמאי נדרשים

גירושין לעצמאים

אנשים שמנהלים עסק עצמאי במדינת ישראל, נדרשים להשקיע זמן ואנרגיה רבים בעסק העצמאי שהקימו. למותר לציין כי התמודדות עם הליך גירושין במקביל לכך, לעולם איננה

גירושין ללא ילדים

זוגות בישראל שמגיעים להליכי גירושין ללא ילדים, מטבע הדברים נתונים במידה פחותה של מתחים ולחצים. העדר ילדים בתמונה, חוסכת מבני הזוג את הצורך להסדיר נושאים