גירושין ללא ילדים

זוגות בישראל שמגיעים להליכי גירושין ללא ילדים, מטבע הדברים נתונים במידה פחותה של מתחים ולחצים. העדר ילדים בתמונה, חוסכת מבני הזוג את הצורך להסדיר נושאים מורכבים כמו תשלומי מזונות ילדים והסכמי משמורת. אולם חשוב לדעת כי גירושין ללא ילדים כרוכים גם הם במידה לא מבוטלת של בירוקרטיה והתעסקות בנושאים שחשוב לתת עליהם את הדעת. לכן נכתב המדריך שלפניכם.

מהן הסוגיות העיקריות בגירושין ללא ילדים

בהליכי גירושין ללא ילדים ישנן 3 סוגיות עיקריות שחשוב להכיר:

  1. טקס סידור הגט – כל הליך גירושין של זוג יהודי בישראל, עובר דרך הרבנות. על מנת שהגירושין יקבלו תוקף רשמי, יש לבצע טקס שנקרא "סידור גט" שבמסגרתו "משחרר" הבעל באופן רשמי את זוגתו מקשר הנישואין. ככלל, הליך סידור הגט הוא עניין פשוט יחסית, למעט מקרים שבהם אחד הצדדים בנישואין מסרב למתן הגט, ובאופן זה מוביל את עצמו ואת בן / בת הזוג להתדיינות משפטית ממושכת ויקרה במסגרת תביעת גירושין בבית המשפט (הרבני או האזרחי).
  2. מזונות אישה – בימים עברו נהוג היה שבעל נדרש לשלם לאשתו דמי מזונות לאורך כל הליך הגירושין ועד למועד מתן הגט. זאת מתוך נקודת המוצא שהגבר הוא האחראי לפרנסתה של זוגתו לאחר הנישואין. אולם כיום, רובם המוחלט של הזוגות עובדים שניהם כאשר נשים רבות בונות לעצמן קריירה. באופן זה, תשלום דמי המזונות לאישה הופך פחות ופחות רלוונטי למעט מקרי סרבנות גט מתמשכת מצד הבעל, שגם אז קיימת מחלוקת משפטית בנוגע לגובה התשלום, שהוא תלוי סיטואציה.
  3. חלוקת הרכוש בגירושין – חלוקת הרכוש בין בני הזוג בגירושין היא בבחינת סלע מחלוקת בהרבה מתיקי הגירושין בישראל – לרבות גירושין ללא ילדים המתבצעים בהסכמה. אופן חלוקת הרכוש בגירושין תלוי בגורמים רבים וביניהם הסכמים שנחתמו בין בני הזוג טרום הנישואין או בתחילתם (כגון הסכם ממון), נכסים שהתקבלו בירושה או במתנה, קיומם של נכסים מוברחים, וכן הלאה. לכן חשוב לערב עורך דין גירושין בכל הליך גירושין – גם במקרה של גירושין ללא ילדים, ולו למען הטיפול המסודר בעניין חלוקת הרכוש המשותף.

 

מעמדם של נכסים בהליכי גירושין ללא ילדים

ברמת העיקרון, כל רכוש אשר נצבר במסגרת תקופת הזוגיות של שני אנשים בישראל, נחשב כרכוש משותף בראי החוק. זאת למעט מקרים שבהם נקבע אחרת מבעוד מועד, באמצעות הסכם שנחתם ותוקף בידי בית המשפט.

יש לציין שלא רק נכסים ורכוש משותפים לשני בני הזוג, אלא גם החובות שנצברו בתקופת החיים יחדיו, למעט חובות שהם תוצר של עבירות פליליות או קנסות שהושתו על אחד מבני הזוג בלבד, ובפרט במקרים שהדבר אירע לללא ידיעתו של בן הזוג השני.

גירושין ללא ילדים
גירושין ללא ילדים

יצויין בהקשר זה, כי גם במקרה שבו רכוש מסוים נרשם תחת בעלותו של אחד מבני הזוג בלבד, הלכת השיתוף עשויה לחול עליו בהליך הגירושין, מאחר ומדובר על רכוש שנצבר במהלך תקופת הזוגיות.

 

גם בגירושין ללא ילדים – עריכת הסכם גירושין מסודר היא הכרחית

מן הראוי לחדד ולומר שגם זוגות ללא ילדים, אינם פטורים מחתימה על הסכם גירושין מסודר, כאשר הם בוחרים לסיים את הקשר הזוגי שלהם. הסכם גירושין מסייע להסדיר את כלל הסוגיות הרלוונטיות לגירושין לרבות חלוקת הממון, הרכוש, המיטלטלין והנכסים שנצברו בתקופת החיים המשותפת של בני הזוג, וכן נושאים של קניין רוחני.

הסכם הגירושין – ככל שינוסח בצורה בהירה ומפורטת יותר, יאפשר לבני הזוג לחתום את פרק הנישואין שלהם בצורה נקיה ולפתוח דף חדש בחייהם בהקדם ללא מטען מיותר. בהקשר זה, ראוי להסתייע בשירותיו של עו"ד גירושין מוסמך על מנת שלא תפספסו אף נושא שחשוב שיופיע בהסכם.

 

האם גירושין ללא ילדים הם תהליך קצר יותר?

התשובה לשאלה "האם הליכי גירושין ללא ילדים הם תהליך קצר יותר?" תלויה במידה רבה בבני הזוג המתגרשים. כאשר החתירה לגירושין מהירים ויעילים משותפת לשני בני הזוג, ניתן לסיים את ההליך בתוך פרק זמן סביר ובמינימום עלויות וסיבוכים משפטיים.

אולם ישנם לא מעט מקרים שבהם ישנו הרבה " דם רע" בין בני זוג ולכן הגירושין אינם מתבצעים בשיתוף פעולה. כתוצאה מכך, ההליך עשוי להגיע לבית המשפט כתביעת גירושין, ולהפוך לסאגה מתמשכת.

 

חשיבות הייעוץ המשפטי בהליכי גירושין ללא ילדים

אף שהליכי גירושין ללא ילדים עשויים להיראות מן הצד כעניין של מה בכך, ברבים מהמקרים יש צורך בייעוץ משפטי בהקשר של חלוקת הנכסים בגירושין ותשלום דמי המזונות לאישה. ניסוח הסכם גירושין באמצעות עו"ד גירושין מנוסה, הוא חיוני לכל זוג שחפץ בהתרת הזוגיות בצורה מסודרת ויעילה, גם כאשר היחסים הם טובים.

לעתים, ניתן גם להימנע מגירושין כליל על ידי פנייה להליכי גישור והגעה להסכמות משותפות לגבי החיים ביחד. כמובן, בגירושין כמו בכל הליך משפטי יש לא מעט תחומים אפורים, ובפרט כאשר קיימים מטענים בין הצדדים שהופכים את השיח ללא ענייני ומסורבל. למרבה הצער, לא חסרים תיקים של גירושין ללא ילדים המגיעים לבית המשפט, ובמקרים אלו הצורך בליווי משפטי הוא אקוטי אף יותר.

 

בשורה התחתונה

גירושין ללא ילדים הם לכאורה הליך גירושין מורכב פחות מגירושין הכרוכים בפירוק של תא משפחתי שכולל צאצאים. יחד עם זאת, גם בגירושין של זוגות נטולי ילדים עולים לא אחת עניינים כמו חלוקת רכוש בגירושין ותשלום מזונות לאישה שהופכים את ההליך סבוך יותר. לכן יש מקום להסתייע בגורם חיצוני אובייקטיבי – קרי, עו"ד גירושין, שיאפשר לכם לנסח הסכם גירושין מסודר וממצה, ולהניח את הפרק הזה בחייכם מאחוריכם, בלב שקט.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן.

כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד  המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

גירושין בשיתוף פעולה

כל זוג שבוחר להפוך את הקשר שלו לרשמי ולמסד אותו, בוחר בדרך כלל להעלים עין ולא לחשוב על הרגע האפשרי של סיום הקשר. ואומנם הדבר

גירושין של בני זוג מאותו מין

הליך גירושין הוא אף פעם לא תהליך פשוט וקל, בדרך כלל הוא מלווה בפרידה קשה ולעיתים אף בסכסוך שנגמר בבית משפט. כשמדובר על בני זוג

גירושין בין בני זוג חסרי דת

בישראל החוק מגדיר כי תחום הנישואים וכתוצאה מכך גם הגירושים נמצא תחת הדין הדתי. המשמעות היא שכל אדם אשר מוגדר בעל דת מוכרת בישראל מחויב

גירושין בהסכמה

אם נעשה סקר בקרב כל הזוגות שמתחתנים, כנראה שהרוב המוחץ מאוד יאמין שהקשר שלהם יחזיק לנצח. זהו בעצם הבסיס של ההחלטה למסד את הקשר ולהפוך

גירושין אזרחיים

גירושין הינם בדרך כלל השלב שאף זוג נשוי טרי אינו רוצה לדבר ולחשוב עליו. כולנו רוצים להאמין שהנשואים שלנו יחזיקו עד המוות. אך, לצערנו הסטטיסטיקה

גירושין לבעלי עסקים

מורכבותם של הליכי גירושין באופן כללי, אינה מוטלת בספק. אולם היא עולה מדרגה כשמדובר על גירושין לבעלי עסקים. במרבית המקרים, אנשים שמנהלים עסק עצמאי נדרשים