גירושין בהסכמה

אם נעשה סקר בקרב כל הזוגות שמתחתנים, כנראה שהרוב המוחץ מאוד יאמין שהקשר שלהם יחזיק לנצח. זהו בעצם הבסיס של ההחלטה למסד את הקשר ולהפוך למשפחה. אך לצערנו בשנת 2021 בישראל אחוז הזוגות המתגרשים עומד על כ-33% מכלל הזוגות המוגדרים כנשואים. מדובר על כשליש מבין כל הזוגות. הליך הפרידה והגירושין הוא תהליך קשה נפשית ולעיתים הוא יכול להפוך לסכסוך רציני ממש. אך, חשוב לדעת שאפשר גם אחרת וישנם זוגות רבים אשר מבצעים את הליך הגירושים בהסכמה, בקלות רבה יותר ובשמירה על טובת הילדים.

גירושין – לא חייב להיות מכוער

הליך הגירושין הינו ההליך המשפטי והדתי הרשמי בו זוג נשוי (או ידוע בציבור), בוחר לפרק את החבילה, לבטל את ברית הזוגיות ולהמשיך כל אחד בדרכו. במסגרת הליך הגירושין ישנו צורך לבצע חלוקה של הרכוש בין בני הזוג, כמו גם לקבוע את המשמורת על הילדים, להסדיר את נושא המזונות ולקבוע כיצד יתבצע הליך החינוך וקבלת ההחלטות העתידי.

ברוב המקרים אנחנו שומעים על הגירושין המכוערים ביותר, מריבות על משמורת הילדים, מריבות על נכסים ורכוש ועל סרבנות למתן גט. אך, מה שאנחנו לא שומעים עליו הינם המקרים בהם זוגות מתגרשים בהסכמה, ללא מריבות רבות מדי, ללא בתי משפט וללא גרירה של התהליך לאורך שנים.

ההליך שמאפשר את הפרידה הנעימה (יחסית) ושמחצית מהזוג שנפרדים בוחרים ליישם אותו נקרא גירושין בהסכמה.

 

מהו הליך הגירושין בהסכמה?

מסגרת הליך הגירושין בהסכמה בני בזוג מחליטים לפנות למגשר המתמחה בתחום הגירושין בהסכמה ולנסות ליישב את כל סוגיות הגירושין בצורה של גישור ללא מעורבות של בתי המשפט או בתי הדין הדתיים.

במסגרת התהליך, בני הזוג נפגשים עם המגשר מספר פעמיים, בין אם ביחד ובין אם כל אחד בנפרד. מפרטים את הסוגיות והבעיות הקיימות, את הרצונות לעתיד, כמו גם את המידע הכלכלי של כמות וערך הרכוש המשותף והיכולת הכלכלית של כל אחד מן הצדדים. כמו כן, במקרה בו בוצע הסכם ממון לפני הנישואים או כל הסכם במהלך הנישואים גם אלו נלקחים בחשבון ומוצגים במהלך דיוני הגישור.

המגשר בוחן את הסיטואציה הספציפית של בני הזוג והמשפחה כולה ומנסה לגשר על הפערים שקיימים בין הרצונות והצרכים של בני הזוג. בסוף התהליך, אם הצליחו להסדיר את כל הסוגיות, כל החלטות מנוסחות בהסכם גירושין שלעתיד יהווה את ההסכם המחייב בין בני הזוג.

גירושין בהסכמה
גירושין בהסכמה

כשהחוק מחייב

במסגרת חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה) תשע"ה-2014 נקבע כי החל מחודש יולי 2016, כל זוג אשר בוחר להתגרש מחויב לתת הזדמנות להליך של גירושין בהסכמה. מכאן שגם אם אחד מבני הזוג יבקש להגיש תביעה ולפתוח את הליך הגירושין מול בית הדין הדתי הרלוונטי או מול בית המשפט לענייני משפחה, יהיה על שני בני הזוג להשתתף בהליך הגישור ורק במידה וזה לא יצלח תתאפשר הגשת התביעה ופתיחה בהליך של פתירת סכסוכים.

 

למי מתאים התהליך?

ההליך של גירושין בהסכמה הוא הליך המחייב בחוק את כל הזוגות שרוצים לסיים את הזוגיות הרשמית שלהם. אך, בדרך כלל הליך יצליח ויהיה לפתרון המשמעותי עבור בני הזוג במידה ושני בני הזוג יגיעו לתהליך מנקודת מבט של שמירה על טובת הילדים ודאגה לעתיד המשפחה.

כמובן שישנם מקרי קיצון בהם ההליך צפוי להיכשל עוד לפני שהוא התחיל. מקרים כאלו כוללים בתוכם אירועים של אלימות בין בני הזוג וגם מקרים בהם אחד מבני הזוג אינו מסכים לפרידה ועל כן הסכסוך העיקרי מגיעה מהסוגייה של הפרידה עצמה.

 

כל הסיבות לפנות לגירושין בהסכמה

את הסיבות לפנות לגירושין בהסכמה ולהליך הגישור, זאת מלבד החובה על כך בחוק, ניתן לחלק למספר קטגוריות.

 

יכולת ההחלטה

חשוב לזכור, ברגע שסכסוך בהליך הגירושין מגיע לידי הכרעה והחלטה של בית משפט או בית דין דתי, ההחלטה שלהם הינה מחייבת. אומנם, השופטים והדיינים נוטים לדאוג לרווחת הילדים בראש ובראשונה ולהתחשב ברצון ההורים וביכולות של ההורים.

אך, לא תמיד החלטת השופטים תהיה בפועל ההחלטה הטובה ביותר וברגע שהדיון עבר להחלטת שופט היכולת שלכם לשנות את ההסכם קטנה מאוד. זאת לעומת הליך של גירושין בהסכמה בו יש לכם את מלוא היכולת להשפיע ולהתדיין על כל אלמנט בהסכם.

 

הסיבה הכלכלית

הסיבה השנייה הינה סיבה כלכלית, עלויות המשפט ועורכי הדין. הליך של משפט בתחום הגירושין יכול להיות יקר מאוד לשני הצדדים.

 

הכל הוא פונקציה של זמן

הסיבה השלישית הינה זמן, פנייה לבית המשפט לצורך הכרעת סכסוך הגירושין עשויה להיות הליך ארוך שיכול להימשך גם שנים. לעומת זאת הליך הגישור הינו הליך מהיר ותמציתי אשר מאפשר לכם לסיים את תהליך הגירושים במהירות וללא מריחות זמן מיותרות.

 

הילדים

בכל הליך גירושין ההשפעה הגדולה ביותר חלה על הילדים, בין אם מהבחינה הרגשית ובין אם מהבחינה של שינויי הסטאטוס הכלכלי והחברתי שלהם. הליך גירושין בבית משפט משפיע על הילדים ועל התפיסה שלהם של זוגיות, משפחתיות ושל הדרך בה ההורים שלהם דואגים להם. בחירה בהליך של גישור וגירושין בהסכמה תשפיע לחיוב על הדרך בה הילדים שלכם רואים וחווים את התהליך.

 

מה צריך לכלול הסכם הגירושין?

אין נוסח מדויק להסכם גירושין והוא משתנה בהתאם לנסיבות של כל זוג, להסכמי ממון ולסוג הרכוש הקיים. אך ניתן לחלק את הנושאים שצריכים להופיע בו ל-3 חלקים –

  1. משמורת – החלק הראשון והכי חשוב הוא ההחלטות על הילדים, הן מבחינת מגורים וביקורים והן מבחינת החלטות על חינוך והחלטות עתידיות.
  2. מזונות – בהמשך להקשר של שמירה על הילדים יש צורך להחליט על גובה המזונות המתבסס על החלוקה של המשמורת ועל ההכנסות של ההורים, זאת כדי למנוע פגיעה ביכולת של אחד מן הצדדים להמשיך לדאוג לרווחתו ולרווחת הילדים.
  3. חלקות רכוש – חלוקה של כל הרכוש שהוגדר משותף.

 

הליך הגירושין אחרי קבלת ההסכם

לאחר שהסכם הגירושין נסגר יש צורך לפנות לבית הדין הדתי הרלוונטי או לבית המשפט לענייני משפחה, לתת להסכם תוקף של פסק דין. בסיום ההליך הזה ובהתאם לדת של בני הזוג יהיה עליכם לפנות לבית הדין הדתי ולבצע את הליך הגירושין עצמו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

גירושין בשיתוף פעולה

כל זוג שבוחר להפוך את הקשר שלו לרשמי ולמסד אותו, בוחר בדרך כלל להעלים עין ולא לחשוב על הרגע האפשרי של סיום הקשר. ואומנם הדבר

גירושין של בני זוג מאותו מין

הליך גירושין הוא אף פעם לא תהליך פשוט וקל, בדרך כלל הוא מלווה בפרידה קשה ולעיתים אף בסכסוך שנגמר בבית משפט. כשמדובר על בני זוג

גירושין בין בני זוג חסרי דת

בישראל החוק מגדיר כי תחום הנישואים וכתוצאה מכך גם הגירושים נמצא תחת הדין הדתי. המשמעות היא שכל אדם אשר מוגדר בעל דת מוכרת בישראל מחויב

גירושין אזרחיים

גירושין הינם בדרך כלל השלב שאף זוג נשוי טרי אינו רוצה לדבר ולחשוב עליו. כולנו רוצים להאמין שהנשואים שלנו יחזיקו עד המוות. אך, לצערנו הסטטיסטיקה

גירושין לבעלי עסקים

מורכבותם של הליכי גירושין באופן כללי, אינה מוטלת בספק. אולם היא עולה מדרגה כשמדובר על גירושין לבעלי עסקים. במרבית המקרים, אנשים שמנהלים עסק עצמאי נדרשים

גירושין לעצמאים

אנשים שמנהלים עסק עצמאי במדינת ישראל, נדרשים להשקיע זמן ואנרגיה רבים בעסק העצמאי שהקימו. למותר לציין כי התמודדות עם הליך גירושין במקביל לכך, לעולם איננה