גירושין לעצמאים

אנשים שמנהלים עסק עצמאי במדינת ישראל, נדרשים להשקיע זמן ואנרגיה רבים בעסק העצמאי שהקימו. למותר לציין כי התמודדות עם הליך גירושין במקביל לכך, לעולם איננה פשוטה. בסקירה זו נבדוק במה שונים גירושין לעצמאים מהליכי גירושין לשכירים, ולמה כדאי לשים לב כשמתמודדים עם ההליך.

גירושין לעצמאים – לא עניין חריג בנוף המקומי

בעלי עסקים בישראל, מתמודדים עם אתגרים לא מעטים הנגזרים מניהולו של עסק עצמאי כאן בארץ. ניהול עסק מחייב התמודדות עם שלל אתגרים בשגרה, לרבות התמודדות עם רשויות המיסים, הלקוחות, הספקים, ההוצאות השוטפות והבלתי צפויות בעסק, ומגוון משברים בלתי מתוכננים.

כך שלעתים קשה לבצע את ההפרדה המתבקשת כל כך, בין הפעילות בעסק העצמאי לבין הזוגיות וחיי המשפחה. על רקע זה, הרבה מהזוגות בישראל סובלים מקרע בנישואין, שלא אחת, מוביל אף להחלטה להתגרש.

 

במה שונים גירושין לעצמאים מהליכי גירושין לשכירים?

הליכי גירושין לעצמאים נבדלים מהליכי גירושין של שכירים, במספר היבטים: ראשית, ישנה חלוקת הרכוש בגירושין לעצמאים, שבמסגרתה עולה השאלה המתבקשת: האם הרכוש והרווחים שיוצרו בעסק, הם בבחינת נכסים משותפים שיש לחלק בין בני הזוג בגירושין. מעבר לכך, ישנה גם השאלה האם הזכויות בחברה או בעסק יתחלקו בין בני הזוג שווה בשווה בגירושים.

בנוסף, ההליך מחייב גם ביצוע של הערכת שווי אקטוארית, במטרה לעמוד על ערכו הכספי של העסק. יש להתייחס בהקשר זה גם לקיומם של נכסים נסתרים ולזכויות בקניין רוחני, אשר עשוי להוות חלק מהעסק. על רקע זה, עולה גם סוגיה גדולה ומורכבת יותר, והיא: איך ניתן לשמר את הפעילות העסקית כסדרה, מבלי שהגירושין יפגעו בעסק ורווחיותו – גם בטווח המיידי וגם בטווח הארוך יותר.

אין עוררין על כך שזהו הליך מורכב, שההתמודדות עמו מצריכה ידע, ניסיון רב, ויכולת להפעלת שיקול דעת בריא וענייני, בראייה עתידית.

 

מי יקבל את העסק בגירושין לעצמאים?

ככלל, עסקים עצמאיים יחשבו כרכוש משותף לשני בני הזוג, ככל והקמתם התבצעה לאחר שבני הזוג התחתנו. אמירה זו תקפה גם במידה והעסק נרשם רק על שמו של אחד מבני הזוג הנשואים. זאת משום שלרישום הפורמלי אין משקל מבחינת מערכת המשפט העוסקת בחלוקת הרכוש בגירושין.

עקב כך, שני בני הזוג בגירושין זכאים לקבל בעלות על מחצית מן העסק, וזאת על פי הערכת שווי שמתבצעת על ידי אקטואר גירושין שממונה מטעמו של בית המשפט המטפל בתיק הגירושין. בהערכת שווי העסק במקרי גירושין לעצמאים, קיים אתגר לא פשוט, היות וההערכה הבסיסית לוקה בחסר, מה שעשוי ליצור יתרון לטובתו של בעל העסק על פני בן או בת הזוג.

גירושין לעצמאים
גירושין לעצמאים

אי לכך, חשוב ביותר ששני בני הזוג יהיו מעורבים באופן פעיל בהליך הערכת השווי של העסק, ויסתייעו בשירותיו של עורך דין גירושין לעצמאים כדי למצות את זכויותיהם בחלוקת הזכויות בעסק, במסגרת הגירושין.

 

גירושין לעצמאים וחלוקת מניות ואופציות בחברה שהוקמה על ידי אחד מבני הזוג

חוק יחסי ממון בין בני זוג, הוא דבר חקיקה שקובע כי כל הזכויות והרכוש שצברו בני זוג לאורך תקופת נישואיהם או חייהם במשותף כידועים בציבור, יחשבו כרכוש משותף השייך לשניהם באופן שוויוני. בהתאם לכך, גם המעמד של עסק אשר הוקם אך ורק בידיו של אחד הצדדים בנישואין, יהיה כשל רכוש משותף, אשר אותו יש לחלק בצורה שוויונית בין בני הזוג בעת פקיעת הנישואין.

מפאת העובדה שמניות של עסק (וכן אופציות) הן בבחינת נכסים בעלי ערך כספי לא מבוטל, גם מניות החברה יחשבו כרכוש משותף לעניין חלוקת הרכוש בגירושין. הדבר יהיה תקף רק בהיעדר הסכם ממון המתייחס לחלוקת הרכוש בגירושין באופן שונה.

 

על נכסים נסתרים ולא מוחשיים בגירושין לעצמאים

הנכסים הנסתרים והלא מוחשיים מהווים חלק אינהרנטי מכל הליך גירושין בין בעלי עסקים. בנוסף לזכויות בעסק, לעתים ישנם גם חובות לא מתועדים, תביעות פתוחות ועומדות, הסכמים משפטיים ארוכי טווח, טיפול ברישום פטנטים, מכרזים שטרם טופלו ושאר התחייבויות שבני הזוג ידרשו לחלוק בהן, במידה והזכויות בעסק יחולקו בין שניהם שווה בשווה.

ישנו גם מגוון רכיבים בעלי ערך כספי, כגון מניות או אופציות בחברה. כל אלו חשוב שיכנסו לחישוב כאשר מתבצעת הערכת שווי לעסק בגירושין. באופן זה, למשל, בעל עסק בתחום הקבלנות, שזכה במכרז גדול להקמת פרויקט דיור שצפויה להסתיים רק כעבור עשור, מגדיל את שוויו של העסק על הנייר בגירושין.

 

מדוע חשוב להסתייע בליווי משפטי בהליכי גירושין לעצמאים?

הכניסה לשוק העסקי בישראל היא לא פשוטה כלל ועיקר. לכן בעלי עסקים רבים, נשאבים לתוך אורח חיים קדחתני שממנו קשה מאוד להתנתק. לעתים נדרשים בעלי עסקים לוויתורים כואבים על מנת להפוך את המיזם שלהם לרווחי, ובמקרים רבים, הזוגיות וחיי המשפחה, הם הראשונים להיפגע כתוצאה מכך.

כאשר זוג מגיע להחלטה לפתוח בהליכי גירושין לעצמאים, ישנם כאמור, מגוון היבטים שחשוב לקחת בחשבון. מעבר להסדרת הזכויות הנוגעות לילדים ולרכוש המשותף, שהם מנת חלקו של כל אדם שמתגרש, בעלי עסקים נדרשים להתמודד בגירושין גם עם היבטים הנוגעים לניהול העסק והמשך התפעול שלו לאחר חלוקת הזכויות בו עם בני זוגם.

מאחר והחלטות המתקבלות בעסק משפיעות לעתים קרובות לא רק על בני הזוג אלא גם על אנשים נוספים, חשוב במיוחד להסתייע בגורם מקצועי הבקיא בגירושין לעצמאים, שיסייע לבני הזוג למצוא את הדרך הנכונה וההוגנת, לטיפול בעסק בגירושין, שתביא תועלת לכל המעורבים גם בטווח הרחוק.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

גירושין בשיתוף פעולה

כל זוג שבוחר להפוך את הקשר שלו לרשמי ולמסד אותו, בוחר בדרך כלל להעלים עין ולא לחשוב על הרגע האפשרי של סיום הקשר. ואומנם הדבר

גירושין של בני זוג מאותו מין

הליך גירושין הוא אף פעם לא תהליך פשוט וקל, בדרך כלל הוא מלווה בפרידה קשה ולעיתים אף בסכסוך שנגמר בבית משפט. כשמדובר על בני זוג

גירושין בין בני זוג חסרי דת

בישראל החוק מגדיר כי תחום הנישואים וכתוצאה מכך גם הגירושים נמצא תחת הדין הדתי. המשמעות היא שכל אדם אשר מוגדר בעל דת מוכרת בישראל מחויב

גירושין בהסכמה

אם נעשה סקר בקרב כל הזוגות שמתחתנים, כנראה שהרוב המוחץ מאוד יאמין שהקשר שלהם יחזיק לנצח. זהו בעצם הבסיס של ההחלטה למסד את הקשר ולהפוך

גירושין אזרחיים

גירושין הינם בדרך כלל השלב שאף זוג נשוי טרי אינו רוצה לדבר ולחשוב עליו. כולנו רוצים להאמין שהנשואים שלנו יחזיקו עד המוות. אך, לצערנו הסטטיסטיקה

גירושין לבעלי עסקים

מורכבותם של הליכי גירושין באופן כללי, אינה מוטלת בספק. אולם היא עולה מדרגה כשמדובר על גירושין לבעלי עסקים. במרבית המקרים, אנשים שמנהלים עסק עצמאי נדרשים