עורך דין משמורת משותפת

עורך דין משמורת משותפת הינו גורם מקצועי אשר מתמחה בתחום של דיני המשפחה ובטיפול בתיקי גירושין שבהם יש להסדיר את אחריותם של ההורים להמשך הטיפול בילדיהם. עורך דין משמורת משותפת אשר צבר ניסיון מכובד בתחומו, מכיר את ההשלכות הנגזרות מקביעת הסדר משמורת משותפת בהליך הגירושין על בוריין, ולכן זהו הגורם שאליו ראוי לפנות בכדי להסדיר את נושא המשמורת המשותפת באופן יעיל ומועיל.

במדריך שלפניכם נסביר מתי עולה הצורך בשירותיו של עורך דין משמורת משותפת, מהו הבסיס לקבלת משמורת משותפת בעזרת עורך דין משמורת משותפת, וכיצד עורך דין משמורת משותפת מסייע בנושא חשוב זה.

על חשיבותה של המשמורת בגירושין

הסכם משמורת היא מונח שמתייחס לנושא של הסדרת היחסים בין הורים לילדיהם במישור המשפטי, בהיבטים של אחריות לגידול הילדים, קבלת החלטות הנוגעות להם, ומתן מענה לצרכיהם, הן במישור הפיזי והן בהיבטים רגשיים. ברמה המעשית, משמורת היא ההחלטה המתקבלת בנוגע למקום המגורים ולסידורי הלינה העתידיים של הילדים, במסגרת הליך הגירושין.

תביעת משמורת ניתנת להגשה על ידי מי מההורים, או מטעמו של כל אדם אחר שקרוב לילד. תביעת המשמורת היא למעשה בקשה לגידול הילדים המוגשת לבית הדין המטפל בתביעת הגירושין של הזוג, כאשר הכרעת בית המשפט בעניינה קובע למי תוענק חזקה על הילדים המשותפים שטרם מלאו להם 18.

 

מתי עולה הצורך בשירותיו של עורך דין משמורת משותפת

משמורת משותפת היא הסכם המאפשר לזוגות מתגרשים להמשיך ליטול חלק פעיל וחשוב בשגרת חייהם של ילדיהם. בהסכם המשמורת המשותפת, גם ההוצאות שכרוכות בגידול הילדים נחלקות בין בני הזוג באופן שוויוני יחסית, כאשר כל אחד מן הצדדים מצופה לתרום את החלק שלו לתקציב המשותף לגידול הילדים המשותפים, על פי יכולתו הכלכלית.

מאליו מובן, כי את ההכרעה הסופית בעניין מתן המשמורת המשותפת, הגורם שמקבל בפועל הינו בית המשפט שמטפל בתביעת הגירושין. על כן זוגות מתגרשים שברצונם להבטיח שבית המשפט יאשר את בקשתם לקבלת המשמורת המשותפת, מוטב שיפנו לייצוג של עורך דין משמורת משותפת.

 

סוגים של הסדרי משמורת שניתן לערוך בעזרת עורך דין משמורת משותפת

במדינת ישראל קיימים 2 סוגים עיקריים של משמורת, שבמסגרת תביעת הגירושין נדרשים הורי הילדים לבחור ביניהם:

עורך דין משמורת משותפת
עורך דין משמורת משותפת

משמורת משותפת

זהו תרחיש שבו שני ההורים מעוניינים לחלוק ביניהם את האחריות לגידול הילדים המשותפים, באופן שוויוני, או קרוב לכך. בסוג משמורת זה נדרשים ההורים להישאר בקשר רציף יחסית ובאותה סביבה גיאוגרפית, וזאת על מנת שיוכלו לנהל את כל הנושאים הלוגיסטיים הקשורים בילדים באופן שייטיב עימם עד כמה שמתאפשר.

 

משמורת מפוצלת

משמורת מפוצלת או משמורת מחולקת היא הסדר שאינו שונה בעצם מהותו מההסדר של משמורת משותפת. גם פה מדובר בפתרון אשר מיועד לאפשר חלוקה של נטל גידול הילדים באופן שוויוני והוגן בין 2 ההורים, כאשר השאיפה היא בעצם למקסם את טובת הילדים בגירושין.

ההבדל הוא בעיקר בסמנטיקה, כשבהסכם המשמורת המחולקת, משתמע כי ההורים מכירים בזאת שהוגדרה לכל אחד מהם מסגרת זמני שהות קבועה מראש, בה הילדים צפויים לשהות תחת אחריותו של הורה ספציפי, וששינוי המסגרת הזו בידי מי מהצדדים, מחייב פניה לערכאות.

בנוסף, במשמורת המחולקת נקבע באופן עקרוני שהורים גרושים שאינם ביחסים תקינים, חייבים להשאיר ערוץ פתוח לתקשורת לטובת תיאומים הנוגעים לטיפול בילדיהם, ולא מעבר לכך.

 

משמורת בלעדית

זהו מצב שבו אחד ההורים מקבל חזקה מלאה בילדים, ואת היכולת לשכן ולהלין אותם דרך קבע בביתו, כאשר להורה השני עשויה להינתן הזכות לבקר את הילדים במועדים שנקבעו בתיאום מראש (במסגרת הסדרי הראייה).

 

עורך דין משמורת משותפת וחזקת הגיל הרך

באופן עקרוני, לכל אחד מההורים ישנה הזכות לבקש לקבלת חזקה על הילדים במסגרת הסכם משמורת משותפת המנוסח בידי עורך דין משמורת משותפת. הסייג היחיד לעניין זה הינו "חזקת הגיל הרך". חזקת הגיל הרך פירושה שילדים שטרם מלאו להם 6 שנים, יישארו במרבית המקרים בחזקת אמם בעוד שאביהם יידרש לשלם בעבורם דמי מזונות ילדים.

אולם מעבר לכך, בקשה למשמורת משותפת היא בקשה לגיטימית לחלוטין. יחד עם זאת, יש להבין שבית המשפט בוחן כל מקרה ומקרה לגופם. במקרים שבהם עולה חשד לכך שבקשת המשמורת המשותפת נגועה בשיקולים אינטרסנטיים, שאינם קשורים בטובת הילדים, בית המשפט לענייני משפחה עשוי לבחור שלא לאשרה. במצב כזה כדאי לפנות להתייעצות מול עורך דין גירושין המתמחה בנושא של מתן משמורת משותפת.

 

הבסיס לקבלת משמורת משותפת בעזרת עורך דין משמורת משותפת

ישנם מספר תנאי יסוד לכך שמשמורת משותפת תוכל להתנהל באופן אפקטיבי, והם כדלקמן:

  • ההורים נדרשים לקיים תקשורת חיובית ומכבדת האחד עם השני כדי שיוכלו להגיע להחלטות הנוגעות לילדים באופן יעיל ותוך התחשבות בטובת הילדים.
  • שני ההורים נדרשים להימנע מהסתת ילדיהם נגד ההורה האחר.
  • ההורים מבינים שניהם את החשיבות של שיתוף הפעולה ביניהם ואת הצורך בשימור הקשר של הילדים עם ההורה השני, על כל המשתמע.
  • שני ההורים נדרשים להמשיך ולגור האחד בקרבת השנייה.
  • הילדים נדרשים להסכים למעבר בין בתי הוריהם באופן תדיר.

 

התועלת בפנייה לעורך דין משמורת משותפת בהליכי גירושין

מאז ומתמיד נוצרו מחלוקות רבות בהליכי גירושין, סביב הנושא של הסדרת המשמורת על הילדים המשותפים. יחד עם זאת, כיום מתוך הבנת חשיבותו של שיתוף הפעולה בין ההורים להתפתחותם הבריאה של הילדים, ישנם זוגות גרושים רבים שפועלים להסדרת משמורת משותפת.

הדרך היעילה ביותר לעשות כן, היא בעזרתו של עורך דין משמורת משותפת, שמתמחה בניסוח הסכמי משמורת משותפת שייטיבו עם כל המעורבים ואיננו מהווה צד בקונפליקט שהוביל לגירושיהם של בני הזוג. באופן זה יכול עורך דין משמורת משותפת לכונן הסכם משמורת אובייקטיבי והוגן, שיועיל גם לילדים וגם להוריהם.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד  המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

העברת משמורת מאב לאם

אם בעבר, במרבית המקרים, מי שהייתה מקבלת אוטומטית משמורת בלעדית על הילדים בגירושין, הייתה אמם של הילדים, הרי שכיום במקרים לא מעטים ההורה בעל המשמורת

משמורת קטינה המתגוררת דרך קבע בחו"ל

במרוצת השנים, הגיעו לבתי המשפט בישראל כמה וכמה מקרים בהם נדונה השאלה: האם מערכת המשפט במדינת ישראל היא בעלת סמכות להכריע בסכסוכי משמורת הנוגעים לקטינים

משמורת של זוגות חד מיניים

כל הליך גירושין של זוג שיש לו ילדים משותפים, מעלה באופן אוטומטי את סוגיית המשמורת. ישנם מקרים שבהם בני הזוג מצליחים להגיע להסכמה משותפת בנושא

משמורת משותפת ללא תקשורת בין ההורים

כשזוגות בישראל עומדים לקראת הליך גירושין, כאשר ברקע ישנו סכסוך חמורה ביניהם, עולה לעתים מזומנות התהייה: האם ניתן יהיה להגיע להסכם משמורת משותפת ללא תקשורת