העברת משמורת מאם לאב

בתיקי גירושין רבים, המשמורת ניתנת כברירת מחדל לאמם של הילדים. אולם ישנם גם מקרים שבהם לאחר שניתנה לאם המשמורת, מתבצעת העברת משמורת מאם לאב. על הנסיבות שבהן  מתרחשים מקרים מסוג זה, נדון בהרחבה במאמר הבא.

הנסיבות שבהן עלולה להתבצע העברת משמורת מאם לאב

ככלל, משמורת על ילדים בגיל הרך שטרם מלאו להם 6 שנים, ניתנת לאמם של הילדים כאשר ההורים מתגרשים או נפרדים. זאת על פי עיקרון משפטי הידוע כ"חזקת הגיל הרך". אולם לעתים קיימות כאמור נסיבות, שבהן מתברר כי לאם אין יכולת לספק סביבת מחיה תומכת, אוהבת ומטפחת עבור ילדיה הרכים, או שאיננה מעוניינת בכך.

בנסיבות כאלו, עשויה להתבצע העברת משמורת מאם לאב, כך שהאב יהפוך להורה המשמורן הבלעדי. אף שבעבר לאם ניתנה קדימות בכל הנוגע לענייני משמורת על הילדים, כיום העברת המשמורת מאם לאב איננה מהלך חריג כל כך ובפרט כאשר ישנה ראיות המוכיחות אי מסוגלות הורית מצד האם.

 

העברת משמורת מאם לאב בילדים מתחת לגיל 6?

העברת משמורת מאם לאב בילדים מתחת לגיל 6 היא סוגיה רגישה מאין כמוה בהליכי גירושין, היות והכלל המנחה במתן משמורת על ילדים רכים, הוא עיקרון חזקת הגיל הרך. עיקרון זה קובע כי כל ילד שטרם מלאו לו 6 שנים, עובר באופן אוטומטי לחזקתה של אמו כאשר הוריו מתגרשים או נפרדים.

פירוש הדבר הינו שהאם מקבלת משמורת מלאה, וזמני השהות של הילדים הרכים במחיצתה הם כ – 70 אחוזים מימות השבוע ואילו האב מבלה על ילדיו במסגרת הסדרי ראייה במשך כ – 30 אחוז מימות השבוע.

יוצאי הדופן לעיקרון חזקת הגיל הרך, הם מקרים שבהם ההורים מצליחים להגיע להסכמה הדדית ביניהם על הסדרי משמורת אחרים, או כאשר ישנם טעמים מיוחדים להעברת משמורת מאם לאב, הנוגעים למסוגלת ההורית של האם – כפי שיוסבר בהמשך.

 

העברת משמורת מאם לאב בילדים מעל גיל 6

בשנים האחרונות, ישנה מגמה של שינוי בגישתו של בית המשפט לנושא המשמורת המשותפת. כיום, לאבות יש סיכוי לא מבוטל לקבלת חזקה משותפת או משמורת יחידנית על ילדים בני 6 ומעלה, כאשר ניכר כי האב ניחן במסוגלות הורית מספקת, ובפרט כאשר האם מביעה חוסר עניין או אי מסוגלות לגידול הילדים המשותפים.

העברת משמורת מאם לאב
העברת משמורת מאם לאב

על העברת משמורת מאם לאב בהסכמה

המגמה הפסיקתית של השנים האחרונות בתביעות משמורת, מעידה כאמור על כך שבתי המשפט מכירים ביכולתם של אבות לשמש כהורים נפלאים, גם כשמדובר בילדים רכים. כאשר נאספות ראיות המצביעות של כך שלילד הרך יהיה טוב יותר אם יחיה אצל אביו מאשר אצל אמו, והאם מכירה בכך, עשוי בית המשפט לאפשר העברת משמורת מאם לאב בהסכמה.

אולם מנגד, ישנם מקרים שהנושא מוביל למאבקי כוחות בין ההורים, או אז נדרשת התערבותו של בית המשפט על מנת שניתן יהיה לבצע העברה כפויה של המשמורת לאב, בהינתן והוכח כי הוא ההורה הכשיר יותר.

 

איך מתבצעת העברת משמורת מאם לאב בפועל?

על מנת שניתן יהיה לבצע העברת משמורת מאם לאב, על האב להגיש תביעת משמורת לבית המשפט לענייני משפחה. במידה והאב סבור כי האם המשמורנית איננה מבצעת את תפקידיה ההוריים כהלכה, ואף מזניחה את ילדיו, עליו להוכיח את טענותיו בבית המשפט.

ישנם לא מעט מקרים שבהם האם איננה חפצה כלל בגידול ילדיה, ומנגד, ישנם גם מקרים שבהם לאם פשוט אין יכולת לעשות זאת. כך או כך, ככל שהאב סבור כי לילדיו ייטב במחיצתו, העברת משמורת מאם לאב תתבצע בדרך של הגשת בקשה להעברת משמורת, ורצוי בסיוע של עורך דין גירושין המתמחה בהגשת תביעות משמורת מסוג זה.

 

מתי עשויה חזקת הגיל הרך להתבטל לטובת העברת משמורת מאם לאב?

בהמשך לאמור מעלה, ישנם מקרים מיוחדים שבהם עיקרון חזקת הגיל הרך יכול להתבטל לנוכח ראיות שמצביעות על העדר מסוגלות הורית מספקת בצד האם. מצב מסוג זה יכול להתרחש בנסיבות שונות ומגוונות, לרבות במקרה של בית מרובה ילדים או אם שחייה המקצועיים עמוסים במידה שלא מאפשרת לה לעמוד בהתחייבויותיה ההוריות כמצופה ממנה.

כך או כך, אם הילד הרך איננו זוכה ליחס חם, טיפול מסור ורגיש, ותשומת לב ראויה מאמו, לאב ישנה זכות לפנות אל בית המשפט למשפחה בבקשה להעברת משמורת מאם לאב. זאת על בסיס עיקרון טובת הילד, שהוא הכלל המנחה את מערכת המשפט בכל פסיקותיה בענייני המשפחה.

 

כיצד מתייחסים בתי המשפט בישראל לנושא של העברת משמורת מאם לאב?

אף שבעבר אבות גרושים לא נהנו מהצלחות רבות בתביעות משמורת, זוהי מגמה ההולכת ומשתנה בהדרגה. היות וטובת הילד היא נר לרגליה של מערכת המשפט בישראל, וגם מרבית ההורים המתגרשים שואפים לצמצם את הפגיעה בילדיהם למינימום במסגרת הליכי גירושין, אנו שומעים כיום על פסקי דין תקדימיים שמאפשרים העברת משמורת מאב לאם.

כיום גם לאבות יש כח והם רשאים לדרוש מבתי המשפט קבלת משמורת על ילדיהם ככל שהם סבורים כי ביכולתם לספק להם חיים טובים מאלו שמספקת להם אמם. ישנן כיום גם פסקי דין רבים המספקים הקלות לאבות בתשלומי המזונות, מתוך הבנה שעם חלוקת האחריות ההורית בשונה מברירת המחדל, יש מקום לחלק גם את ההוצאות הכרוכות בגידול הילדים באופן שוויוני יותר.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

העברת משמורת מאב לאם

אם בעבר, במרבית המקרים, מי שהייתה מקבלת אוטומטית משמורת בלעדית על הילדים בגירושין, הייתה אמם של הילדים, הרי שכיום במקרים לא מעטים ההורה בעל המשמורת

משמורת קטינה המתגוררת דרך קבע בחו"ל

במרוצת השנים, הגיעו לבתי המשפט בישראל כמה וכמה מקרים בהם נדונה השאלה: האם מערכת המשפט במדינת ישראל היא בעלת סמכות להכריע בסכסוכי משמורת הנוגעים לקטינים

משמורת של זוגות חד מיניים

כל הליך גירושין של זוג שיש לו ילדים משותפים, מעלה באופן אוטומטי את סוגיית המשמורת. ישנם מקרים שבהם בני הזוג מצליחים להגיע להסכמה משותפת בנושא

משמורת משותפת ללא תקשורת בין ההורים

כשזוגות בישראל עומדים לקראת הליך גירושין, כאשר ברקע ישנו סכסוך חמורה ביניהם, עולה לעתים מזומנות התהייה: האם ניתן יהיה להגיע להסכם משמורת משותפת ללא תקשורת