תיקון טעויות בצוואה

לא מעט אנשים ממהרים לערוך מסמך צוואה חדש לקראת הליכי הגירושין שלהם או תוך כדי ניהול תביעת גירושין, ובעקבות פיזור הדעת שבו הם נתונים במסגרת ההליכים, הם אינם מודעים לכך שנפלו טעויות בצוואה. טעויות בצוואה עשויות לבוא לידי ביטוי כפגמים בצורת הצוואה, בלשונה או כפגמים בהליך עריכת הצוואה. נשאלת אם כן השאלה: האם תיקון טעויות בצוואה הוא אפשרי בכלל? על שאלה זו נענה בהרחבה במסגרת המאמר הבא. חשוב ביותר לקרוא ולהכיר!

"טעות לעולם חוזרת" – טעויות נפוצות בצוואות שנערכו בגירושין

טעויות בצוואה עשויות לבוא לידי ביטוי כמחסור בפרטים מסוימים שעליהם להיכלל במסמך הצוואה על פי החוק, על מנת שיהיה בעל תוקף משפטי מחייב. בין הטעויות השכיחות ביותר אשר נופלות בצוואות שנערכו בגירושין מתוך פיזור נפש, ישנו מחסור בתאריך על מסמך הצוואה, היעדר חתימה של המצווה על המסמך, או חוסר בחתימות של עדים לצוואה.

במקרים מסוימים פרטים אלו חסרים במסמך הצוואה, ובמקרים אחרים – הם מופיעים בו אך לא באופן תקין כמתחייב בחוק. טעויות בצוואה יכולות גם לבוא לכלל ביטוי כעריכת הצוואה על ידי גורם שאיננו מוסמך לכך.

גם ניסוח צוואה הכוללת הוראות שמזכות אדם שהיה לו חלק בעריכת הצוואה, היא בבחינת טעות שעלולה לאפשר התנגדויות לקיום הצוואה בהמשך. אותו הדין תקף גם לעריכה של צוואה באיומים, תחת לחצים או בכפוף למעשה מרמה, שהן כולן נסיבות שהופכות את מסמך הצוואה בלתי קביל משפטית ופסול מיסודו.

 

כיצד טעויות בצוואה נחשפות?

טעויות בצוואה נחשפות בדרך כלל בשלב של מימוש הצוואה. כשהמצווה נפטר וקרוביו מתכנסים לשם הקראת הצוואה, ישנם מקרים בהם למגינת ליבם של מי מקרובי המנוח, מתברר שחלק מהנוכחים נושלו לגמרי מזכותם בירושה או שהופלו לרעה כביכול, לעומת יתר היורשים בצוואה. במצבים אלו, לעיתים הצדדים שסבורים שנעשה להם עוול, מחפשים אחר טעויות בצוואה כדרך לדרוש את ביטולה.

כמו כן, ישנם מצבים בהם בצוואה קיימות הוראות שאינן ברורות דיה, או הוראות יחסית ברורות שישנו בסיס לטענה שאין מבטאות חוסר הוגנות כלפי חלק מן היורשים. גם במצב זה, יכול להיות אדם שיגיש התנגדות למימוש צוואה כלשונה. במקרי גירושין, התנגדויות לצוואות הן לא עניין חריג, משום שהגירושין משפיעים גם על סדרי העדיפויות הרכושיים של אנשים באופן ניכר.

 

האם תיקון טעויות בצוואה הוא אפשרי בכלל? תלוי בסוג הטעות

ישנן טעויות משני סוגים שנופלות בצוואות שנערכות בגירושין ובכלל, והן:

  1. טעויות צורניות בצוואה: אלו הן טעויות בצוואה הנוגעות כאמור לפרטים חסרים או בלתי תקינים בה, כמו תאריך חסר או חתימות חסרות או משובשות. פגמים צורניים בצוואה לרוב אינם נחשבים כטעויות בצוואה שיצדיקו את פסילתה לחלוטין, ובמצבים אלו ניתן לבקש שיעשה תיקון טעויות בצוואה כדי לאפשר את קיומה. זאת בהתאם לתיקון 11 לחוק הירושה. הודות לתיקון זה שנכנס לתוקפו החל משנת 2004, במצב שבו הופיע פגם צורני פשוט יחסית בצוואה, בית המשפט רשאי להתיר את הוצאתה של הצוואה לפועל. זאת, במידה שהשופטים סמוכים ובטוחים בזאת שתוכן הצוואה משקף את רצון המת בצורה נאמנה, חרף הטעויות שנפלו בה.
  2. טעויות מהותיות בצוואה: מדובר בטעויות בצוואה שנוגעות לתוכן הוראותיה ומסיבה זו הן לא ברות תיקון. עצם חשיפתן של טעויות אלו גורם לספק עקרוני לגבי היותה של הצוואה כזו שמשקפת את רצון המת באופן מהימן. במצב כזה, בית המשפט רשאי להורות על פסילת הצוואה  לגמרי. דוגמאות לטעויות מהותיות בצוואה, הן  צוואה שנכתבה בידי אדם שמצבו הפיזי או הנפשי לא אפשר לו להיות מודע או להבין כהלכה את תוכנה ומשמעותה, צוואה שנכתבה בנוכחות עדים תחת לגיל 18 / עד פסול דין, או צוואה שנכתבה כשהמצווה מאוים, נתון להשפעה בלתי הוגנת מצד גורם אחר או בנסיבות של מרמה והטעיה. גם צוואה שמי מהיורשים הנזכרים בה, היה עד לעריכתה, תיחשב פגומה באופן מהותי ולכן תפסל בהתאם לסעיף 35 לחוק הירושה.
תיקון טעויות בצוואה
תיקון טעויות בצוואה

הידעתם? גם אי עריכת צוואה בגירושין היא טעות חמורה

אחת הטעויות הפטאליות שישראלים רבים עושים בהליך הגירושין שלהם, הוא עצם ההימנעות מעריכת צוואה חדשה בתחילת התהליך. מדובר בטעות חמורה משום שבהעדר צוואה מעודכנת, אם ישנה צוואה שנחתמה טרום משבר הנישואין, היא תישאר תקפה גם אחרי הגירושין, ומשמעו של דבר הוא שבעת פטירתו של בעליה, הגרוש/ה שלו עדיין ייהנו מזכויות ברכושו, כפי שהוגדרו בהוראות הצוואה הקיימת.

מנגד, גם אם לא נערכה צוואה קודמת, ללא צוואה כלל – חוק הירושה יאפשר לבן או בת הזוג של הנפטר ליהנות מ – 50 אחוז מרכושו, במידה והליך הגירושין עדיין היה בעיצומו במועד פטירתו. אמירה זו תקפה גם במקרה של זוגות שהתחתנו בנישואין אזרחיים וגם לזוגות במעמד ידועים בציבור, שנקלעו להליכי גירושין.

 

למי ניתן לפנות לטובת תיקון טעויות בצוואה?

כאשר מתעורר הצורך בהגשת התנגדות לקיום צוואה של מצווה שהלך לעולמו, עקב טעויות שונות שנפלו במסמך הצוואה, או במקרה בו נתגלו טעויות צורניות בצוואה שניתן לתקן, חשוב מאוד לבקש סיוע משפטי איכותי מעורך דין גירושין שמתמחה אף בדיני צוואות וירושה.

התועלת הראשונה בפניה לשירותיו של עורך דין כאמור לעיל, טמונה בעובדה שיש לו הידע הדרוש לבניית תיק ראיות שיתמוך בצורה הרמטית בבקשתכם – גם באם מדובר על בקשה לתיקון טעויות בצוואה, שיש להוכיח כי אינן פוגמות במהותה בתור צוואה אשר משקפת את רצון המנוח, וגם אם מדובר בבקשה לפסילת צוואה.

בנוסף לכך, בכוחו של עורך דין מנוסה לפתור מחלוקות הנוגעות להוראות הצוואה, גם מבלי שהמקרה יגיע לערכאות משפטיות. בסופו של יום, ניהול סכסוכי ירושה בבתי המשפט הוא תהליך מורכב, מתמשך ויקר ומוטב להימנע ממנו עד כמה שאפשר.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

צוואה פגומה

צוואתו של אדם היא מסמך שהוא מותיר בחייו, המורה על אופן ההתנהלות וחלוקת הרכוש שלו אחרי מותו. הן החוק האזרחי והן הדין הדתי, מחייבים את

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הינו צו שבו משתמשים כאשר אדם הולך לעולמו ומשאיר אחריו צוואה שצריך לממש. מדובר במסמך המאפשר להוציא אל הפועל את צוואתו של

כתיבת צוואה בהליך הגירושין

אין זה סוד שכתיבת צוואה בהליך הגירושין זו לא משימה קלה או נוחה לביצוע, אך כזו שחשוב מאוד לבצע אותה. הסיבה לכך היא שעל פי

עדי קיום לצוואה

על פי סעיף 20 לחוק הירושה דרושים שני עדי קיום לצוואה בזמן החתימה עליה, על מנת שמסמך הצוואה ייחשב כמסמך בעל תוקף חוקי מחייב. חשוב

צוואה נוטריונית

כשאדם ניגש להליכי גירושין וקיים מסמך צוואה שנכתב לפני שהגירושין היו על הפרק, במרבית המקרים אותה צוואה הופכת לא רלוונטית במצב העניינים החדש. זאת מאחר

עורך דין צוואות בגירושין

פניה לעורך דין צוואות בגירושין היא צעד חיוני מאוד לכל אחד מהצדדים בהליך. זאת משום שהפרידה העתידית מן הבעל או האישה מובילה מטבע הדברים לשינויים