עורך דין גישור

הליך גירושין הוא אולי ההליך הקשה והמורכב ביותר שבני זוג שהיו נשואים עלולים לעבור. לרוב, הקשיים בהליך הגירושין נובעים מהעדר רצון או יכולת של שני הצדדים להתעלות מעל לכעסים ולנהל משא ומתן תכליתי, שיסיים בצורה נאותה את חיי הנישואין.

בדיוק לשם כך נועד עורך דין גישור – בעל מקצוע מיומן, המכיר את תחום הגירושין על בוריו ויכול לגבש עבור בני הזוג פתרון מוסכם. איך קורה ששני צדדים שבילו תקופה כזאת או אחרת בצוותא, זקוקים להליך גישור? מה זה הליך גישור ואיך עוברים אותו בהצלחה? מה התפקיד של עו"ד גירושין בהליך? מהן התוצאות האפשריות של הליך כזה? כדאי לקרוא – התשובות בהמשך המאמר.

איך קורה שבני זוג צריכים עו"ד גישור לגירושין?

ההיסטוריה האנושית ידעה בעבר, ועוד תדע גם בעתיד, מאבקים גדולים בין בני זוג שנמצאים בהליך גירושין. יש מגוון ענק של סיבות להתנהלות הזאת.

עם הסיבות כאמור ניתן למנות:

רק צד אחד מעוניין להתגרש כשההחלטה על גירושין מגיעה רק מאחד מבני הזוג, בן הזוג השני עלול להגיב בצורה בעייתית ולנסות להקשות ככל יכולתו על הצד השני. הערמת קשיים עלולה לפגוע בהליך ולגרום עיכובים משמעותיים.
אין הסכמה בין בני הזוג על חלוקת הרכוש בדרך כלל מדובר בחלוקת הרכוש שנצבר בבית או במקומות אחרים במהלך תקופת הנישואין.
אין הסכמה על אופי המשמורת לרוב, מדובר במצב שבו האב מערער על תקדימים רבים שנקבעו בעבר ומבקש משמורת קבועה על הילדים, או לחילופין שינויים מרחיקי לכת וסטייה משמעותית ממנהגים ופסקי דין שניתנו במהלך השנים בנושא.

הדוגמאות לעיל הן רק חלק מזערי מכלל הסיבות האפשריות לעימותים בין בני הזוג. עורך דין גישור עשוי למצוא את דרך הביניים, שביל הזהב שיאפשר לבני הזוג לסיים את הליך הגירושין במהירות ובמינימום הוצאות.

 

מה זה הליך גישור ואיך עוברים אותו בהצלחה?

הליך גישור הוא הליך לא רשמי, שנועד להעניק לבני הזוג הזדמנות לסיים את הליך הגירושין בהסכמה. לרוב, ההליך מנוהל על ידי עורך דין גישור שאמין על שני הצדדים והם הסכימו שהוא ינהל את ההליך.

עורך דין גישור
עורך דין גישור

הליך הגישור כולל את השלבים הבאים:

  • הסכמה על האדם שינהל את הגישור: עצם ההסכמה על איש המקצוע שינהל את הליך הגישור, מקרבת בין שני הצדדים ויוצרת פלטפורמה שמאפשרת להתחיל בהליך הגישור ברגל ימין.
  • הליך הגישור: ההליך עצמו כולל פגישות שהמגשר מנהל עם כל אחד מהצדדים בנפרד. זאת, במטרה למצוא את הדרך הנכונה לפשר בין בני הזוג.
  • הסכמה על פתרון: בתום הפגישות יגבש המגשר פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים.
  • פסק דין גירושין: אם שני הצדדים מקבלים את הפתרון המוצע, הוא מועבר לבית המשפט ומקבל מעמד של פסק דין.

למרות שהליך הגישור דורש משני הצדדים להתפשר, במרבית המקרים שוכר כל אחד מהם עו"ד גירושין שילווה אותו לאורך כל התהליך. עורך הדין יכול לייעץ ולכוון כל אחד מבני הזוג לכיוון שיעניק לו את התועלת הרבה ביותר בתהליך. במרבית המקרים, אחד מבני הזוג או שניהם מבקשים חוות דעת מעורך דין גירושין על הפתרון, לפני שהם מסכימים עליו והוא הופך לפסק דין.

 

עו"ד גירושין והתפקיד שלו בהליך הגישור

הליך הגישור מנסה להביא את שני הצדדים לידי הסכמה. ההסכמה הזאת, שגובשה כאמור על ידי עורך דין גישור, טומנת בחובה יתרונות לשני הצדדים. עם היתרונות כאמור ניתן למנות קיצור הליך הגירושין, הפחתה משמעותית של ההוצאות הכספיות והעדר או הפחתה משמעותית של המשקעים כתוצאה מהליך הגירושין.

עורך דין גירושין המלווה כל אחד מני הזוג רק דואג שההסכם הסופי שמתגבש לא יקפח אותו. בדרך כלל, כל אחד מהצדדים יוצא מההליך וחצי תאוותו בידו. עם זאת, ברור שהסכם הגירושים מעניק גם יתרונות לכל אחד מהצדדים.

 

מה קורה אם הליך הגישור לא נוחל הצלחה

בדרך כלל, לפני שהליך הגירושין מתחיל בבית המשפט, שולחים השופטים את בני הזוג לנסות תחילה ליישם הליך גישור. עם זאת, לא אחת קורה שההליך הזה נכשל. הגורמים לכישלון הם רבים – החל מאגו מנופח של כל אחד מהצדדים, עבור ברגשות קיפוח של אחד מהם או שניהם וכלה בניסיון מכוון של אחד מבני הזוג או של שניהם להכשיל את ההליך.

במקרה כזה, ידון בית המשפט בגירושין על פי אמות המידה המקובלות. כל אחד משני הצדדים ישכור לעצמו עורך דין גירושין שייצג אותו וידאג לאינטרסים שלו. בסיום התהליך, בית המשפט הוא שיחליט איך יתנהלו הגירושים ופסק הדין שלו יחייב את שני הצדדים.

 

על התפקיד של עורך דין גירושין בהליך הגישור והדרך לעבור אותו בהצלחה

כאמור לעיל, הליך הגישור נועד להביא את שני הצדדים, הבעל והאישה כאחד, לפשרה בחלוקת הנכסים המשותפים. בנוסף, ההליך יעסוק בעניינים הנוגעים למשמורת על הילדים ובחלוקת הנטל בין ההורים. עו"ד גירושין ילווה את שני הצדדים ויבחן את ההסכם שאליו הגיע עורך דין גישור אחרי שהבין את הצרכים של שני הצדדים, ואת הנקודות שבהן יוכל להשיג ויתורים מכל אחד מהם.

ההצלחה של הליך גישור תלויה ברצון ובכוונות הטובות של שני הצדדים. זאת, בנוסף לאמון שהמגשר הצליח לעורר אצל שניהם. בסיכומו של עניין, הליך גישור הוא פתרון זול וישים הרבה יותר מכל פסק דין במשפט גירושין.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חיסיון של הליך גישור

זוגות בישראל הניצבים לקראת הליך גירושין, נדרשים על פי חוק להגיע להליך גישור חובה. פגישות הגישור נועדו לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה בסוגיות השונות הכרוכות

גירושין בגישור או בהליך משפטי?

האופן שבו אנשים מתגרשים בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות. במקום שכל תיק גירושין שבו יש סכסוך קטן יגיע לבית משפט, נשלח הזוג לגישור במטרה

גישור – הלכה למעשה

המורכבות של הליך הגירושין כוללת הרבה מאוד אלמנטים, שנמשכים מרגע תחילת הסכסוך עד החתימה הסופית של הגט. אחד השלבים המעניינים ביותר הוא שלב הגישור, שכיום,

איך עובד גישור לקראת גירושין

הליך גירושין הינו קשה ומורכב מבחינה רגשית לכל אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר הם בילו זה במחיצת זו פרק זמן ארוך מחייהם. גישור יכול להיות

גישור חובה

הליך גירושין הוא הליך כואב וקשה מאוד מבחינה מנטלית למרבית הזוגות. במסגרת גירושיהם, אנשים צריכים להתמודד עם בני זוג שפגעו בהם או שנפגעו מהם, ובכל

גישור כהליך חסוי

זוג אשר עומד להתגרש יכול להגיד הרבה מאוד דברים בלהט הרגע, או במסגרת ויכוח שיוצא משליטה, כאשר הרוחות מתלהטות. הדברים הללו יכולים להתרחש בבית, ואפילו