גישור – הלכה למעשה

המורכבות של הליך הגירושין כוללת הרבה מאוד אלמנטים, שנמשכים מרגע תחילת הסכסוך עד החתימה הסופית של הגט. אחד השלבים המעניינים ביותר הוא שלב הגישור, שכיום, הוא נמצא בגדר חובה בישראל עבור כל מי שרוצה להתגרש. הליך הגישור הוא הליך מורכב שיכול ללכת לכמה כיוונים שונים, אך על פי חוק, הוא חייב להתרחש במטרה להקל על בתי המשפט. הרבה אנשים שואלים את עצמם לגבי גישור – הלכה למעשה ואיך זה עובד בפועל. ובכן, אלו פרטים שכל מי שרוצה להתגרש צריך לדעת.

מהו גישור גירושין

גישור גירושין מתחיל עם הגשת בקשה לגירושין בבית המשפט. הזוג ישלם סכום בסיסי עם הגשת המסמכים ויהיה חייב על פי חוק לצאת להליך גישור. בשנת 2016 חוקק חוק בישראל המצריך גישור גירושין חובה באחת משתי דרכים וזאת כדי להקל על בית המשפט. בית המשפט סובל מעומס רב, ובהרבה מקרים, אפשר לפתור את ענייני הגירושין דרך דו שיח ולהשיג הסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים.

 

גישור – הלכה למעשה בשתי דרכים עיקריות

הדרך הראשונה לפנות להליך גישור גירושין היא באמצעות יחידת הסיוע של בית המשפט. בית המשפט מעמיד לרשות הזוג שירות ללא עלות, של הליך גישור עם עובד סוציאלי. ההליך הוא לא פשוט, וכלל עד 4 מפגשים שנערכים על פני 45 ימים. המפגש הראשון הוא בגדר חובה, ומגיעים אליו ללא ייעוץ משפטי.

אם בתום המפגש הראשון, רואים כל הצדדים כי אין ערך למפגש נוסף, הם אינם חייבים לעשות זאת, ויכולים לגשת לבית המשפט. את התביעה, אגב, יגיש מי שהגיש את התביעה הראשונית. במקרים אחרים, ניתן לנצל את כל 4 הפגישות, אך התוצאה הסופית היא דומה.

 

הגישור ככלי לפתרון לאתגר הכלכלי בגירושין

הליך גישור מגיע במטרה למצוא פתרון לאתגרים הכלכליים ולחלוקת הנכסים והמשמורת בין הצדדים. העובד הסוציאלי מגיע עם סט כלים די מוגבל, ולא תמיד מצליח לייצר דיון ענייני. המטרה היא לא לחזור למערכת היחסים, אם כי לפעמים גם זה קורה, אלא למצוא את המתווה הנכון לחלוקה שווה בכדי לאפשר לשני הצדדים להמשיך בחיים הפרטיים שלהם.

כל עוד לא מצליחים להפריד כוחות בצורה נכונה, זה משהו שמפריע בצורה שהיא כמעט יום יומית, ולכן, פתרון איכותי הוא נדרש.

גישור - הלכה למעשה
גישור – הלכה למעשה

מדוע מוטב לעבוד עם עו"ד גירושין מנוסה במסגרת הליך הגישור?

האופציה השנייה, והאיכותית יותר של הליך גישור גירושין היא באמצעות עורך דין גירושין. במקרה כזה, פונה הזוג באופן יזום אל שירותיו של עו"ד גירושין המעביר את ההליך בצורה מקצועית יותר. בנושא של הליך גישור – הלכה למעשה אפשר לראות כי ההליך מתנהל בצורה עניינית יותר.

הזוג אמנם משלם סכום כסף, בניגוד להליך שנעשה דרך יחידת הסיוע של בית המשפט, אך הכל נעשה באווירה נכונה יותר, וכזו שמעודדת השגת סיכום. עורך דין גירושין בהגדרתו הוא איש מקצוע שיודע כיצד לגשת לנושא וכיצד לפתור את הסכסוכים הללו.

 

מה קורה במסגרת פגישות הגישור – הלכה למעשה?

הליך גישור גירושין אצל עו"ד גירושין לרוב יתחיל עם פגישה משותפת בה כל צד משמיע את טיעוניו. לאחר מכן, יכול המגשר להיפגש עם כל צד בנפרד, ולראות מה באמת חשוב לו, ועל מה אפשר לוותר, לבטח בפן הפיננסי. כך, יכול המגשר לחדד סוגיות מהותיות, ולהפעיל את מוחו ואת היצירתיות שלו, על מנת לגשת לצד השני בצורה חכמה יותר.

כל התהליך הוא מאוד מקצועי ועדין, וזאת על מנת שלא לפגוע באף אחד מן הצדדים, באחת השעות הקשות ביותר בחיים שלו. נושא הגירושין הוא כאוב מאוד, ויש אנשים שמתקשים להתמודד איתו.

 

גישור לקראת חתימה על הסכם גירושין

התהליך ממשיך בכך שכל צד מציג את הפתרון שלו לענייני המפתח. יוחלפו טיוטות, אשר ישונו בהתאם על ידי עורך דין גירושין אשר מתעסק עם התיק. המגשר, בסופן של החלפת הטיוטות, יגבש מסמך ראשוני משלו, אשר כולל התייחסות לכל אלמנט בחלוקת החובות והזכויות שלאחר סיום הקשר.

הכל נעשה בצורה מקצועית, וגם אם היחסים בין שני בני הזוג לא טובים, מוצא המגשר את הדרך לדבר עם שניהם בצורה עניינית, ומבלי להיכנס לפסים אישיים. גם אם זה אומר להתמודד מולם בנפרד, אז כך ייעשה.

 

מהי מטרת העל של הגישור בגירושין?

מטרת העל של הליך גישור גירושין הוא כמובן להימנע מבית המשפט. בבית המשפט, הזוג ייאלץ להיכנס להליך יקר, ארוך, מתיש נפשית, וכזה שיכול להיגמר בצורה לא שוויונית. הרבה מאוד תלוי בעורכי הדין של שני הצדדים ובשופט, ובסופו של דבר, התוצאה עלולה להיות הרסנית עבור אחד או שני הצדדים.

כך למשל, סעיף נקודתי שחשוב לאחד הצדדים, יילך לצד השני, ובמקביל, בסעיף דומה יקרה המצב ההפוך. לכן, חשוב מאוד להימנע מהליך משפטי, שכן שופטים גם לא רואים בעין יפה זוג שלא הצליח להגיע להסדר למרות מעורבות של מגשר מקצועי.

 

למה מומלץ לתת צ'אנס אמיתי לגישור בגירושין?

הליך גישור מדויק יכול לחסוך הרבה מאוד צרות. גם זוגות שמגיעים עם מטענים רגשיים גדולים, יכולים למצוא את עצמם דנים בצורה עניינית בעזרת של מגשר מקצועי. עבור עורך דין גירושין מדובר בהליך מוכר וידוע, וכזה שהוא יודע כיצד להתמודד איתו מבחינה בירוקרטית.

היתרון של עו"ד גירושין על פני מגשר שמגיע מרקע סוציאלי הוא עצום, שכן הוא מבין את החשיבות של העניין, הוא מקבל על כך כסף, ויש לו אינטרס להגיע לפתרון שימצא חן בעיני שני הצדדים. הליך גישור יכול להתנהל בכמה צורות, ובעוד הוא יכול להיות מעיק וקשה, הוא יכול להיות גם נעים ונוח, אם הוא נעשה על ידי אנשי מקצוע. עורך דין גירושין שמכיר את התחום, יכול לעזור לזוגות רבים להגיע לנחלה בצורה נעימה.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חיסיון של הליך גישור

זוגות בישראל הניצבים לקראת הליך גירושין, נדרשים על פי חוק להגיע להליך גישור חובה. פגישות הגישור נועדו לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה בסוגיות השונות הכרוכות

גירושין בגישור או בהליך משפטי?

האופן שבו אנשים מתגרשים בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות. במקום שכל תיק גירושין שבו יש סכסוך קטן יגיע לבית משפט, נשלח הזוג לגישור במטרה

איך עובד גישור לקראת גירושין

הליך גירושין הינו קשה ומורכב מבחינה רגשית לכל אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר הם בילו זה במחיצת זו פרק זמן ארוך מחייהם. גישור יכול להיות

גישור חובה

הליך גירושין הוא הליך כואב וקשה מאוד מבחינה מנטלית למרבית הזוגות. במסגרת גירושיהם, אנשים צריכים להתמודד עם בני זוג שפגעו בהם או שנפגעו מהם, ובכל

גישור כהליך חסוי

זוג אשר עומד להתגרש יכול להגיד הרבה מאוד דברים בלהט הרגע, או במסגרת ויכוח שיוצא משליטה, כאשר הרוחות מתלהטות. הדברים הללו יכולים להתרחש בבית, ואפילו

אקטואר גירושין

כמות האנשים המעורבת בתוך הליך גירושין היא גדולה מאוד. למרות שמדובר בעניינים מאוד אישיים ואף אינטימיים, כדי להפריד כוחות בצורה הטובה ביותר יש להשתמש באנשי