גישור חובה

הליך גירושין הוא הליך כואב וקשה מאוד מבחינה מנטלית למרבית הזוגות. במסגרת גירושיהם, אנשים צריכים להתמודד עם בני זוג שפגעו בהם או שנפגעו מהם, ובכל מקרה, כאלו שהם מצויים במשבר ביחסים עימם, לרוב. אל תוך הקלחת הזו נכנסים גם עניינים פיננסיים והנושא של חלוקת הזמן עם הילדים. הקושי הוא גדול, ולכן המדינה הנהיגה בשנים האחרונות את הצורך בהליך גישור חובה לפני גירושין. ההיגיון מאחורי ההליך הוא ניסיון אחרון ואמיתי להביא לשלום בית לפני שמסיימים את הנישואין רשמית, וזאת לאור אחוז הגירושין הגבוה מאוד במדינתנו.

מהו הליך גישור חובה בגירושין?

ביוני 2016 נכנס לתוקפו החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, אשר קובע כי כל זוג שנמצא בסכסוך משפטי, יהיה חייב לעבור הליך של גישור חובה לפני הגשת התביעה לבית המשפט. למעשה, כיום לא ניתן להתחיל הליך גירושים ללא הליך גישור חובה, וכל אדם שמעוניין להגיש תביעה הנוגעת למזונות, משמורת או איזון משאבים, חייב קודם כל לעבור גישור מקצועי על ידי גורמי מקצוע מוסמכים.

לא ידוע מה אחוז ההצלחה של ההליכים הללו, אך אין ספק שכאשר כשליש מהזוגות בישראל מגישים תביעות לגירושין, יש הצלחה חלקית, לפחות מבחינה סטטיסטית.

 

ראשיתו של הליך גישור חובה בגירושין

הליך הגירושין מתחיל עם הגשת טופס בקשה ליישוב סכסוך לבית המשפט לענייני משפחה, ואף לשלם אגרה סמלית. בשלב הבא, צריך לקבוע הזוג תאריך לפגישת מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום) ביחידת הסיוע הקשורה לבית המשפט לענייני משפחה, על מנת להתחיל בהליך הגישור.

חשוב לציין כי הפגישה הראשונה בין הצדדים תהיה ללא ייצוג משפטי, במטרה להפוך את ההליך לאישי ולנסות לפטור את הסכסוך ללא הנוכחות של גורמים משפטיים. בפגישות הבאות, רשאים הצדדים להשתמש בייעוץ משפטי במהלך הפגישה. חשוב לציין שאם הליך הגישור נכשל, הצד שהגיש את הבקשה ראשון, יהיה זה שיוכל להגיש תביעה לבית המשפט.

 

כיצד פונים לגישור חובה דרך בית המשפט – ללא עלות

הליך גישור חובה דרך בית המשפט מתבצע ללא עלות, ובאמצעות תיווך של העובדים הסוציאליים של יחידות הסיוע. ההליך המלא יכול לכלול עד 4 פגישות מהו"ת, או לחילופין, תקופה של 45 ימים בהם מנסים הצדדים להגיע לעמק השווה, או להחליט (במקרים נדירים) על ביטול הגירושין.

גישור חובה
גישור חובה

אם יישוב הסכסוך לא צלח כלל, יהיה הצד שהגיש את הבקשה רשאי להגיש תביעה לבית המשפט בתוך 30 ימים. מנגד, גם הצד השני רשאי להגיש תובענות רלוונטיות. אגב, תובענות ניתן להגיש בכל שלב, שכן המטרה היא ליישב את הסכסוך.

 

הידעתם? הליך גישור בגירושין הוא אינו בר ויתור

הליך גישור בגירושין הוא אינו בר ויתור עבור אף זוג. המינימום הוא לשלם את האגרה וללכת לפגישת הייעוץ הראשונה. המטרה היא לראות עד כמה עמוק הקרע, והאם ניתן לבצע גישור שלכל הפחות יאפשר חלוקה נכונה של הנכסים, הכספים והמשמורת. אם הקרע עד כדי כך גדול, שלא ניתן לדבר, ימשיכו בני הזוג לשעבר את ההידברות בין כותלי בית המשפט, בהליך שהוא גם כואב, גם מתיש מבחינה מנטלית, וגם יקר.

 

יחידת סיוע ייחודית בהליכי גישור חובה בגירושין

יחידת הסיוע היא בבחינת דיפולט עבור בני זוג שרוצים להתגרש וצריכים לעבור גישור חובה על פי חוק. האלטרנטיבה היא הרבה יותר איכותית וכוללת מפגש עם עו"ד גירושין מקצועי אשר יכול לספק הליך הרבה יותר מקצועי ונכון. עורך דין גירושין מכיר את הנהלים של הליכי הגירושין לאורך ולרוחב, והוא יוכל לסייע לבני הזוג גם בהתמודדות בבית המשפט, אם העניין יגיע לשם.

עורך דין גירושין צריך להחזיק בסט כלים מאוד ייחודי, שכולל מקצועיות לצד רגישות רבה לנושא, וזה משהו שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים את האדם המתאים.

 

כיצד נוגעת עבודתו של עורך דין גירושין לגישור חובה?

בעזרתו של עורך דין גירושין אפשר להגיע לתוצאות הרבה יותר איכותיות. לבטח, יש הבדל גדול בין בין עובדת סוציאלית המנסה למצוא את דרך המלך דרך דיבורים והבטחות, לבין מפגש קונקרטי ומקצועי עם עו"ד גירושין אשר מכיר ויודע את כל מה שצריך לדעת על הליך גישור בגירושין ומהי המטרה הסופית של כל מפגש כזה.

מפגש עם עו"ד גירושין בנושא של גישור חובה כמובן יעלה כסף, אך הסיכוי שתשיגו פתרון הוא גבוה במיוחד, ועדיין ההליך יעלה פחות מתביעות ודיונים אינסופיים בבית המשפט.

 

המטרה הסופית של הליך גישור חובה

המטרה הסופית של הליך גישור היא לא רק להביא לפתרון כלכלי, אלא לפתרון כללי, שכולל בתוכו  משמורת על הילדים, תנאי גט, חלוקת נכסים וכספים ועוד. הרצון הוא ששני בני הזוג יצליחו לחיות בנחת גם בנפרד, כאשר גם הרבה מהם מבינים במהלך ההליך, ששווה לתת לנישואים עוד ניסיון אחד.

אנשים רוצים להמשיך בחייהם בצורה נוחה גם לאחר הנישואים, למצוא אהבה חדשה וכמובן להיות מסודרים כלכלית ובקשר טוב עם הילדים שלהם. לפעמים, זה משהו שמתאפשר רק כאשר יש הליך גישור חובה אשר נעשה בצורה מקצועית אצל עורך דין גירושין מומחה.

 

האם גישור חובה הוא הליך חיובי?

הליך גישור חובה הוא הליך מבורך המונע עומס על מערכת בתי המשפט, ומכניס אנשים בעל כורחם לתהליך שהוא טוב עבורם. הרצון למצוא את הפתרון הנכון ביותר צריך להיות האינטרס הגדול של כל אחד מאיתנו, והליך גישור בגירושין אצל עו"ד גירושין הוא כזה שיכול להניב תוצאות נהדרות, שיאפשרו לאנשים לשכוח את העבר, ולחיות בצורה טובה יותר את העתיד.

 

גישור חובה מבצעים בעזרת עו"ד גירושין עם סט כלים מתאים

האלטרנטיבה לביצוע הליך גישור בגירושין אצל עורך דין גירושין, כוללת מפגש עם עובדות סוציאליות עם הרבה רצון טוב, אך עם מינימום יכולת להביא לפתרון. עו"ד גירושין אשר ניגש לתיקים הללו, מגיע עם סט כלים מתאים שיכול לספק את התוצאות המושלמות לכל אחד משני הצדדים, וכמובן, גם עבור הילדים, ולכן מומלץ להסתייע בשירותיו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חיסיון של הליך גישור

זוגות בישראל הניצבים לקראת הליך גירושין, נדרשים על פי חוק להגיע להליך גישור חובה. פגישות הגישור נועדו לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה בסוגיות השונות הכרוכות

גירושין בגישור או בהליך משפטי?

האופן שבו אנשים מתגרשים בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות. במקום שכל תיק גירושין שבו יש סכסוך קטן יגיע לבית משפט, נשלח הזוג לגישור במטרה

גישור – הלכה למעשה

המורכבות של הליך הגירושין כוללת הרבה מאוד אלמנטים, שנמשכים מרגע תחילת הסכסוך עד החתימה הסופית של הגט. אחד השלבים המעניינים ביותר הוא שלב הגישור, שכיום,

איך עובד גישור לקראת גירושין

הליך גירושין הינו קשה ומורכב מבחינה רגשית לכל אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר הם בילו זה במחיצת זו פרק זמן ארוך מחייהם. גישור יכול להיות

גישור כהליך חסוי

זוג אשר עומד להתגרש יכול להגיד הרבה מאוד דברים בלהט הרגע, או במסגרת ויכוח שיוצא משליטה, כאשר הרוחות מתלהטות. הדברים הללו יכולים להתרחש בבית, ואפילו

אקטואר גירושין

כמות האנשים המעורבת בתוך הליך גירושין היא גדולה מאוד. למרות שמדובר בעניינים מאוד אישיים ואף אינטימיים, כדי להפריד כוחות בצורה הטובה ביותר יש להשתמש באנשי