חיסיון של הליך גישור

זוגות בישראל הניצבים לקראת הליך גירושין, נדרשים על פי חוק להגיע להליך גישור חובה. פגישות הגישור נועדו לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה בסוגיות השונות הכרוכות בגירושין על מנת להימנע מהצורך בטיפול בהן בין כתליו של בית המשפט. חשוב לדעת כי על הליך גישור גירושין חל חיסיון – מה שאומר שאין דבר שיאמר במסגרת פגישות הגישור, שיוכל ישמש נגד אחד הצדדים בבית המשפט. אם ברצונכם לגלות מהן התועלות הנוספות והחשיבות של חיסיון של הליך גישור, המשיכו לקרוא – התשובות בהמשך.

מהו הליך גישור בגירושין ומדוע הוא הכרחי על פי החוק בישראל?

הליך גישור בגירושין הוא הליך שעל פי החוק בישראל, כל זוג שמתגרש חייב לעבור. המדינה מציעה לזוגות מתגרשים 2 אפשרויות לעניין זה: הליך גישור המתנהל באמצעות יחידת הסיוע של בית המשפט, או גישור באמצעות מגשר פרטי. האפשרות הראשונה כרוכה בפניה לבית המשפט, והגעה לפגישות גישור מול עובד/ת סוציאלי/ת שהוסמכו לכך.

דרישת המינימום היא להגיע לפחות לפגישת גישור אחת ללא עלות, ובמידה ומבחינת שני בני הזוג אין אופק להמשך התהליך, ניתן לסיים אותו. המקסימום הינו הליך גישור שנפרש על פני ארבעה שנערכים במשך 45 יום, כאשר לאחריו, ככל שבני הזוג לא הצליחו לגבש הסכם גירושין שמקובל על שניהם, הצד שתביעת הגירושין הראשונית, הוגשה בידיו לבית המשפט יהא רשאי להגיש תביעה להמשך הליך הגירושין בתוך 30 ימים.

 

למה הליך גישור בגירושין נועד, בעצם?

מטרת העל בהליכי גישור גירושין היא לבסס הסדר שיספק את שני הצדדים בגירושין. היינו, להגיע לשלום בית, על ידי פתרון הבעיות המשותפות או לגבש הסכם גירושין מפורט הכולל חלוקה מסודרת של הנכסים והכספים המשותפים, המשמורת על הילדים, ועוד. בסופו של דבר זהו פורום להתמודדות על כל הנושאים הכרוכים בגירושין כדי שבני הזוג יוכלו להמשיך בחייהם הפרטיים ללא משקעים מיותרים מן העבר.

 

חיסיון של הליך גישור ככלי להפחתת העומס על מערכת המשפט בישראל

מדינת ישראל מחייבת זוגות מתגרשים להתנסות בהליך גישור בגירושין, בין היתר מתוך שאיפה להפחית את עומס תיקי הגירושין המגיעים לטיפולם של בתי המשפט האזרחיים והדתיים. הפנייה להליך גישור בגירושין, מחייבת את הצדדים להתדיין ביניהם בניסיון להגיע לעמק השווה בנושאים הכרוכים בפרידה המתוכננת שלהם, מבלי שהדבר יצריך התערבות משפטית מלמעלה.

חיסיון של הליך גישור
חיסיון של הליך גישור

חשיבות החיסיון של הליך גישור

עצם העובדה שהליך הגישור בגירושין מהווה הליך חסוי, מאפשרת לצדדים המעורבים בו לנהל ביניהם משא ומתן מבלי שיחששו מפני השלכות משפטיות של הנאמר בפורום זה. כך למשל, במידה ובני הזוג מגיעים להסכמה בנושא מסוים במסגרת המשא ומתן, אולם המשא ומתן איננו מבשיל, ההסכמה הנ"ל לא תחייב אף אחד מביניהם בבית המשפט.

החיסיון של הליך גישור בגירושין מחייב לא רק את בני הזוג, אלא אף את המגשר עצמו. כך שגם מגשר שפועל כעו"ד שמייצג את אחד מבני הזוג בבית המשפט, איננו יכול להשתמש במה שנאמר בגישור במסגרת הדיון המשפטי בתביעת הגירושין.

 

חיסיון של הליך גישור איננו דוחה את הצורך בשיתוף פעולה של בני הזוג

חיסיון של הליך גישור הוא עניין חשוב מאין כמוהו כאמור, המאפשר למתגרשים להגיע למעמד הגישור עם פתיחות ונכונות רבה יותר לשיתוף פעולה. הרבה יותר קל להציע הצעות ופתרונות, כאשר יודעים שבמידה והדברים לא יעלו יפה, הנאמר במסגרת הגישור לא ישמש את בן הזוג השני לרעה בהמשך הדרך, קרי – בין כתליו של בית המשפט שהוכשר לעסוק בתביעת הגירושין של הזוג.

 

חיסיון של הליך גישור עם מגשר פרטי

הליך גישור הגירושין שמציעה המדינה הינו הליך חיוני, אולם האופציה העדיפה היא כמובן פנייה להליך גישור פרטי מול עו"ד גירושין מקצועי המוסמך גם כמגשר. ההליך בנוכחות מגשר מקצועי הוא בדרך כלל מדויק ויעיל יותר, שכן עו"ד גירושין מנוסה כשיר לכוון את הזוג לפתרון סוגיות שונות ביעילות ובמהירות רבה יותר.

אף שהמפגש עם מגשר פרטי איננו חינמי, הוא מספק בסיכומו של דבר חיסכון בהוצאות משפטיות בלתי רצויות, שתביעות גירושין נוהגות לייצר עבור מי שנגררים לתביעות גירושין בבתי המשפט.

עורך דין גירושין פונה להליך בצורה הרבה יותר מקצועית. יש לו סט כלים הרבה יותר שלם מזה של העובדים הסוציאליים שפועלים כמגשרים בהליכי הגישור בחסות המדינה, ובכוחו לספק מענה כוללני ויצירתי יותר. גישור כהליך חסוי המתקיים מול מגשר מקצועי בדמות עו"ד גירושין הוא כמובן הליך בו שני הצדדים מרגישים נוח יותר.

האווירה בגישור הפרטי שגם הוא חסוי כמובן, היא מקצועית ונינוחה יותר, ומגבלת הזמן היא פחות רלוונטית, היות ומגשר פרטי זמין יותר מעובד סוציאלי שפועל בשירות המדינה.

 

לצלוח את הקושי ולשמור על חיסיון של הליך גישור עם עורך דין גירושין מנוסה

הקושי בגירושין נוטה לתת את אותותיו על כל בני המשפחה ולא רק על בני הזוג המתגרשים לבדם. הזוג מקבל הרבה עצות מההורים ומהחברים, ואנשים מגיעים להליכי הגישור שהם לא תמיד בטוחים בעצמם. זה גורם להם להגיד הרבה דברים שהם לאו דווקא מתכוונים אליהם, ולכן, חיסיון של הליך גישור הוא דבר המגן על הזוג, ומאפשר לו להיכנס להליך בצורה נכונה ופרודוקטיבית יותר.

 

לסיכום

החיסיון של הליך גישור מאפשר למגשרים ולזוגות מתגרשים להגיע להסכמות במגוון נושאי מחלוקת המטופלים במסגרת הליכי גירושין, מבלי שתידרש הגעה לבית המשפט לשם ההכרעה בהם. בכך יכול הזוג המתגרש לחסוך לעצמו כמות לא מבוטלת של הוצאות כספיות, בזבוז זמן, ולא פחות חשוב מכך – עוגמת נפש מיותרת.

הליך גישור לגירושין עשוי להיות מהיר וענייני, וכאשר הוא מתבצע באווירה הנכונה, בליווי של המגשר הנכון, הוא מאפשר לבני הזוג לסיים את נישואיהם על מי מנוחות ובלי משקעים מיותרים.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

גירושין בגישור או בהליך משפטי?

האופן שבו אנשים מתגרשים בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות. במקום שכל תיק גירושין שבו יש סכסוך קטן יגיע לבית משפט, נשלח הזוג לגישור במטרה

גישור – הלכה למעשה

המורכבות של הליך הגירושין כוללת הרבה מאוד אלמנטים, שנמשכים מרגע תחילת הסכסוך עד החתימה הסופית של הגט. אחד השלבים המעניינים ביותר הוא שלב הגישור, שכיום,

איך עובד גישור לקראת גירושין

הליך גירושין הינו קשה ומורכב מבחינה רגשית לכל אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר הם בילו זה במחיצת זו פרק זמן ארוך מחייהם. גישור יכול להיות

גישור חובה

הליך גירושין הוא הליך כואב וקשה מאוד מבחינה מנטלית למרבית הזוגות. במסגרת גירושיהם, אנשים צריכים להתמודד עם בני זוג שפגעו בהם או שנפגעו מהם, ובכל

גישור כהליך חסוי

זוג אשר עומד להתגרש יכול להגיד הרבה מאוד דברים בלהט הרגע, או במסגרת ויכוח שיוצא משליטה, כאשר הרוחות מתלהטות. הדברים הללו יכולים להתרחש בבית, ואפילו

אקטואר גירושין

כמות האנשים המעורבת בתוך הליך גירושין היא גדולה מאוד. למרות שמדובר בעניינים מאוד אישיים ואף אינטימיים, כדי להפריד כוחות בצורה הטובה ביותר יש להשתמש באנשי