עדי קיום לצוואה

על פי סעיף 20 לחוק הירושה דרושים שני עדי קיום לצוואה בזמן החתימה עליה, על מנת שמסמך הצוואה ייחשב כמסמך בעל תוקף חוקי מחייב. חשוב לדעת שלא די בכך שעדי קיום לצוואה יהיו נוכחים במעמד החתימה עליה, אלא שהם נדרשים גם לעמידה בכמה תנאים שנקבעו בחוק, כפי שנסביר במאמר זה.

על עדי קיום לצוואה ותפקידיהם

לעדי קיום לצוואה יש מספר תפקידים חשובים הנוגעים לעריכת הצוואה וחתימתה. נוכחותם במעמד זה, נועדה בראש ובראשונה להקנות למסמך הצוואה תוקף רשמי של מסמך קביל ומחייב בפן המשפטי. בין היתר, הנוכחות של עדי הקיום לצוואה בעת החתימה על המסמך, נועדה להבטיח כי המצווה חתם על הצוואה מרצונו החופשי והמלא.

עדי הקיום לצוואה אחראיים לשמוע את הצהרתו של המצווה לכך שהמסמך האמור הוא אכן צוואתו. בנוסף נדרשים שני העדים להיות נוכחים באותו חדר בו המצווה חותם על הצוואה ובאותה העת שבה הדבר מתבצע. אחרי שבעל הצוואה הצהיר כי מדובר בצוואתו שנוסחה בהתאם להוראותיו וחותם עליה, מגיע השלב שבו העדים לקיום הצוואה נדרשים לחתום בכתב ידם על המסמך.

 

האם נדרשת נוכחות של עורך דין כשיש עדי קיום לצוואה?

באופן עקרוני, עריכת צוואה בעדים או צוואה בכתב יד, ניתנת לביצוע גם ללא נוכחות מטעם עורך דין. למעשה, די בכך ששני עדי קיום לצוואה יהיו נוכחים במעמד החתימה עליה, על מנת לפטור את בעל הצוואה מן הצורך להסתייע בעורך דין / נוטריון בתהליך.

עם זאת, יצויין כי מעורבותו של עו"ד מיומן בהליך עריכת הצוואה וחתימתה, מספקת יתרונות רבים, לעומת עריכת הצוואה בנוכחותם של עדי קיום לצוואה ללא עורך דין. למשל, החוק איננו מחייב את עדי הקיום לצוואה לדעת מהן ההוראות בצוואה או מה היה מצב כשירותו המנטלית של בעל הצוואה במועד עריכתה.

 

טיפים חשובים לעריכת צוואה בנוכחות עדי קיום לצוואה

להלן מספר טיפים שחשוב ליישם בהקשר לנוכחותם של עדי קיום לצוואה במעמד החתימה עליה, כדי להבטיח שהצוואה תהיה בעלת תוקף משפטי מלא ובעלת סיכוי מינימלי להתנגדויות בעתיד:

  1. כדאי מאוד להחתים את שני עדי הקיום לצוואה על כל הדפים במסמך הצוואה, בנוסף לחתימתם על הדף הראשון / האחרון במסמך.
  2. במידה ותיקונים כלשהם נערכו בצוואה, מומלץ מאוד להוסיף בסמיכות לתיקונים אלו את חתימתם של בעל הצוואה וכן של עדי קיום הצוואה.
עדי קיום לצוואה
עדי קיום לצוואה

את כלל הפעולות הנ"ל חשוב להקפיד לבצע במועד שבו הצוואה מוחתמת, ולא במועד נפרד, כדי למנוע חשד להשפעה בלתי הוגנת של בעלי אינטרס על עריכת הצוואה – חשד שעלול להוביל לפסילתה.

 

אילו תנאים קבועים בחוק לעניין עדי קיום לצוואה?

עריכה של צוואה בעדים, מחייבת בהתאם להוראות החוק, את נוכחותם של שני עדי קיום לצוואה, בעת ההצהרה על הצוואה והחתימה על המסמך. עדים אלו חייבים להיות נוכחים שניהם במעמד הזה, אך אין די בכך אלא שהעדים חייבים להיות בני 18 ומעלה ואל להם להיות פסולי דין.

 

פסילת צוואה שנערכה בנוכחות עדי קיום לצוואה

עדי קיום לצוואה אסור שיכירו את תוכנה ואת מצבו המנטלי והפיסי של המצווה במועד ניסוחה. לא די בחתימתם של עדים אלו על הצוואה כדי להבטיח שלא תקום התנגדות לקיומה בבוא היום.

צוואה אשר נחתמת בנוכחות עדי הקיום לצוואה, עדיין תוכל לעורר התנגדות לקיומה בהתבסס על פגמים צורניים כמו העדר חתימות על המסמך או חתימות שאינן ברורות דיה, העדר תאריך או שגיאה בתאריך המצוין במסמך, וכן פגמים מהותיים שנמצאו בה.

בין הפגמים המהותיים העלולים להוביל לפסילת מסמך הצוואה, ניתן למנות: העדר כשירות פיסית / שכלית של בעל הצוואה בזמן עריכתה, השפעה בלתי הוגנת מטעם גורמים שונים בעריכת המסמך, ועוד.

 

האם אפשר לטעון שחתימת עדי הקיום לצוואה מזויפת?

בסכסוכי ירושה אשר נדונו בבתי משפט בישראל, נרשמו לא אחת מקרים בהם עלתה טענה לכך שעדי הקיום לצוואה שחתימתם כביכול הופיעה כגושפנקא לקבילותו של מסמך הצוואה של מצווה כלשהו, בפועל לא נכחו במעמד ההצהרה והחתימה עליה. בחלק מן המקרים, עדי הקיום לצוואה נפטרו טרום מועד פטירתו של המצווה, כך שלא היו מי שיעידו בבית המשפט שאכן שימשו כעדי קיום לצוואה במעמד הרלוונטי.

במצב מסוג זה עולה השאלה: האם אפשרי בכלל לקיים צוואה בעדים כאשר עדי הקיום לצוואה לא יכולים לאמת את דבר נוכחותם בעת החתימה עליה? פסקי הדין שנתקבלו במקרים כאלו, מעידים על זאת שבהיעדר שני עדי קיום לצוואה שיוכלו לאמת בערכאות המשפטיות את הטענה לנוכחותם בעת ההצהרה והחתימה על מסמך הצוואה המדובר, אין אפשרות למימוש הצוואה כלשונה והיא הופכת פסולה.

 

בשורה התחתונה

כפי שראינו בשורות לעיל, בכל הנוגע לניסוח צוואה בעדים, קיימים כמה וכמה כללים חשובים  שמאוד קריטי לממש אותם בזמן שעורכים את המסמך. מלבד זאת, גם כאשר עריכת צוואה בנוכחות עדי הקיום לצוואה התבצעה תוך כדי הקפדה רבה על הדרישות המנויות בחוק, עדיין ישנו הסיכוי לכך שיהיו מי שינסו לערער על תוקפה של הצוואה, בטענה לפגמים מהותיים בתוכן המסמך.

אי לכך אין זה מומלץ לנסח צוואה בעדים מבלי שעורך דין המתמחה בנושא יהיה מעורב בתהליך. זאת כמובן, אם חשוב לכם להבטיח שלצוואתכם יהיה תוקף מחייב ברמה המשפטית. הפניה לעזרת עורך דין המתמחה הן בדיני משפחה והן בעריכת צוואות, היא הדרך הטובה ביותר לוודא שהצוואה שתיערך תהיה תקינה בכל ההיבטים וללא טעויות צורניות או מהותיות שיעמידו את תקפותה בסימן שאלה בעתיד.

כמו כן, ניתן להיעזר גם בשירותים של עו"ד על מנת להגן על צוואה בעזרת תיעוד מעמד חתימת הצוואה וגיבוי של מסמך הצוואה באישורים הרפואיים הרלוונטיים אשר יוכלו להעיד על הכשירות של המצווה בעת עריכתה.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

צוואה פגומה

צוואתו של אדם היא מסמך שהוא מותיר בחייו, המורה על אופן ההתנהלות וחלוקת הרכוש שלו אחרי מותו. הן החוק האזרחי והן הדין הדתי, מחייבים את

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הינו צו שבו משתמשים כאשר אדם הולך לעולמו ומשאיר אחריו צוואה שצריך לממש. מדובר במסמך המאפשר להוציא אל הפועל את צוואתו של

כתיבת צוואה בהליך הגירושין

אין זה סוד שכתיבת צוואה בהליך הגירושין זו לא משימה קלה או נוחה לביצוע, אך כזו שחשוב מאוד לבצע אותה. הסיבה לכך היא שעל פי

תיקון טעויות בצוואה

לא מעט אנשים ממהרים לערוך מסמך צוואה חדש לקראת הליכי הגירושין שלהם או תוך כדי ניהול תביעת גירושין, ובעקבות פיזור הדעת שבו הם נתונים במסגרת

צוואה נוטריונית

כשאדם ניגש להליכי גירושין וקיים מסמך צוואה שנכתב לפני שהגירושין היו על הפרק, במרבית המקרים אותה צוואה הופכת לא רלוונטית במצב העניינים החדש. זאת מאחר

עורך דין צוואות בגירושין

פניה לעורך דין צוואות בגירושין היא צעד חיוני מאוד לכל אחד מהצדדים בהליך. זאת משום שהפרידה העתידית מן הבעל או האישה מובילה מטבע הדברים לשינויים