אקטואר גירושין

כמות האנשים המעורבת בתוך הליך גירושין היא גדולה מאוד. למרות שמדובר בעניינים מאוד אישיים ואף אינטימיים, כדי להפריד כוחות בצורה הטובה ביותר יש להשתמש באנשי המקצוע הרלוונטיים. אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר בתוך ההליך הוא אקטואר גירושין מקצועי.

אקטואר באופן כללי הוא איש מקצוע מתחום הפיננסים, אשר תפקידו הוא לבצע הערכות סיכונים לגבי הליכים עתידיים ללא ודאות. האקטואר הוא נפוץ מאוד בתחום הביטוח, והוא נמצא שם על מנת להעריך את סיכון המבוטח לממש את הפוליסות, אך נושא האקטואריה בתחום הגירושין הוא גם כן חשוב ביותר ולכן יוקדש לו המאמר שלפניכם.

מהו אקטואר גירושין

חיי הנישואים כוללים לא רק ילודה והתקדמות מקצועית, אישית וכלכלית, אלא גם אגירת נכסים וכספים, אשר צריכים להתחלק בסופו של דבר. על פי החוק היבש, חלוקת רכוש בגירושין תתחלק בצורה שוויונית בין שני בני הזוג בהיעדר הסכם ממון, אך לכך יש הרבה יוצאי דופן.

לא כל נכס יכול להתחלק ויש הרבה מאוד רכוש שצריך להתחלק שווה בשווה. לכן, כל זוג עובר הליך גישור לפני גירושין במטרה להגיע לעמק השווה. העבודה עם אקטואר גירושין עושה את התהליך לקל יותר.

 

ניהול סיכונים על ידי אקטואר גירושין

אחד מהאלמנטים שכל אדם מתגרש צריך בחשבון זה עלייה וירידה של ערך בעתיד. כך לדוגמה, אם אדם בוחר לוותר על נכס אחד תמורת אחר, הוא צריך לחשוב כמה יהיה שווה הנכס בעוד כמה שנים, כדי לא להפסיד.

אקטואר גירושין הוא זה שמבצע את ההערכות המדוברות ועוזר לשקלל את כל הנתונים כדי לעזור ללקוח שלו לקבל את ההחלטות הטובות ביותר. אקטואר גירושין הוא זה שעוזר להגיע למצב בו אחרי כמה שנים אפשר להגיד שהלקוח שלו הוא ה"מנצח" של הליך הגירושין הזה.

 

יצירת הסכם גירושין תקין בעזרת אקטואר גירושין

העבודה של אקטואר גירושין כוללת את לקיחת כל הנכסים המשותפים של הזוג, כולל נדל"ן, רכבים ועוד, שווי העסקים שלהם, אם הם עצמאים, וכן זכויות פנסיוניות שונות, כספי השקעה המושקעים באפיקים שונים, חיסכונות, יכולת של הכנסה עתידית ואף אלמנטים כמו מוניטין, שלא תמיד ניתן לאמוד באופן מלא.

אקטואר גירושין
אקטואר גירושין

כאן, גם נלקח בחשבון האם בן או בת הזוג עזרו לבנות את המוניטין, האם הנכסים רשומים על שמם, מה חלקם ברווחים של בני הזוג גם אם לא השתתפו בהקמת העסק, האם ניהלו את משק הבית לבד ועוד. כל האלמנטים הללו נלקחים בחשבון בטרם יצירת הסכם גירושין חוקי והוגן עבור שני הצדדים.

 

אקטואר גירושין ככלי רלוונטי להליכי גירושין בהסכמה ולתביעות גירושין כאחד

לזוג המתגרש יש שתי דרכים אופציונליות בהן הוא יכול ללכת. אם אי אפשר בשום פנים ואופן להגיע להסכמות, הזוג ילך להליך יקר וכואב בבית המשפט. שם, יכול השופט לבחור החלטות שהן כואבות לשני הצדדים, הן מבחינה פיננסית והן מבחינת משמורת.

לכן, העדיפות היא לבחור בדרך הגישור, וכאשר עושים זאת באמצעות עו"ד גירושין טוב, אפשר לקדם תהליכים ולהגיע להסכמות שיהיו נכונות במשך שנים רבות קדימה. אקטואר גירושין הוא נכס אמיתי עבור כל מי שרוצה להתגרש ולהמשיך את חייו ללא הצורך להתמודד לפרקים עם שדים מהעבר בדמות סוגיות רכושיות.

 

מדוע נדרש גורם מקצועי להערכת שווי הרכוש של בני הזוג בגירושין?

במדינת ישראל, זוג אשר מתגרש חייב לעבור הליך גישור מקצועי לפני שהוא מעמיס על מערכת המשפט הישראלית, מתוך הנחה שישנם נושאים שניתן וצריך להכריע בהם על מי מנוחות ולא במסגרת התדיינות משפטית. הליך הגישור עשוי להתנהל באמצעות יחידת הסיוע של בית המשפט, ובעזרת סדרת פגישות עם עובד סוציאלי מומחה.

עם זאת, חשוב לדעת שלעובד סוציאלי אין בהכרח כלים לכוון מקצועית את בני הזוג בסוגיות הרכושיות בגירושין שבהן נדרשת הערכת שוויים של נכסים לשם חלוקתם. כך קורה שבחלק גדול מהמקרים, ההליכים הללו, שהם ללא עלות, מסתיימים עם עוגמת נפש, וחלקם עם ריבים, אשר מעיבים על האפשרות להמשך התהליך.

 

אקטואר גירושין בהליך גישור פרטי – דרך לניהול סיכונים מושכל וודאי יותר

האלטרנטיבה להליך שמציע בית המשפט הוא גישור פרטי. הליך הגישור הפרטי הוא יקר יותר, אך הוא משתלם יותר מהליך משפטי שיכול להסתיים עם עוגמת נפש כלכלית במקרים רבים. במהלך ההליך עם עו"ד גירושין אפשר להיפגש עם אקטואר גירושין מקצועי אשר לו יש את הכלים לבצע את ההסכם הנכון ביותר עבור שני הצדדים, או עבור הלקוח שלו.

המטרה היא לייצר מסמך מקיף, שנוגע בכל הנקודות האפשריות ולא משאיר דבר לספק. ההערכות של אקטואר גירושין הן מקצועיות ולוקחות בחשבון סיכונים שונים, שאנשים מן השורה לא תמיד לוקחים.

 

איך לבצע חלוקת רכוש בגירושין בצורה נכונה עם אקטואר גירושין

הליך חלוקת רכוש בגירושין הוא הליך שחייבים לעשות אותו בצורה נכונה. אף אחד לא רוצה להישאר חסר כל בסיום התהליך, או לרדת בצורה משמעותית באיכות החיים. יש הרבה מאוד דוגמאות של אנשים שלא התרוממו כלכלית מהליך גירושין, מפני שלא לקחו בחשבון את כל הסיכונים הכלכליים.

אקטואר גירושין מבצע תהליך ארוך ומחושב, מתמטי ומסודר, על מנת לייצר תמונה מדויקת ככל שניתן לגבי העתיד הכלכלי של כל אחד מהנכסים הפיזיים ואלו שנמצאים על הנייר, אשר נמצאים בחזקת הזוג. רק כך, אפשר לבצע הליך נכון ומסודר, שיסתיים עם רווחה כלכלית ללקוח, עד כמה שניתן.

 

בשורה התחתונה

סט הכלים של אקטואר גירושין צריך להיות מקיף, ובדיוק כמו עו"ד גירושין טוב, הוא צריך להתמודד עם הסיטואציה לא רק ביעילות, אלא גם ברגישות הנכונה. מדובר בהליך כואב, שמשפיע על כל החיים, ומגיע גם בנקודת זמן מאוד משמעותית. לכן, חשוב להיות רגישים ונכונים למצב, ולא לפגוע באף אחד מן הצדדים, גם אם מייצגים רק צד אחד.

העבודה עם אקטואר גירושין מונעת הרבה מאוד צרות בהמשך הדרך ומאפשרת לשני הצדדים לצאת לדרך חדשה לאחר הגירושין, ואף לא ליצור קשר אחד עם השני אם זה הרצון שלהם. בתוך כך, מתאפשר להם גם לקיים מערכת יחסים תקינה בתור זוג גרוש, ללא עול כלכלי מובנה.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חיסיון של הליך גישור

זוגות בישראל הניצבים לקראת הליך גירושין, נדרשים על פי חוק להגיע להליך גישור חובה. פגישות הגישור נועדו לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה בסוגיות השונות הכרוכות

גירושין בגישור או בהליך משפטי?

האופן שבו אנשים מתגרשים בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות. במקום שכל תיק גירושין שבו יש סכסוך קטן יגיע לבית משפט, נשלח הזוג לגישור במטרה

גישור – הלכה למעשה

המורכבות של הליך הגירושין כוללת הרבה מאוד אלמנטים, שנמשכים מרגע תחילת הסכסוך עד החתימה הסופית של הגט. אחד השלבים המעניינים ביותר הוא שלב הגישור, שכיום,

איך עובד גישור לקראת גירושין

הליך גירושין הינו קשה ומורכב מבחינה רגשית לכל אחד מבני הזוג, במיוחד כאשר הם בילו זה במחיצת זו פרק זמן ארוך מחייהם. גישור יכול להיות

גישור חובה

הליך גירושין הוא הליך כואב וקשה מאוד מבחינה מנטלית למרבית הזוגות. במסגרת גירושיהם, אנשים צריכים להתמודד עם בני זוג שפגעו בהם או שנפגעו מהם, ובכל

גישור כהליך חסוי

זוג אשר עומד להתגרש יכול להגיד הרבה מאוד דברים בלהט הרגע, או במסגרת ויכוח שיוצא משליטה, כאשר הרוחות מתלהטות. הדברים הללו יכולים להתרחש בבית, ואפילו