התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין

אחד המצבים שפחות שומעים עליהם בדרך כלל, הוא בקשה מצד אחד מבני הזוג הנשואים, לפתוח בהליכי גירושין על רקע התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין מבן הזוג השני. הכוונה הינה לבקשת גט בעקבות עבירות פליליות שביצע לכאורה אחד הצדדים בנישואין. מטבע הדברים, לעבירות מסוג זה נוטות להיות השלכות מרחיקות לכת גם על בני זוגם של מבצעי העבירה. התנהגות שלא כדין בראש ובראשונה ממיטה קלון על בני משפחתו של העבריין, ולכן בתי הדין הרבניים, רואים בהתנהגות מסוג זה, עילה לגיטימית לגירושין. בנוסף, ישנם גם מקרים של התנהגות שלא כדין ישראל כעילה לגירושין, כאשר הכוונה הינה להתנהגות שהיא לא רק אסורה בראי הדין הפלילי, אלא בלתי מקובלת גם בדין תורה.

התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין – על הצורך בהצגת העילה ברבנות

גירושים הם משבר משמעותי במשפחה. ככל שהליכי גירושין מתנהלים בצורה חלקה, הדבר עשוי לאפשר לצדדים לפתוח דף חדש בחייהם במהירות. אולם כאשראחד מהצדדים מתנגד לגירושין, בן הזוג השני נדרש להגיש תביעת גירושין. בכדי שתביעה כזו תאושר ברבנות, על התובע להוכיח כי בן או בת הזוג שלו אינם מתאימים להיות שותפיהם לחיים.

על פי תפיסה זאת, התנהגות שלא כדין מצד בני זוג יכולה בהחלט לשמש כעילה להגשת תביעת גירושין ודרישת גט מבן הזוג. ואמנם, במרבית המקרים בתי הדין הרבניים אכן מאפשרים חיוב במתן גט במקרים כאלו.

 

מהי התנהגות שלא כדין ישראל כעילה לגירושין?

התנהגות שלא כדין ישראל, היא שם כולל לשורת מעשים שעשויים לשמש כעילה קבילה לגירושין, על פי ההלכה. עם המעשים הללו נמנים ניבולי פה, מעשי אלימות, אלימות מילולית, התעמרות בזולת, אך גם פריצות מינית.

 

אילו התנהגויות נחשבות להתנהגות שלא כדין ישראל כעילה לגירושין מהאישה?

כאשר אשת איש נוהגת בפריצות, הדבר נחשב מבחינה הלכתית כהתנהגות שלא כדין ישראל, המהווה עילת גירושין לגיטימית. אישה המסתובבת בלבוש שיש מן הפריצות, עשויה לספק לבעלה עילה לגירושין ממנה. אולם מקרה כזה מחייב הצגת הוכחה לכך שהרגלי הלבוש של האישה פגעו בחייו של בעלה.

לצורך העניין, אם בעקבות הרגליה של האישה להתלבש בפריצות, מחזרים מגיעים בקביעות לפתח ביתה ומעמידים את בעלה במצבים לא נעימים, אזי הבעל יהיה רשאי לגרש את רעייתו על בסיס התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין, וזכותה לכתובתה תישלל ממנה.

התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין
התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין

התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין מהבעל

כשבעל מתעמר ברעייתו, מקלל אותה מול הוריה, כופה עליה לעזוב את ביתה באופן חזרתי, או אינו מאפשר לה לפגוש את הוריה, או כשהבעל מבצע עבירות פליליות – הרבנות רואה בכך התנהגות שלא כדין ישראל שהיא בגדר עילה לגירושין. לא אחת, במקרים אלו ניתן לחייב את הבעל למתן גט לרעייתו ואף לכפות את מתן הגט ככל שעולה הצורך.

חשוב לדעת כי גם בעל שחי עם אישה שאינה רעייתו ובוגד באשתו, ייחשב כמי שאחראי להתנהגות שלא כדין ישראל. במקרה כזה, ככל שהרעיה תבחר להגיש תביעת גירושין לבית דין רבני, בית הדין עשוי לצדד בה ולכפות על בעלה מתן גט, בנוסף לתשלום מלוא כתובתה.

 

כפיית גט במקרי התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין

נישואין בין בני זוג הם חוזה משפטי מחייב מעצם מהותם. מדובר על הסכם שקיימת בו מידה לא מבוטלת של קדושה, דבר אשר מקשה על זוגות להיפרד כשלא קיימת הסכמה ביניהם לעניין הצורך בגירושין. על פי ההלכה היהודית, הסכמה בין בני הזוג לסיום הנישואין באה לכלל ביטוי בהענקת גט מצד הבעל לרעייתו החפצה בגירושין.

ללא מתן הגט המיוחל, לא תוכל האישה לסיים את נישואיה ולעבור לפרק חדש בחייה. אולם במידה ובת הזוג אינה מסכימה לקבלת הגט מבעלה, גם אז הליך הגירושין עשוי להתעכב. יחד עם זאת, ישנם מצבים לא מעטים אשר בהם בתי דין רבניים מאשרים מתן גט גם ללא ההסכמה של בני הזוג.

 

התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין – לא רק עבירות פליליות

בנוסף לעילות הגירושין שהוצגו לעיל, שבגינן עשויה הרבנות לחייב במתן גט או קבלתו, ישנה גם שורת עבירות נוספות, העלולות להוביל לכך שבית הדין הרבני יסכים לאשר את הגירושין, גם בלא הסכמתם של בני הזוג:

טענת מומים מום קיים אצל אחד מהצדדים, שלא היה ידוע לבן או לבת הזוג לפני הנישואין.
עקרות אם אחד מבני הזוג עקר, אזי בן הזוג השני יכול לגרש אותו גם ללא הסכמתו.
עבירה על דת יהודית אם אישה עוברת על כללי הדת היהודית, או מאכילה את בעלה אוכל הגורם לו לעבור על חוקי הדת, דינה שתהיה מגורשת גם ללא הסכמתה.
בעל אלים אלימות סדרתית מצד הגבר, או בגידות סדרתיות מצידו, מהוות בהחלט עילה לגירושין.
התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין במקרים אלה, לבית המשפט ישנה היכולת לחייב את העבריין לסיים את נישואיו.

 

הצורך בליווי משפטי של תביעות גירושין על רקע התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין

כשאחד מבני הזוג מחליט לסיים את הנישואין, הדבר הראשון שכדאי לו לעשות הוא לפנות לשירותיו של עורך דין גירושין מנוסה ומיומן. עורך הדין יעניק ללקוח שלו ייעוץ באשר לדרך המהירה והיעילה ביותר לסיים את הנישואין.

אם בן או בת הזוג מגישים תביעת גירושין בגין התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין או התנהגות שלא כדין ישראל כעילה לגירושין, עו"ד גירושין ילווה אותם לאורך הדרך, תוך הצגת עניינם בפני בית המשפט באופן שמזרז את מתן פסק הדין המחייב מתן גט. ככל שבן או בת הזוג מסרבים לקיים את ההליך, כי אז יסייע עורך הדין לתרגם את הסירוב לסנקציות כלכליות ואחרות שיגרמו לצד הסרבן לשתף פעולה כנדרש.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

טענת מומים כעילה לגירושין

נישואין נחשבים כאקט של קדושה. עם זאת, יש מקרים שבהם בית הדין עלול להחליט שעל בני הזוג להתגרש בלי הליך שלום בית או הליך גישור.

עבירה על דת משה כעילה לגירושין

במדינת ישראל היכולת להכשיר גירושין בין בני זוג ששניהם יהודים אשר פונים להליכי גירושין, עדיין נתונה בידי מערכת המשפט הרבנית לבדה. כאשר בני הזוג מתגרשים

עבירה על דת יהודית כעילה לגירושין

נישואין, כמו גירושין, עדיין נמצאים תחת חסותן של הערכאות המשפטיות הדתיות במדינת ישראל, למרות ולצד התמורות האזרחיות והחברתיות המתחוללות בהיבט זה של החיים ושל היחסים