אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין

מערכת יחסים בין בני זוג כוללת הרבה מאוד אלמנטים שונים. בין הנושאים של אמון, הבנה, הכלה ותקשורת, כלולים גם יחסי מין תקינים. יחסי המין מהווים את הדרך ליצירת דור ההמשך של הזוג, וילדים, כידוע, מהווים אלמנט בלתי נפרד מכל משפחה, וחלק גדול מהסיבה שאנשים ממסדים את הקשר שלהם. בתוך כך, יחסי מין הם גם מהנים, ומהווים חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים תקינה, לפני ואחרי הנישואין. ולכן, הנושא של אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין הוא נושא רלוונטי וחשוב מאוד בעולם הזוגיות של היום, בו כל דבר יכול לשמש כתחמושת כאשר מערכת היחסים עולה על שרטון.

מדוע אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין הוא נושא שכיח?

חשוב לזכור שמדינת ישראל היא יוצאת דופן בנושא של נישואים וגירושין, כאשר הרבנות היא זו שמשחקת תפקיד מרכזי. אולם אפשר להתחתן ולהיות זוג נשוי בישראל מבלי לעבור דרך הרבנות, אך הנושא של גירושין הוא עדיין לא מוסדר, וחייב לעבור דרך המוסד הוותיק.

הנושא של יחסי מין הוא טאבו בדת, אך בגלל הצורך שלו לייצור דור המשך, הוא מקבל חשיבות גדולה ומהווה עילה לגירושין בישראל. למעשה, אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין הוא נושא שכיח באופן יחסי, וכזה שנידון לא מעט בישראל.

 

על אי המודעות לנושא של אי קיום יחסי מין כעילה לגירושין

הרבה מאוד אנשים לא מודעים לכך שאי יכולת קיום יחסי מין עשוי לשמש כעילה לגירושין בין זוג יהודי במדינת ישראל. הם חושבים שישנו קושי בהוכחה של הנושא, ולא חושבים שמדובר בנושא עליו הרבנות שמה דגש, אלא שההפך הוא הנכון.

אנשים אשר מסתייעים בשירותיו של עו"ד גירושין ומגיעים לבית המשפט עם הטענה המדוברת, יכולים לקבל גט מהרבנות בצורה די מהירה. עם זאת, יש לכך כמה תנאים אותם יש להוכיח בבית המשפט.

 

מהו התנאי הבולט להוכחת אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין?

התנאי הבולט להוכחת אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין, הוא כאשר אחד מבני הזוג מסרב לקיים יחסי מין עם משנהו במשך למעלה מ – 6 חודשים, וזאת למרות שהצד המסורב ביקש ודחף למעשים באופן אקטיבי. במקרה כזה, וכן במקרה בו לאחד הצדדים בנישואין אין יכולת לקיים יחסי אישות מטעמי מגבלה פיזית או נפשית, יהיה הצד השני זכאי לקבלת גט, בנוסף לפטור מתשלום כתובה או מזונות.

כלומר, גם הרבנות המיושנת רואה בנושא של יחסי מין כקריטיים להצלחת הקשר, והעובדה כי זוג לא מקיים יחסי מין, מראה כי יש משבר שכנראה אי אפשר לגשר עליו, ויש לסיים את הנישואין בצורה רשמית.

אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין
אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין

כיצד נפגעת מצוות פרו ורבו במקרה של אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין?

הרבנות מסתכלת על הנושא של אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין מנקודת המבט של הרחבת התא המשפחתי. מצוות פרו ורבו היא מצווה חשובה מבחינת ההלכה לאור תרומתה לשימור העם היהודי והרחבתו. מכאן שישנה חשיבות עצומה להבאת ילדים בראי הדת, ובמיוחד במגזר הדתי והחרדי. אי קיום יחסי מין מהווה פגיעה בחובת הקיום של מצווה הזו בין בני זוג נשואים.

יתרה מכך, אם בני הזוג לא מצליחים להביא ילד במשך 10 שנים, גם כך יש עילה לגירושין, גם אם מתקיימים יחסי מין והנושא של אי הפוריות לאו דווקא משחק תפקיד בכך. בית הדין נוטה לעמוד כמעט תמיד לצידו של הצד המסורב, מתוך הנחת המוצא  שאי הרצון לקיים את מצוות פרו ורבו, פוגעת בבסיס ליצירת קשר זוגי ומשפחתי תקין בין בני הזוג.

 

אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין – מדוע חשוב לעבוד עם עו"ד גירושין איכותי במקרים אלו?

יחסי מין משחקים תפקיד גם בהקשר של עילות אחרות לגירושין ביהדות, ובמרכזן בגידה. אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין הוא אמנם נושא רגיש שנוגע באלמנטים אינטימיים מאוד, אך יכול להשאיר צד אחד מתוסכל מאוד. לכן, חשוב מאוד לעבוד עם עו"ד גירושין איכותי שיודע כיצד לנצל את הידע שלו ואי הפעילות המינית של הלקוח שלו, כדי להשיג עבורו את הגט המתבקש.

 

אופן ההתמודדות של עו"ד גירושין עם בית הדין הרבני

לא אחת, ההתמודדות המשפטית מול בתי הדין הרבניים בישראל, היא מורכבת, ולבטח עבור אנשים חילוניים. מכאן החשיבות הגדולה לליווי משפטי של הליכי גירושין על רקע אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין. הסיוע המשפטי ניתן מטעם עו"ד מנוסה המודע לרגישות הרבה של הנושא.

התהליך הוא מטבע הדברים לא פשוט, וייתכן שבמהלכו אף יישאלו בני הזוג שאלות אינטימיות במיוחד, כולל על היכולת להביא ילדים ועל הסיבות בגינן הם אינם מקיימים יחסי מין. עו"ד גירושין טוב יכול להכין את מיוצגיו לסוג כזה של שאלות.

 

כיצד מסתיימות תביעות גירושין על רקע אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין?

יחסי מין הם חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים זוגית, ומעטים הם האנשים שלא מתייחסים לנושא בצורה כזו או אחרת. הנושא של אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין הוא כאמור עניין כאוב ורגיש מאין כמוהו, אך הוא יכול גם להוות כרטיס יציאה מהיר מחיי הנישואין עבור מי שהנושא קריטי עבורו.

למרות שמדובר על נושא רגיש ולא תמיד הוא האלמנט החשוב ביותר בכל מערכת יחסים, היכולת לקיים יחסים אינטימיים תקינים בין בני זוג ולהעמיד צאצאים, היא עדיין קריטית עבור מרבית האנשים. לכן בתי המשפט הרבניים נוטים לפסוק לטובת הצד המסורב בתיקי גירושין מסוג זה.

 

אי יכולת קיום יחסי מין כעילה לגירושין והצורך בהגנה על זכויותיו של הנתבע

למרבה הצער, הצד המסרב לכאורה, או זה שאין ביכולתו לקיים יחסי מין עם בן זוגו מטעמים אחרים, עשוי לחוש שהוא נתון ליחס משפיל ופלישה גסה לפרטיותו, כאשר הסוגיה האינטימית נדונה בערכאות משפטיות. במקרים כאלו, מתחדד אף יותר הצורך בסיוע של עו"ד גירושין מנוסה, אמין ורגיש, שיפעל לשמירה על זכויותיו של הנתבע ויחתור לסיום מהיר וכמה שפחות פוגעני של ההליך המשפטי למענו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

טענת מומים כעילה לגירושין

נישואין נחשבים כאקט של קדושה. עם זאת, יש מקרים שבהם בית הדין עלול להחליט שעל בני הזוג להתגרש בלי הליך שלום בית או הליך גישור.

התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין

אחד המצבים שפחות שומעים עליהם בדרך כלל, הוא בקשה מצד אחד מבני הזוג הנשואים, לפתוח בהליכי גירושין על רקע התנהגות שלא כדין כעילה לגירושין מבן

עבירה על דת משה כעילה לגירושין

במדינת ישראל היכולת להכשיר גירושין בין בני זוג ששניהם יהודים אשר פונים להליכי גירושין, עדיין נתונה בידי מערכת המשפט הרבנית לבדה. כאשר בני הזוג מתגרשים

עבירה על דת יהודית כעילה לגירושין

נישואין, כמו גירושין, עדיין נמצאים תחת חסותן של הערכאות המשפטיות הדתיות במדינת ישראל, למרות ולצד התמורות האזרחיות והחברתיות המתחוללות בהיבט זה של החיים ושל היחסים