השלכות בגידה על מזונות

כאשר בני זוג מחליטים "לפרק את החבילה" ולהתגרש אלו מאלו על רקע מעשה בגידה של האישה, יש לכך השלכות בדמות שלילת זכותה של האישה שבגדה בבעלה לתשלום מזונות אישה. השלכות בגידה על מזונות, מותנות ביכולתו של הצד הנבגד להוכיח את דבר קיומו של מעשה הבגידה בבית המשפט שבו נדונה תביעת הגירושין.

עם זאת, לעניין זה חשוב לדעת כי קיים הבדל מהותי בין הדרישות להוכחת הבגידה בבית הדין הרבני לעומת בית הדין לענייני משפחה. כך שבמקרים מסוימים, בכל זאת עשויה האישה להימנע מן ההשלכות הבגידה על נושא המזונות, במידה ותסתייע בעורך דין גירושין מיומן אשר יודע כיצד להתנהל מול "מירוץ הסמכויות" בהליכי גירושין.

על הזכות לתשלום מזונות בגירושין

כל אישה בישראל זכאית לקבלת תשלום מזונות מבן זוגה, במהלך הליכי הגירושין ובפרט כשאלו מתארכים. הנחת היסוד בעניין זה היא שהבעל היה המפרנס המרכזי במשפחה, וכי האישה היתה זו שנדרשה לטפל בילדים המשותפים. לכן נדרש הבעל לשלם לזוגתו מזונות אישה, שמטרתם הינה לסייע לה לשמור על רמת המחיה בה הורגלה במהלך נישואיה, גם תוך כדי הליך הגירושין.

זוהי לפחות, התפיסה המסורתית בחוק העברי, שלו עדיין ניתן משקל רב בתביעות גירושים על רקע בגידה, גם בבתי המשפט לענייני משפחה, שאמורים לפסוק על פי עקרונות ליברליים יותר, לכאורה.

מן הראוי לציין בהקשר הזה, שדמי מזונות אישה אמורים להיות משולמים בנוסף לדמי המזונות לילדים, אותם יידרש הגרוש שלה לשלם בהמשך הדרך עבור גידול הילדים על ידי גרושתו, בהינתן כמובן, שלבת זוגו אכן ינתן מעמד של אם משמורנית במשמורת בלעדית.

 

הקשר בין בגידה למזונות

על פי עקרונות המשפט העברי, אישה שבגדה בבעלה, נעשית אסורה לו ולמעשה חלה על הבעל החובה להתגרש ממנה. במקרים בהם האישה איננה מסכימה לדרישת הבעל לגט על רקע בגידה שביצעה, ניתן להכריחה לקבל את הגט ממנו, כאשר בהתאם לחוקי המשפט העברי לבעל אף מותר לשאת אישה חדשה במקומה.

למרות האמור לעיל, על פי ההלכה המקובלת, אין די בהודאת האישה בכך שבגדה בבעלה על מנת להפוך אותה אסורה לבעלה. זאת מאחר ותמיד ייתכן שהאישה טענה לבגידה במטרה להכריח את בעלה לתת לה גט. אולם, היה וניתן להוכיח כי הודאתה של האישה בדבר הבגידה נכונה, הבעל יהיה חייב לגרש אותה ואף יהיה פטור מתשלום מזונותיה.

השלכות בגידה על מזונות
השלכות בגידה על מזונות

ההשלכות של בגידה על מזונות אישה

כפי שהוסבר לעיל, אישה בישראל תהא זכאית לתשלום דמי מזונות מבן זוגה במסגרת הליך גירושין. זכות זו ידועה בתור "מזונות אישה" ואלו משולמים ללא תלות בנושא של מזונות ילדים, שאותם תקבל אישה גרושה בהמשך בשל גידול ילדיו של בעלה לשעבר. בהקשר שלנו, ההשלכות של בגידה על מזונות תקפות רק למזונות אישה.

כאמור, במקרה בו במסגרת תביעת הגירושים הבעל יכול להוכיח שאשתו אכן בגדה בו, זכותה לקבל דמי מזונות אישה עשויה להישלל ממנה. הדבר תקף בין שמדובר על תביעת גירושין שמתנהלת מול הרבנות ובין שתביעת הגירושים מתנהלת בבית דין לענייני משפחה, אשר עדיין נוטה לפסוק על פי החוק העברי בנושא ההשלכות של בגידה על מזונות אישה.

 

ההשלכות של בגידה על מזונות ילדים

להבדיל מההשלכות של בגידה על מזונות אישה, בכל הנוגע לחובת אבי הילדים לשלם בגינם מזונות לאימם המשמורנית, אין במעשה הבגידה בכדי להשפיע על הנושא בשום דרך. אבי הילדים עדיין מחויב לשלם מזונות ילדים לגרושתו, במידה וזו מתפקדת כאם משמורנית ובהתאם לחלוקת המשמורת ביניהם.

 

השלכות בגידה על מזונות – סיבוכיות כפולה בהליכי גירושין

הליכי גירושים מעצם מהותם, הם תמיד הליך סבוך. בראש ובראשונה, זהו הליך בעל השלכות כלכליות עבור שני בני הזוג. אולם מעבר לנושאים הכלכליים אשר מהווים פתח לסכסוכי גירושים רבים מספור, קיימים כמובן נושאי המשמורת והמזונות לילדים, שבמקרים רבים מהווים סלע מחלוקת משמעותי מאוד בהליכי הגירושין.

לא אחת זוגות שנישואיהם מתפרקים, אינם מצליחים להגיע להסכמה משותפת בנושאים עקרוניים שכרוכים בהתרת הנישואין. כך למעשה נוצר תרחיש שבו הנושאים האלו מגיעים להכרעת בית המשפט (בבית המשפט הרבני או בית הדין לענייני משפחה). בכל מקרה מדובר בהליך יקר וארוך אשר גובה משני הצדדים ומבני משפחתם מחיר נפשי גדול.

גם כאשר הגירושין מתנהלים על מי מנוחות, עדיין נדרשת אופרציה מורכבת יחסית על מנת לבצע הפרדת כוחות מחושבת שלא תפגע בזכויותיו של אף אחד מן הצדדים. למותר לציין שבמקרים בהם הגירושין תרחשים בנסיבות של בגידה, נכונותם של הצדדים להגיע לפשרות במסגרת הליך הגירושין, מצטמצמת מאוד עד מתבטלת לחלוטין, מה שכמובן הופך את התהליך של הטיפול בנושא מזונות אישה למורכב אף יותר בפן המשפטי.

 

עם מי מתייעצים בנושא של השלכות בגידה על מזונות בגירושין?

במאמר זה סקרנו את הנושא של השלכות בגידה על מזונות. היות ומעשי בגידה מהווים עילה מוצדקת לגירושין ברבנות, המובילים להטלת סנקציות כלכליות שונות על האישה הבוגדת, לרבות שלילת הזכות לקבלת מזונות אישה, ובהינתן שההלכה הפסוקה בבתי הדין לענייני משפחה בנושא הזה, נשענת במידה רבה על החוק העברי.

כאשר הבעל אשר חותר לגירושין מקדים את בת זוגו בהגשת תביעת הגירושים ופונה אל בית הדין הרבני, הפסיקה עשויה שלא להיות בטובת האישה.

מכאן שבכל מקרה של גירושים בעקבות בגידה, יש לפנות במועד מוקדם ככל הניתן להתייעצות מול עורך דין גירושין מוסמך. זוהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם כל ההשלכות האפשריות של הבגידה על הליך הגירושין ומיצוי הזכויות שלכם בהליך.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד  המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

השלכות בגידה על משמורת

בגידה בחיי הנישואין היא אחת הסיבות המרכזיות ואחד הגורמים העיקריים לפרידה בין בני הזוג ולגירושין. הדרישה של בן או בת הזוג הנבגדים לגירושין היא מובנת.

השלכות בגידה על הסכם ממון

גירושין בין בני זוג הם חוויה מטלטלת ועצובה. עד לא מכבר, הליכי הגירושין התנהלו ברבנות או בבית המשפט. זאת בהתאם לבחירה של בני הזוג ולנטיות

השלכות בגידה על הסכם גירושין

בעשורים האחרונים חלו שינויים משמעותיים בהתייחסות הכללית לנושא הנישואין. זוגות רבים חותמים כיום על הסכם גירושין כבר לפני הנישואין. או זמן מה אחריהם. יש מקרים

בגידה בתחום דיני משפחה

המושג בגידה, בהקשר לזוגיות, מבטא הפרת האמון של אדם בבן או בת זוגו על ידי קיום יחסים אינטימיים עם אדם אחר, מחוץ למסגרת הנישואין או