השלכות בגידה על הסכם גירושין

בעשורים האחרונים חלו שינויים משמעותיים בהתייחסות הכללית לנושא הנישואין. זוגות רבים חותמים כיום על הסכם גירושין כבר לפני הנישואין. או זמן מה אחריהם. יש מקרים שבהם השלכות בגידה על הסכם גירושין עשויות להיות משמעותיות. במקרים אחרים בית המשפט עשי להימנע מלקחת את הבגידה בחשבון בבואו להחליט על חלוקת הרכוש בין בני הזוג.

מהו הסכם גירושין ובאילו תחומים הוא עשוי לעסוק? מה ההשלכות האפשריות של בגידה על הסכם הגירושין כאמור? מה קורה בנושאים שבהם הסכם הגירושין לא עסק, בין אם בכוונה תחילה ובין אם השגגה? מה יכול עו"ד גירושין לעשות בכל אחד מהמקרים? בשורות להלן נעסוק בהרחבה בסוגיות אלו.

מה זה הסכם גירושין

הסכם גירושים הוא הסכם אשר נחתם בין בני הזוג, ועניינו חלוקת הרכוש המשותף אם וכאשר יסתיימו חיי הנישואין בין בני הזוג. ההסכם עוסק במקרים רבים גם במשמורת על הילדים. הסכם כאמור יכול להיחתם לפני הנישואין וגם אחריהם באופן הבא:

  • הסכם ממון שנחתם לפני הנישואין: הסכם שנחתם בין בני זוג לפני הנישואין יהיה תקף מייד אחרי עריכת החופה. הסכם כזה מחייב אישור של נוטריון.
  • הסכם שנחתם אחרי הנישואין: במקרים בהם בני הזוג בחרו לחתום על הסכם לאחר הנישואין, ההסכם יכנס לתוקף רק באישור בית המשפט.
  • בכל מקרה, להסכם הגירושין יש תוקף של פסק דין.

 

באילו תחומים עשוי הסכם גירושין לעסוק

המטרה העיקרית של הסכם גירושין היא להסדיר את נושא יחסי הממון בין בני הזוג במקרה של סיום הנישואין. מטרה נוספת היא לנסח מראש את הסדרי המשמורת, הראיה ותשלום המזונות. בדרך כלל, הצדדים מסתייעים בשירותיו הטובים של עו"ד גירושין בדרך לחתימת ההסכם.

להלן הנושאים שבהם הסכם כזה עשוי לעסוק:

חלוקת הרכוש המשותף בהעדר הסכם, הרכוש המשותף יחולק שווה בשווה בין שני הצדדים. חלוקת הרכוש עלולה להשתנות, בהתאם לאופי הערכאות שידונו בגירושין. הכוונה, כמובן, להבדלים בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפי לענייני משפחה.
משמורת, מזונות ועתידם של הילדים הסכם גירושין, בין אם נחתם לפני הנישואין ובין אפ אחריהם, חייב לקחת בחשבון בראש וראשונה את טובת הילדים. לכן, גם הסכם כזה לא יכול, למשל, למנוע מבן הזוג לראות את הילדים בשום תנאי. גם אם יש השלכות בגידה על הסכם גירושין, הן אינו נוגעות לזכויות של כל אחד מבני הזוג. עם זאת, הסכם גירושין יכול לקבוע מראש שתתקיים משמורת משותפת על הילדים. כך, הסכם כזה מונע מראש מאבק משפטי שעלול להימשך זמן ארוך ולעלות לא מעט ממון.
סעיפים מיוחדים לרוב, הסכם הגירושין עוסק בשני הסעיפים שהוזכרו לעיל. עם זאת, הסכם גירושין עשוי לכלול סעיף המטיל סנקציות על בן או בת זוג שהוכח שבגדו בבן או בת הזוג השני. כאמור, בגידה לא יכולה למנוע מבן הזוג הבוגד לראות את הילדים ולהיות שותף לחינוך שלהם. ואולם הוא יכול לכלול סנקציות כספיות כגון שלילת מזונות אישה ואחרות.
השלכות בגידה על הסכם גירושין
השלכות בגידה על הסכם גירושין

מה קורה בנושאים שהסכם הגירושין לא התייחס אליהם

כאשר יש מחלוקת בין בני הזוג המצויים בהליכי גירושין בנושאים שלא הוזכרו בהסכם, הפסיקה בקשר לנושאים הללו תינתן על פי חוק או על פי ההלכה. זאת, על פי ההעדפה של בני הזוג ואיזה מבתי המשפט ידון בהליכי הגירושין. במקרים כאלה, ההשלכות של הבגידה עשויות להיות משמעותיות יותר.

למשל – אם הליך הגירושין מתנהל בבית הדין הרבני, בגידה של האישה עלולה לפגוע במזונות אישה שהיא זכאית להן לפני הגט. בנוסף, הבגידה עלולה לפגוע בכתובת האישה ולמנוע ממנה לקבל את כתובתה בעת הגירושין. מנגד, בתי משפט לענייני משפחה הפחיתו עם השנים את ההשפעה של בגידה על החלטתם הסופית של השופטים בענייני ממון.

 

השלכות בגידה על הסכם גירושין שהבגידה מוזכרת בו

כבר הוזכרה לעיל העובדה שהסכם גירושין שנחתם מראש בין בני זוג, עשוי לכלול סעיף הנוגע לסנקציות אפשריות כנגד בן או בת זוג שנתפסו בבגידה. הסכם גירושין עלול בהחלט להשפיע על ההחלטה של השופטים בהליך גירושין. אם בהסכם הגירושין נקבע מראש שבן הזוג הבוגד מאבד חלק מהרכוש המשותף, כי אז בתי המשפט עשויים לנהוג על פי הסכם.

עם זאת, הסכם כזה קובע בדרך כלל גם את המשמעות של בגידה ואין בו הבדל בין בגידה של אישה לבגידה של הגבר. עו"ד גירושין עשוי להיות גורם מייעץ לפני החתימה והגורם המלווה בתביעה משפטית, אם וכאשר סעיפים בהסכם לא קוימו על ידי הצד השני להסכם.

 

למה חשוב להסתייע בעו"ד גירושין לבירור השלכות בגידה על הסכם גירושין

הליך גירושין, בין אם קיים הסכם גירושין בין בני הזוג ובין אם לאו, הוא הליך לא פשוט. בחלק ניכר מהמקרים, שני בני הזוג מערבים בהליך גם רצון לנקמנות לשמה. עו"ד גירושין עשוי ללוות כל אחד מהצדדים, במטרה לשפר את התוצאה הסופית ולהפחית את הפגיעה בו כתוצאה מההסכם.

השלכות בגידה על הסכם גירושין עשויות להיות משמעותיות, ובהעדר הסכם הן עלולות להיות משמעותיות הרבה יותר. עו"ד גירושין יוודא שהסכם הגירושין מתקיים מצד אחד, ושהפגיעה במרשו תהיה מזערית מצד שני. הסכם גירושין שקבל אישור נוטריון או בית משפט והפך למעשה לפסק דין, קשה מאד לבטל. ואולם עורך הדין עשוי לסייע בסעיפים שבהם הסכם הגירושין לא עסק.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

השלכות בגידה על משמורת

בגידה בחיי הנישואין היא אחת הסיבות המרכזיות ואחד הגורמים העיקריים לפרידה בין בני הזוג ולגירושין. הדרישה של בן או בת הזוג הנבגדים לגירושין היא מובנת.

השלכות בגידה על הסכם ממון

גירושין בין בני זוג הם חוויה מטלטלת ועצובה. עד לא מכבר, הליכי הגירושין התנהלו ברבנות או בבית המשפט. זאת בהתאם לבחירה של בני הזוג ולנטיות

בגידה בתחום דיני משפחה

המושג בגידה, בהקשר לזוגיות, מבטא הפרת האמון של אדם בבן או בת זוגו על ידי קיום יחסים אינטימיים עם אדם אחר, מחוץ למסגרת הנישואין או

השלכות בגידה על מזונות

כאשר בני זוג מחליטים "לפרק את החבילה" ולהתגרש אלו מאלו על רקע מעשה בגידה של האישה, יש לכך השלכות בדמות שלילת זכותה של האישה שבגדה