בגידה בתחום דיני משפחה

המושג בגידה, בהקשר לזוגיות, מבטא הפרת האמון של אדם בבן או בת זוגו על ידי קיום יחסים אינטימיים עם אדם אחר, מחוץ למסגרת הנישואין או הקשר הזוגי. תופעת הבגידה גורמת לטלטלה עזה בחיי הנישואין ובפרט כאשר ישנם ילדים משותפים. בגידה היא בין העילות הבולטות ביותר לגירושין.

לכן המאמר שלהלן יוקדש לסקירת הנושא המורכב של בגידה בתחום דיני משפחה. מהי תפיסת המשפט העברי לגבי בגידה בתחום דיני משפחה? ומה המשמעויות הנגזרות מבגידה לגבי הסוגיות הכרוכות בהליך הגירושין? על כך בשורות הבאות של מאמר זה.

על בגידה בתחום דיני משפחה כעילה לגירושין

במדינת ישראל, הליכי גירושין של זוגות יהודיים, מתנהלים ברבנות או בבתי הדין לענייני משפחה, בהתאם לערכאה שלפתחה הוגשה תביעת הגירושין קודם. חשוב לדעת שכאשר ההליך מתנהל מול בית דין רבני, תביעת הגירושין אינה מאושרת על נקלה. ראשית, בני הזוג נדרשים להציג לבית הדין הרבני את העילה לבקשת הגט, קרי עילת הגירושין.

זוהי בעצם הסיבה שבגינה בני הזוג חפצים בהתרת ברית הנישואין שלהם. ישנן עילות שונות לגירושין, שנקבעו בהלכה היהודית כבר מקדמת דנא, והן תקפות גם בימינו בהליכי גירושין שמתנהלים מול מערכת המשפט הדתית. אחת העילות הללו, היא מעשה בגידה שניתן להוכיחו, כפי שיוסבר בהמשך.

מהי תפיסת המשפט העברי לגבי בגידה בתחום דיני משפחה?

על פי המשפט העברי, אישה שבגדה בבעלה, הופכת אסורה לו ועל בני הזוג חלה חובת גירושין. במקרים בהם האישה אינה נעתרת לדרישת הבעל להתגרש על רקע הבגידה שביצעה, ניתן להכריחה לקבל גט ממנו, ועל פי החוק הדתי לבעל מותר אף לשאת אישה חדשה תחתיה.

מנגד, כאשר גבר בוגד באשתו ודבר הבגידה מתגלה, אין הדבר נחשב כעילה לגירושין על פי החוק הדתי.

 

הצורך בהוכחה לבגידה בתחום דיני משפחה

על פי ההלכה המקובלת, אין די בהודאתה של אישה בכך שבגדה בבעלה בכדי להפוך אותה אסורה לבעלה באופן אוטומטי. זאת משום שתמיד ייתכן כי האישה טוענת לבגידה על מנת להכריח את בן זוגה להעניק לה גט. היה וניתן להוכיח כי הודאתה של האישה בדבר הבגידה אכן נכונה, הבעל יהיה חייב לגרש אותה ואף פטור מתשלום מזונותיה.

 

בגידה בתחום דיני משפחה – האם יש שוני בהלכה הפסוקה לגבי גברים ונשים?

כאשר אישה מודה בבגידה בבעלה או שנתגלה מעשה בגידתה על ידי עדים או ראיות שבכוחן להוכיח אותו, בית הדין הרבני יתייחס לכך כעילה מוצדקת למתן גט. זאת להבדיל ממעשי בגידה של גברים, שאינם בבחינת עילה לדרישת גט על פי המשפט העברי. יתרה מכך, על פי ההלכה הפסוקה בישראל דמי מזונות לאישה בוגדת עשויים בהחלט להישלל ממנה על רקע בגידה.

בגידה בתחום דיני משפחה
בגידה בתחום דיני משפחה

מנגד, אם הבעל היה זה שבגד באשתו, הבעל הבוגד אינו נדרש לשאת באף סנקציה כלכלית בגין מעשיו. לאור חוסר הסימטריה בין הדין הדתי הנוגע לאישה בוגדת לעומת גבר בוגד, לאישה עומדת הזכות להגיש כנגד בעלה הבוגד תביעת נזיקין אזרחית, ולדרוש ממנו שישלם לה פיצוי כספי בגין פירוק המשפחה.

 

מה המשמעויות הנגזרות מבגידה לגבי הסוגיות הכרוכות בהליך הגירושין?

קיימים מספר נושאים שונים אשר כרוכים בתביעת הגירושין, שלמעשה בגידה בתחום דיני משפחה עלולה להיות השפעה על הכרעת בית הדין בעניינם:

 

מזונות אישה בגירושין

ככלל, נשים זכאיות לתשלום של דמי מזונות מבן זוגן במהלך הליך הגירושין, שנקראים מזונות אישה. זאת בנוסף למזונות ילדים המשולמים לאישה גרושה בגין גידול הילדים המשותפים לה ולגרושה. אולם בהקשרנו, חשוב לדעת כי הזכות לקבלת דמי מזונות לאישה אינה חקוקה בסלע, ובמקרה שבו במסגרת תביעת הגירושין גבר יכול להוכיח כי אשתו בגדה בו, הזכות לקבלת מזונות אישה עלולה בהחלט להישלל ממנה.

הדבר נכון בין אם מדובר בתביעת גירושין המתנהלת ברבנות ובין אם תביעת הגירושין מתנהלת מול בית הדין לענייני משפחה, שנוטה לאמץ את ההלכה הפסוקה בערכאה הדתית, בנושא הזכות למזונות אישה במקרי בגידה. אין במעשה בגידה אשר דבר קיומו הוכח במסגרת תביעת הגירושין, כדי להשפיע על חובת הגבר לשלם לגרושתו המשמורנית דמי מזונות ילדים, בגין ילדיהם המשותפים.

 

דיון בכתובה

במקרים בהם תביעת הגירושין מטופלת ברבנות, ומוכח דבר קיומו של מעשה בגידה מצד האישה בגירושין, לא ניתן יהיה לדון בכתובה בבית הדין הרבני.

 

סוגיית המשמורת על הילדים והסדרי הראייה

במרבית המקרים בכל הנוגע לענייני משמורת, טובת הילדים היא השיקול המנחה את פסיקתם של בתי המשפט לענייני משפחה. הדבר נכון גם במקרי בגידה בדרך כלל, שלא אמורה להיות להם השפעה על המסוגלות ההורית של אף אחד מהצדדים, ולכן אינם מהווים שיקול בעניין קביעת המשמורת בגירושין. יחד עם זאת, בית הדין הרבני עלול להערים קשיים על הצד הבוגד, עד שיקבל את הסכם המשמורת או הסדר הראייה שבו הוא חפץ.

 

חלוקת הממון והנכסים בגירושין

גם בנושא חלוקת הרכוש בגירושין, בתי המשפט לענייני משפחה אינם נוטים להעניק לבגידה משקל. אולם למרות זאת, היה והצד הבוגד צבר חובות כלפי בן או בת זוגו כפועל יוצא של הבגידה, מי שיידרש לשאת בחובות הללו יהיה מי שבגד.

 

הזכות לנישואין עתידיים

אישה שבגדה בבעלה ותרצה בעתיד להינשא לאדם שבגדה איתו, לא תוכל להתחתן עמו ברבנות, היות ומעשה הניאוף יתועד במסגרת תביעת הגירושין מבעלה במרשם בתי הדין הרבניים. בגידה בתחום דיני משפחה מובילה להטלת איסור נישואים בין אישה לבין גבר שעמו היא ביצעה מעשי ניאוף.

 

לסיכום

בסקירה זו, דנו במושג בגידה בתחום דיני משפחה, אגב התמקדות בהיבטיה הדתיים. לאור המורכבות הרבה של הנושא הכאוב הזה בפן המשפטי, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין גירושין עם התמחות בדיני משפחה, על מנת להבין את השלכותיו של מקרה בגידה לעומקן, לפני שפונים לכל פעולה משפטית.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד  המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

השלכות בגידה על משמורת

בגידה בחיי הנישואין היא אחת הסיבות המרכזיות ואחד הגורמים העיקריים לפרידה בין בני הזוג ולגירושין. הדרישה של בן או בת הזוג הנבגדים לגירושין היא מובנת.

השלכות בגידה על הסכם ממון

גירושין בין בני זוג הם חוויה מטלטלת ועצובה. עד לא מכבר, הליכי הגירושין התנהלו ברבנות או בבית המשפט. זאת בהתאם לבחירה של בני הזוג ולנטיות

השלכות בגידה על הסכם גירושין

בעשורים האחרונים חלו שינויים משמעותיים בהתייחסות הכללית לנושא הנישואין. זוגות רבים חותמים כיום על הסכם גירושין כבר לפני הנישואין. או זמן מה אחריהם. יש מקרים

השלכות בגידה על מזונות

כאשר בני זוג מחליטים "לפרק את החבילה" ולהתגרש אלו מאלו על רקע מעשה בגידה של האישה, יש לכך השלכות בדמות שלילת זכותה של האישה שבגדה