פטור ממס הכנסה – איך ניתן לאכוף זאת

הסיבה העיקרית שבעקבותיה רשות המיסים מעניקה פטור ממס הכנסה היא בעיה בריאותית המקנה אחוזי נכות. בין אם מדובר על מחלה או פציעה, קיים סיכוי גבוה שבעל הבעיה הבריאותית יהיה זכאי לפטור ממס הכנסה. על מנת לפעול על פי החוק, יש להגיש תביעה לרשות המיסים לפטור ממס הכנסה.


זכאות לפטור ממס הכנסה לבעלי נכות רפואית

רשות המיסים מגדירה קריטריונים ספציפיים שעל פיהן היא מעניקה פטור מתשלום מס הכנסה-

* תושב ישראל שיש לו הכנסה חייבת במס.
* נקבעה נכות רפואית משוקללת לצמיתות בשיעור שעולה על 90%.
* נקבעה נכות משוקללת מעל 90% לתקופת זמן העולה על 185 ימים.

 

מימוש הפטור ממס הכנסה

כפי שהבנתם, על מנת לממש פטור ממס הכנסה, רשות המיסים צריכה לקבוע לכם שיעור נכות. על מנת לקבוע את שיעור הנכות ואת משך התקופה בה הנכות תקפה, עליכם לעבור וועדה רפואית המתקיימת מטעם רשות המיסים.

 

וועדה רפואית

וועדה רפואית היא השלב הקריטי ביותר בתהליך. פטור ממס הכנסה מהווה חיסכון עצום לאלו שעובדים למרות הנכות שלהם, הסכום יכול להפוך את המצב הכלכלי ולשפר אותו. לכן, אסור לזלזל בתהליך הוועדה. במהלך הוועדה, התובע לפטור יצטרך להציג את הבעיה הרפואית שלו ולהראות מסמכים רפואיים רלוונטיים התומכים בדבריו. לאחר מכן, הוא יעבור בדיקה רפואית על ידי רופא מטעם הוועדה.
התובע יוכל לצרף אל הוועדה נציג מטעמו, הנציג יכול להיות בין משפחה ואפילו עורך דין.

תשובות הוועדה יקבעו את אחוז הנכות ואת משך הזמן בה הנכות תקפה. מאחר ותשובת הוועדה יכולה להיות גורלית, יש להתכונן כמו שצריך לוועדה, הנה מספר טיפים:

1. להציג את כל המסמכים הרפואיים – חשוב להמציא מסמכים רפואיים הכוללים את כל חוות הדעת הרפואיות, גם אם חוות הדעת נראית לכם לא רלוונטית, הציגו אותה בכל מקרה. בנוסף, מסמכים על ציוד רפואי שנקנה, טיפולים רפואיים שבוצעו, טיפולים נפשיים שעברתם ואפילו הזמנות לבדיקות עתידיות.

  1. חשוב להתכונן על הצגת המקרה הרפואי שלכם לפני הוועדה. לא כדי להגיע לוועדה כאשר לא יודעים לענות על שאלות רפואיות או שלא מסבירים כמו שצריך את הנזק הרפואי הנגרם לכם ואיך הוא משפיע עליכם בחיי היום יום. זכרו כי מטרת הוועדה היא להבין האם אתם פגועים והאם מגיעים לכם אחוזי נכות.

 

האם ניתן לערער על החלטות הוועדה הרפואית?

כן, ניתן לערער על החלטות הוועדה עד 45 יום מקבלת התשובות. בערעור ניתן להציג מידע רפואי חדש אם יש שיוכל לשנות את תוצאות ההחלטה של הוועדה.

בנוסף, אם חלה החמרה במצבו הרפואי של התובע, ניתן לבקשה לעבור וועדה רפואית פעם נוספת לאחר חצי שנה ממועד הוועדה הרפואית הראשונה.

 

לסיכום, ניתן לקבל את הפטור רק על ידי פנייה לרשות המיסים

ניתן לראות כי יש תהליך ארוך לקבלת פטור ממס הכנסה. קבלת הפטור לא מתבצעת באופן אוטומטי ולכן אם אתם חושבים שאתם זכאים לפטור, הגישו בקשה בהקדם לרשות המיסים.

דולרים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף