עורך דין ירושה – גירושין

עריכת צוואה וטיפול בירושות אינן פעולות פשוטות בשום מובן וודאי שלא בהקשר של הליכי גירושין. אך אין ספק כי מדובר בנושאים שחשוב ביותר להסדירם. חשיבות הטיפול בנושא הירושה בתחילתו של הליך הגירושין היא קריטית, ובמאמר זה נסביר מדוע יש לפנות לשם כך לעורך דין ירושה – גירושין. 

מה בין ענייני ירושה וגירושין?

עריכת צוואה בהליך הגירושין, היא הדרך הבטוחה ביותר למניעת תרחיש בו חרף פרידתם של בני זוג, והשינוי הטבעי בסדרי העדיפויות שלהם, אדם יוכל לקבל חלק בירושה של בן זוגו המנוח, בניגוד גמור לרצונו של זה.

גם כשקיימת צוואה שנכתבה מבעוד מועד, אך מדובר בצוואה שנחתמה לפני שנתקבלה ההחלטה להתגרש, יש לפנות בהקדם לעורך דין ירושה – גירושין, כדי לוודא שהצוואה הקיימת לא תוביל למצב של ירושה כברירת מחדל על ידי הגרוש/ה במקרה פטירה שיחול לאחר הליך הגירושין.

 

מה יעלה בגורל רכושו של אדם שלא פנה לעורך דין ירושה – גירושין?

חוק הירושה בארץ קובע שעם פטירתו של פלוני, הרכוש שלו יחולק בין יורשיו על פי דין. בסעיף 10 בחוק הירושה מוגדר שבן / בת הזוג של אדם שנפטר נמנים למעשה עם יורשיו החוקיים. היינו, חוק הירושה על פי דין מעניק לבני זוגו של המנוח קדימות מול יתר היורשים, ואף על ילדיו של המנוח.

בהתאם לכך, במצב בו אדם שנפטר לא דאג להשאיר אחריו מסמך צוואה, על פי חוק הירושה מחצית מעזבונו תועבר לידי בן או בת הזוג שלו אוטומטית, לרבות הרכב המשפחתי וכל החפצים אשר נצברו בידי הזוג במשותף. זאת בעוד ששאר הרכוש יחולק בין ילדי הנפטר.

לעניין זה, חשוב להזכיר שבראי חוקי הירושה בישראל, "בני זוג" הם לאו דווקא זוגות במעמד של בעל ואישה שהיו נשואים בעת פטירתו של המנוח. גם בני זוג שהיו במעמד של "ידועים בציבור" או בני זוג אשר חלקו משק בית משותף לצד הנפטר, נכנסים תחת הגדרה זו בחוק. לאור זאת, הולך ומתברר הצורך לערוך צוואה עדכני בגירושין בעזרתו של עורך דין ירושה – גירושין, כפי שנפרט בהמשך.

 

מדוע ירושה בין בני זוג בגירושין לא מתבטלת מאליה? עורך דין ירושה – גירושין מסביר

הליך הגירושין במקרים רבים הופך למורת רוחם של בני הזוג המצויים בו, להליך מתמשך. אחד מתוצרי הלוואי של מצב זה, עלול להיות מצב בו מי מבני הזוג נפטר טרום מתן הגט בפועל, מבלי שנוסחה צוואה מעודכנת להסדרת נושא הירושה של המנוח. במצב כזה, בני הזוג שמהם המנוח ניסה להתגרש, יכולים לרשת אותו כברירת מחדל, לפי חוק הירושה על-פי דין.

עורך דין ירושה - גירושין
עורך דין ירושה – גירושין

זאת למרות העובדה שבזמן פטירתו הם היו מעורבים בהליכי גירושין או בדרכם אליהם. מצב כזה ייתכן מלכתחילה, היות ושאיפתו של המחוקק בישראל, היא לדרבן זוגות ששוקלים להתגרש לחתור לשלום בית. כך קורה שמבחינת החוק בארת אפשרי בהחלט תרחיש בו בני הזוג ששקלו להתגרש בוחרים לבסוף לחזור לחיות ביחד. לכן כל עוד לא נשלמו הליכי הגירושין, הזכויות שהחוק מקנה לבני זוגכם בעינן עומדות.

 

באיזה שלב בהליך הגירושין כדאי לפנות לעורך דין ירושה – גירושין?

במידה וחשוב לכם להימנע מן התרחישים שהוצגו לעיל, רצוי מאוד להקדים תרופה למכה ולפנות בהקדם להתייעצות עם עורך דין ירושה – גירושין, וזאת החל מהשלבים ההתחלתיים בהליך הגירושין שלכם.

 

האם לבני הזוג לשעבר זכות בירושה שקיבלתי מצד שלישי?

אנשים רבים תוהים אם לבני זוגם לשעבר יש זכות לחלק מהירושה שקיבלו מבני משפחה מהצד שלהם, ממכרים או חברים קרובים, וכן הלאה. למרות שבאופן כללי ניתן לומר שעל פי החוק בישראל, כספי ירושה שמוענקים לאדם ספציפי הם בבעלותו הבלעדית, הדבר הנכון בסוגיות כאלה הוא לפנות להתייעצות מול עורך דין ירושה – גירושין, על מנת לבחון כל מקרה לגופו.

זאת מאחר וישנם מצבים חריגים שבהם חלוקה של נכסי ירושה לאחר הגירושין עשויה להיות מורכבת יותר. לדוגמא, כאשר אחד מבני הזוג יורש כספים מבן משפחתו שנפטר, ובוחר להשקיעם יחד עם כספיו  של בן זוגו – עלול להתקבל פסק דין לפיו נכס שבו הושקעו הכספים במשותף, ייחשב כרכוש משותף שיש לחלקו בין בני הזוג בגירושין, ולו באופן חלקי.

 

האם עורך דין ירושה – גירושין יכול למנוע ירושה על ידי הגרוש/ה?

כחלק מהליך עריכת צוואה בעזרתו של עורך דין ירושה – גירושין, המוריש מתבקש לקבוע מי יהיו היורשים שלו, על פי העדפותיו האישיות במועד עריכת המסמך. לטובת העניין, באפשרות המצווה לקבוע שמי שירשו אותו יהיו ילדיו, הוריו, אחיו ולמעשה – כל אדם פרטי או ארגון שקרוב לליבו שלו המצווה מעוניין להוריש את נכסיו וממונו במועד פטירתו.

יתרה מכך, במעמד כתיבת הצוואה בגירושין אפשרי גם לבקש מעורך דין ירושה – גירושין שיוסיף הוראה חד משמעית אשר תמנע מן הגרוש או הגרושה של המצווה את היכולת לרשת אותו במועד פטירתו.

 

לסיכום: למה כה חשוב לערוך צוואה בגירושין בעזרת עורך דין ירושה – גירושין?

כאשר אדם ניגש לנסח צוואה במסגרת הליכי הגירושין שלו, אין תחליף לליווי משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בדיני משפחה ודיני ירושה. המעורבות של איש מקצוע כזה תבטיח שתוכלו להימנע מביצוע טעויות שעלולות להיות להן השלכות מרחיקות לכת בטווח הארוך. עורך דין ירושה – גירושין מכיר את דרישות החוק בכל הנוגע לעריכת צוואות בעלות תוקף משפטי וידע לכוון אתכם באופן שימנע מפגמים שונים ליפול בצוואה.

 

המידע המוצג במאמר זה אינו בחזקת תוכן משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום פנים ואופן. כל הפרטים שהובאו במסגרת זו מובאים להשכלה כללית בלבד ואינם בגדר תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושין. היה ודרושה הכוונה משפטית בנושאי גירושין או סכסוכי משפחה, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות אישית עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה ותיקי גירושין.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חלוקת ירושה לאחר גירושין

חלוקת ירושה לאחר גירושין היא נושא רגיש ובעייתי בכמה וכמה היבטים. ראשית, ישנו התרחיש בו אדם הולך לעולמו מבלי שעלה בידו לכתוב צוואה שתגדיר מה

הסתלקות מירושה בגירושין

גירושין הינם תהליך מורכב וקשה אשר עובר כל אחד מבני הזוג, הן מבחינה רגשית והן מבחינה מעשית. חלוקת הממון בין בני הזוג מתייחסת לכלל הנושאים

ביטול צו הירושה

אולי לחלק מכם נושא הירושה נראה עוד רחוק, אבל אנשים רבים וביניהם זוגות רבים בישראל, מחליטים להתחיל לעסוק בו כבר בשלבים המוקדמים יחסית של חייהם.