עברתם תאונה? דעו מה מגיע לכם

מעורבות בתאונת דרכים היא חוויה קשה ומטלטלת, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. רבים האנשים שלא מודעים לזכויות המגיעות להם לאחר תאונה, וחווים קשיים רבים בהתמודדות עם ההשלכות שלה. במאמר זה נסביר מה מגיע לכם לאחר תאונת דרכים, ומה עליכם לעשות כדי למצות את זכויותיכם.

 

הזכות לפיצויים

לאחר תאונת דרכים, ייתכן שתהיו זכאים לפיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. נזקי גוף כוללים פגיעות פיזיות, כאבים וסבל, אובדן כושר עבודה ופגיעות נפשיות. נזקי רכוש כוללים נזק לרכב, הוצאות על טיפולים רפואיים ופיזיותרפיה, הוצאות נסיעה ועוד. חשוב לזכור פיצוי נפגעי תאונות דרכים במדינת ישראל הוא דבר שמעוגן בחוק

פיצויי תאונות

מי זכאי לפיצויים?

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצויים, ללא קשר לאשמתו בתאונה, זכאי לפיצויים. זכאות זו קיימת גם במקרים בהם הנהג הפוגע אינו ידוע (תאונת פגע וברח) או במקרים בהם הנפגע הוא הולך רגל, רוכב אופניים או אופנוע. גם במקרים של תאונות בחומרת פגיעה קלה, יש להגיש טופס דיווח למשטרת ישראל על תאונת דרכים.

 

ממי ניתן לקבל פיצויים?

ניתן לקבל פיצויים ממספר מקורות:

חברת הביטוח: אם לרכב הפוגע יש ביטוח חובה, חברת הביטוח שלו תהיה אחראית לפצות אתכם בגין נזקי גוף.

הביטוח הלאומי: במקרים בהם נגרם לכם אובדן כושר עבודה כתוצאה מהתאונה, ייתכן שתהיו זכאים לקצבה מהביטוח הלאומי.

תביעה אישית: במקרים מסוימים, ניתן להגיש תביעה אישית כנגד הנהג הפוגע או כנגד גורם אחר שגרם לתאונה.

 

הפיצויים להם זכאים נפגעי תאונות דרכים

פיצויים בגין אובדן כושר עבודה: פיצויים אלו נועדו לפצות את הנפגע על הפסדי השכר שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה. גובה הפיצויים נקבע בהתאם לאובדן כושר העבודה של הנפגע, שכרו לפני התאונה, גילו ותוחלת חייו.

פיצויים בגין הוצאות רפואיות: פיצויים אלו נועדו לפצות את הנפגע על ההוצאות הרפואיות שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה, כגון טיפולים רפואיים, תרופות, ציוד רפואי, טיפולי פיזיותרפיה ועוד.

פיצויים בגין נזק לרכוש: פיצויים אלו נועדו לפצות את הנפגע על הנזק שנגרם לרכבו כתוצאה מהתאונה. גובה הפיצויים נקבע בהתאם לחומרת הנזק לרכב וערכו לפני התאונה.

פיצויים בגין עזרת צד ג': פיצויים אלו נועדו לפצות את הנפגע על הוצאותיו עבור עזרה בבית, סיעוד ועוד, כתוצאה מהפגיעה בתאונה.

פיצויים בגין אובדן חיים: במקרים בהם הנפגע נפטר כתוצאה מהתאונה, בני משפחתו התלויים בו זכאים לפיצויים. גובה הפיצויים נקבע בהתאם לגיל הנפגע, הכנסתו, תוחלת חייו ותלותם של בני משפחתו בו.

 

מה עליכם לעשות?

תיעוד: חשוב לתעד את כל נסיבות התאונה, כולל פרטי הנהג הפוגע, מספר הרכב, תמונות מהזירה, אישורים רפואיים וכל ראיה רלוונטית אחרת.

טיפול רפואי: חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי לאחר התאונה ולשמור את כל המסמכים הרפואיים.

ייעוץ משפטי: מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום תאונות דרכים בהקדם האפשרי לאחר התאונה. עורך הדין יסייע לכם להבין את זכויותיכם, לנהל את התביעה מול חברת הביטוח או הגורם האחראי, ולמצות את מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

 

לסיכום

מעורבות בתאונת דרכים היא אירוע מורכב ורגיש. זכרו כי לאחר תאונה מגיע לכם לקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לכם. אל תהססו לפנות לעורך דין המתמחה בתחום תאונות דרכים לקבלת ייעוץ וסיוע בהתמודדות עם ההשלכות הרבות של התאונה ומימוש זכויותיכם.

פיצוי נפגעי תאונות דרכים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף