מתי יש צורך בגט מבית הדין הרבני?

בראשית הקמתה של מדינת ישראל בתור מדינה יהודית ודמוקרטית נקבע כי כל הסמכויות הקשורות בנישואים וגירושין וכפועל יוצא מכך בהקמתן של משפחות חדשות, יהיה בידיה של הרבנות הראשית. סטטוס קוו זה נותר בעינו גם כיום בשנת 2021 ולכן ככלל ובאמירה הגסה והרחבה ביותר ניתן לומר שכל אדם יהודי נשוי יידרש בעת הצורך או הרצון לקבל גט מבית הדין הרבני. אך כמובן שהמצב הינו מעט סבוך יותר.

כל מה שבין דת ומדינה

מדינת ישראל מוגדרת בתור מדינה יהודית ודמוקרטית והאיזון בין שתי ההגדרות הללו הוא בלשון המעטה קשה. ישנם נושאים וחוקים אשר מתבססים לחלוטין על זכויות האדם והגדרות השוויון ולעומת זאת ישנם חוקים ונושאים אשר מבוססים ואף מוגדרים באופן מלא על חוקי ההלכה והדת היהודית. אחד הנושאים הללו הינו תחום הנישואים והגירושין.

לפי החוק בישראל, אפשרות החתונה היחידה הקיימת בתוך קוטלי המדינה לכל תושב יהודי הינה חתונה דתית דרך הרבנות וכדת משה וישראל. הדבר חל גם בנוגע לנושא הגירושין. את הרישום הרשמי במשרד הפנים (הפן האזרחי) ניתן לעשות רק אחרי קבלת אישור מתאים מהרבנות (תעודת נישואים או גט).

 

מה לגבי זוגות שנישאו בחו"ל?

אנשים רבים בוחרים להתחתן בחו"ל בכדי להימנע מהצורך לבצע את הטקס דרך הרבנות הראשית. את האוכלוסייה שבוחרת בחתונה אזרחית בחו"ל ניתן לחלק לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה הינה זוגות ששני בני הזוג הם יהודים אך בשל אידיאולוגיה (או כל סיבה אחרת) בוחרים שלא להתחתן ברבנות ולבצע הליך אזרחי בחו"ל.

הקבוצה השנייה הינה זוגות שאינם יכולים להתחתן ברבנות בין אם בשל היותו של אחד מבני הזוג בן דת אחרת (או חסר דת) או בהינתן ומי מבני הזוג או שניהם הינם פסולי חיתון (גרושה וכהן, ממזר ועוד). גם זוגות אשר התחתנו בחתונה אזרחית בחו"ל נדרשים לעבור דרך מוסד הרבנות בכדי שיוכלו להתגרש. חשוב לשים לב כי הדבר נכון גם במקרה שבו רק אחד מבני הזוג הוא יהודי.

מתי יש צורך בגט מבית הדין הרבני
מתי יש צורך בגט מבית הדין הרבני

מה לגבי זוגות חד מיניים?

המקרה היחיד בו זוג יהודי (או שאחד מבני הזוג הינו יהודי) שאינו דורש גירושין ברבנות הינה חתונה של בני זוג מאותו מין. הסיבה לכך הינה העובדה שחוקי ההלכה אינם מאשרים ומקבלים חתונה של זוגות חד מיניים ולכן אין צורך להתיר את ברית הנישואים היות ומבחינת ההלכה היא אינה כבילה.

זוגות חד מיניים יכולים להתחתן באופן אזרחי בחו"ל ולבצע את הליך התרת ברית הנישואין דרך רשם הזוגיות או דרך בית המשפט לענייני משפחה.

 

מדוע ניתן להתחתן בחו"ל, אך לא ניתן להתגרש?

האפשרות של חתונה אזרחית בחו"ל מהווה את אחת הפשרות הקשות שנדרשה הרבנות לאפשר היות מבחינת הדת מדובר בהליך המעודד ומקל על התבוללות וזו סכנה ממשית לעם היהודי. אך, כורח הנסיבות, שינויי התודעה והנורמות החברתיות אילצו לאפשר את האלטרנטיבה הזו.

אך, בשלב של גירושין ישנה חשיבות מאוד גדולה מבחינת חוקי ההלכה בקיומו של הליך גירושין תקין וזאת כדי למנוע מצב שאשת איש מתחתנת בשנית או מקיימת יחסי מין עם אדם שאינו בעלה כדת משה וישראל. קיומם של יחסים מהסוג עשויים להוביל להולדתם של ממזרים ולפגיעה משמעותית בערכי המשפחה היהודית. על כן יש הקפדה יתרה לקיים את הליך הגירושין ברבנות, כך שגם זוגות שהתחתנו בחתונה אזרחית ידרשו להתגרש ברבנות.

 

כל הסיבות לקביעת גט

ההלכה היהודית מגדירה באופן ברור את הסיבות המאפשרות מתן גט ואף את הסיבות המחייבות מתן גט, גם ללא רצון של בני הזוג. דוגמאות לעילות לגירושין כוללות בתוכן פגמים ומומים בגופו של בן הזוג שלא היו ידועים לפני הנישואים, עקרות, סירוב לקיום יחסי מין בין בני הזוג וגם אלימות.

 

מה קורה אם פונים לבית המשפט לענייני משפחה?

הסמכויות של בית המשפט לענייני משפחה מאפשרות לו לדון ולפסוק בכל הנוגע לסכסוכים בהסכמי הגירושין. הסכמים אלו כוללים בתוכם בדרך כלל את חלוקת הרכוש בין בני הזוג, את נושא המזונות ואת נושא המשמורת על הילדים.

כמו כן, לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות להפנות את בני הזוג לגישור ובוררות בכדי להוביל להסכם גירושין בהסכמה וללא תביעות ובדיונים בבית משפט. אך, בכל הנוגע למתן הגט ואישור הגירושין לבית המשפט אין סמכות לכך אל מול זוגות יהודים.

במקרה של זוגות מעורבים אשר פונים לבית המשפט לענייני משפחה, כדי לפרק את ברית הנישואים שלהם, בית המשפט נדרש לקבל אישור מבית הדין הדתי הרלוונטי (במקרה של יהודים בית הדין הרבני) ורק לאחר מכן יוכל בית המשפט לאשר את פירוק ברית הנישואים בין הזוג. כך שגם בקרב זוגות מעורבים לבית המשפט אין סמכות מלאה.

 

במצב של עגינות?

ההלכה היהודית מגדירה כי מתן וקבלת גט חייב להיעשות בהסכמה של שני בני הזוג. המשמעות היא שבמידה ואחד מבני הזוג אינו מוכן לתת (הגבר) או לקבל (האישה) את הגט, הצד השני נותר עגון וכבול בתוך ברית הנישואים של הזוג.

 

ידועים בציבור – האלטרנטיבה לרבנות

ישנם זוגות רבים אשר בוחרים מרצון ואידיאולוגיה או מכורח הנסיבות לוותר על נישואים ברבנות. אך רבים מהם אינם רוצים להידרש להליך גירושין דתי, במידה וייפרדו. הסיבות לכך הן רבות והן יכולות לכלול מניעים אידיאולוגים (להילחם במוסד הרבנות) או מניעים אישיים (פחד מעגינות).

בכל מקרה לזוגות שאינם רוצים להפנות אל הרבנות בכל אחד משלבי הקשר שלהם יש פתרון והוא ויתור על מוסד הנישואים ובחירה לקשור את חייהם בצורה של הסכם זוגיות והגדרה של ידועים בציבור. זוגות המוגדרים כידועים בציבור אינם מוגדרים נשואים בישראל, אך יש לכם חלק גדול מהזכויות האזרחיות של בני זוג נשואים.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

האם הסכמה להתגרש מהווה עילה לכפיית גט?

תחום הנישואים והגירושין בישראל מהווה את אחת מהנקודות הרגישות ביותר הקיימות בכל הסכסוך שבין דת למדינה. היסטורית הרבנות הראשית ומוסדות הדת קיבלו את הסמכות הבלעדית

דרכי כפיית גט

כפיית גט אינה דבר של מה בכך, מדובר על הליך מסובך הן מבחינה הלכתית והן מבחינה חוקית אזרחית ויש צורך להבין לעומק את המשמעויות של

מהי סרבנות גט

הרבנות הינה הסמכות העיקרית והיחידה בישראל אשר מטפלת בנושאים של נישואים וגירושין בישראל. המשמעות היא שכל אדם יהודי הרוצה להתחתן או להתגרש בתוך גבולות מדינת

חיוב בעל בגט בנסיבות של בגידה

גירושין אינן תהליך פשוט לאף אחד מהצדדים בזוגיות וללא קשר לסיבה שבגינה הזוג מחליט להתגרש. אך, הסיטואציה הופכת למסובכת אף יותר במקרים בהם התבצעה בגידה