משכנתא בגירושין

הליך חלוקת הרכוש עלול להתגלות כאתגר משמעותי בעת גירושין, אשר מוסיף לקושי הקיים בלאו הכי מתהליך הפרידה. זוגות רבים במהלך חייהם לוקחים משכנתא על דירה למגורים, אשר משמעותה היא הלוואה אשר נלקחה תמורת משכון הדירה. כך שסוגיית משכנתא בגירושין יכולה להיפתר בשלוש צורות עיקריות. פתרון אחד הוא למכור את הנכס הקיים, להחזיר את המשכנתא ולהתחלק בכסף הנותר. הפתרון השני הוא שאחד מבני הזוג מוכר לבן הזוג השני את חלקו בבית תמורת המשך תשלום המשכנתא או שהוא מסתלק מהחובות ומהזכויות בנכס ללא תמורה נוספת. בכל מקרה על בני הזוג לסכם ביניהם את הנושא, בדרך כלל בתיווכו של עורך דין גירושין המלווה אותם בתיק כולו. 

משמעותה של משכנתא בחיי הנישואין ובעת הגירושין

משמעותה של משכנתא היא כי הנכס, בין אם בני הזוג גרים בו ובין אם הוא מושכר או נקנה לצרכי השקעה משועבד לצרכי הבנק, אם הלווים לא עומדים בהסכם ובהתחייבות אשר לקחו על עצמם. בדרך כלל הלוואה זו תהיה ההלוואה הגדולה ביותר אשר בני הזוג יהיו מעורבים בה, והיא נלקחת על פי רוב למשך עשרות שנים.

כל שינוי שנעשה בסטטוס בני הזוג, בהכנסותיהם או באי יכולת לעמוד בתשלומים, חייב להיות מועבר באופן מיידי לבנק לקבלת אישור או המשך טיפול. בעת גירושין, צריכים בני הזוג להגיע להסכמה ביניהם לגבי הלוואה זו, מכיוון שהם לא יוכלו להעביר זכויות בינם לבין עצמם ללא יידועו של הבנק.

עורך דין גירושין, אשר מעורב בתהליך, ובעל ניסיון במקרים דומים יוכל לסייע ולהראות לזוג את האופציות העומדות בפניהם לסילוק המשכנתא או המשך התשלומים על ידי בן זוג אחד.

 

איך מגיעים לפתרון בסוגיית משכנתא בגירושין

בעת הגירושין, כאמור, צריכים להתחלק בני הזוג בכל נכסיהם וחובותיהם אשר נצברו במהלך חיי הנישואין. כדי לטפל במשכנתא צריכים בני הזוג להגיע ביניהם להסכמה מהותית ולאחר מכן לפנות לבנק המלווה בבקשה לשינוי נתוני המשכנתא ולמסירת הטפסים הנדרשים. בני הזוג יכולים להחליט האם הם מעוניינים למכור את הדירה, עליה קיימת המשכנתא, ולהתחלק בכספי המכירה, או להגיע להסדר אחר.

כחלק מהסדר הגירושין יכולים בני הזוג להחליט שאחד מהם ממשיך להחזיק בדירה, על כל חובותיה, ואילו בן הזוג השני, מוותר על חלקו ולמעשה משתחרר מכל החובות האמורים. לפעמים מחליטים בני הזוג שאחד מבני הזוג ימכור לשני את חלקו בנכס, או כל קונסטלציה אחרת, אשר מוסכמת על שני הצדדים. במקרה שרק אחד מבני הזוג ממשיך לשלם את המשכנתא עליו לבקש מהבנק בקשה להמחאת חיובים.

משכנתא בגירושין
משכנתא בגירושין

משכנתא בגירושין: מה יש לבדוק לפני בחירת הפתרון הרצוי?

לחלוקת הרכוש, לרבות סוגיית משכנתא בגירושין, ישנן משמעויות רבות, אשר לא תמיד מודעים אליהם כאשר בוחרים את הדרך הרצויה. ישנם יתרונות רבים במכירת חלק מהנכס לבן הזוג, מבחינת תשלום מיסים, מכיוון שמכירה זו אינה נחשבת לאירוע מס כך שהיא פטורה מתשלום מס שבח.

כמו כן, היא פטורה גם מתשלום מיסי תיווך או תשלום לעורך דין או הוצאות אחרות הנלוות פעמים רבות למכירת דירה. מן העבר השני כאשר מעבירים את המשכנתא בבנק רק לבן זוג אחד, הבנק ידרוש מילוי טפסים רבים כדי לוודא את כושר ההחזר של הלווה, דפי חשבון בנק ועוד.

כך שלא כדאי להתחייב למשכנתא זו, לפני שתגלו שקיבלתם אישור על כך מהבנק, ולו רק אישור עקרוני. דרישות דומות יהיו גם בעת קבלת משכנתא חדשה על נכס חדש במקרה בו מחליטים למכור ביחד את הנכס ולהתחלק ביתרה. לכן, ההמלצה היא לברר נושאים אלה לפני שמתפשרים או מגיעים להסכמה כלשהי עם בן הזוג לשעבר, אל אף הרצון למהר ולזרז הליכים כדי שאפשר יהיה לממש את הגירושין.

 

מה מחליט בית המשפט בעניין משכנתא בגירושין

לבני הזוג יש את היכולת להחליט לגבי המשך ועתיד המשכנתא, עם זאת, כאשר מעורבים קטינים בתהליך, בית המשפט לענייני משפחה יכול לחייב ולהחליט על צעדים מסוימים, כדי לוודא ולהבטיח שלקטינים יהיה איפה לגור. כמו כן, ידאג בית המשפט שההסכמים יהיו שיוויונים וצודקים עד כמה שאפשר, כדי שכל אחד מבני הזוג, וכמובן הילדים, יוכל למצוא את מקומו וביתו ללא חשש.

בית המשפט ינסה לספק לילדים המעורבים בגירושין את היציבות הדרושה להם, כך שלפעמים נושא זה יהיה קשור גם לנושא של אחריות ומשמורת על הילדים. הפסיקה בסופו של דבר תידרש להתייחס לטובת הילדים המעורבים ועל פי הסיטואציה או המקרה הספציפי. עורך דין גירושין יידרש להוכיח בבית המשפט כי הלקוח אותו הוא מייצג הגיע להחלטה לגבי המשכנתא באופן שייטיב עם ילדיו ויוכל להוות פתרון הגון גם לבן הזוג השני.

 

לסיכום

משכנתא בגירושין הינה סוגיה החייבת להיפתר באחת הדרכים, מכיוון שבכל מקרה הבנק דורש את מילוי כלל ההתחייבויות שבני הזוג לקחו על עצמם. עצם עזיבת הבית של אחד מבני הזוג לא אומרת שאין הוא נדרש לשלם יותר על המשכנתא. הבנק הינו ישות אשר לא קשורה לבית המשפט ולהליכי הגירושין המתבצעים בו.

בכל פיתרון עליו מסכימים בני הזוג הם נדרשים לבקש את רשות הבנק לתנאים החדשים שנוצרו. האופציות העומדות בפני בני זוג בקשר למשכנתא היא למכור את הנכס ולהתחלק ביתרה הנשארת לאחר קיזוז תשלום המשכנתא, או שאחד מהם ממשיך לגור בנכס ואחראי על החובות בעוד השני משוחרר מחובות אלו ללא תמורה כלשהי.

אופציה שלישית היא שבן זוג אחד מוכר את חלקו לבן הזוג השני אשר ממשיך להחזיק בנכס ולשלם עליו. כך או כך, נדרשים בני הזוג לפנות לעזרתו של עורך דין גירושין, אשר יוכל לתווך ביניהם, ולכוון אותם לפתרון אולטימטיבי מבחינתם, כך שיהיו מודעים לכלל יתרונותיו וחסרונותיו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זכויות בעלות על דירה

זכויות בעלות על דירה בהליך הגירושין מהווה את סיומה של מערכת יחסים זוגית ומשפחתית אך הוא גם מהווה סיום של שותפות בכל הנוגע לרכוש של

איזון משאבים

גירושין הינם הליך קשה מנטלית אך גם סבוך מבחינה משפטית וחשוב לתת את הדעת על כל הנושאים הדורשים הסדרה בעת הליך הגירושין. אחד מאלו הינו

פירוק שיתוף בדירה

עבור זוגות רבים הנכס המשמעותי ביותר שירכשו לאורך חייהם הזוגיים יהיה דירת מגורים או לעיתים דירה להשקעה. בעת הליך הגירושין שהוא פירוק הסכם הזוגיות בין

רכוש שהושג לפני הנישואין

חלוקת רכוש בגירושין הינה אחת הסיבות העיקריות לסכסוכי גירושין והגשת תביעות. כתוצאה מכך הליך הגירושין שהוא קשה לכל הגורמים המעורבים בו, הופך לקשה אף יותר

חלוקת רכוש בגירושין

גירושין הוא אחד השלבים במערכת הזוגית שאף זוג אינו רוצה להגיע אליו. ורבים מחליטים לדחות ולהדחיק כל מחשבה והחלטה הקשורה בהליך רק לרגע בו ידרשו

חלוקת דירה בגירושין

אחת הסוגיות הקשות ביותר המתעוררות בעת הליך הגירושין של בני זוג הינה חלוקה של הרכוש של בני הזוג בכלל ושל הדירה שבבעלותם בפרט. מדובר באחד