מכירת דירה בגירושין – מי משלם על התיווך?

מכירת דירה לאחר גירושין היא עסק לא פשוט כלל, זאת לאור הריבים המתעוררים מסביב לסוגייה.

ולכן, לפני שמוכרים את הדירה לאחר הגירושין, צריך להבין לעומק את כל הסוגיות שנוגעות בנושא.

אנחנו פה כדי להרגיע אתכם ולומר שעשו את זה לפניכם ויעשו את זה אחריכם, אבל מספר טיפים לא יזיקו כדי לעבור את התהליך בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות.

מהן סוגי המכירות בגירושין?

אנו נרחיב על שלושה סוגים של מכירת דירות בגירושין, מכירת דירה בהסכמה, מכירת דירה חד צדדית, ומכירה על ידי צד שלישי.

 

מכירת דירה בהסכמה

ישנם גירושין של זוגות שמסיימים את היחסים בצורה טובה. מצב הזה אין חילוקי דעות, והליך המכירה הולך חלק. במקרים שכאלו, אתם תוכלו להחליט בעצמכם כיצד תרצו להתנהל: האם לקחת מתווך, האם להראות את הדירה לבד. בנוסף, גם אם תחליטו לקחת מתווך אתם תוכלו להחליט מי משלם וכמה. בסופו של יום זוהי הדרך האידיאלית למכור דירה.

 

מכירת דירה חד צדדית

זוהי אפשרות אחרת כשיש חילוקי דעות בין הצדדים. כפי שכולם יודעים, למרות הרצון שגירושין הסתיימו ביחסים טובים, הרבה פעמים לא כך הדבר. מאחר שהצדדים במחלוקת, קשה מאד לנהל עסקה. לכן צד אחד הופך להיות האחראי על כל היבטי המכירה. מאחר שיש לו רווח שווה לבן הזוג השני על המכירה (כי הדירה שייכת לשניהם) האינטרסים זהים ולא נגרם נזק.

 

מכירת דירה על ידי צד שלישי

זוהי האופציה המומלצת ביותר. האופציה מתנהלת בלי שום ריבים כלל. זאת משום שאתם לוקחים את שירותיו של מתווך, והוא מחליט הכל לגבי הדירה. כך שלכן אין התעסקות כלל הנוגעת בעסקת הדירה. ללא התעסקות, אין טריגרים לריבים, והיחסים נשארים מבלי כעסים מיותרים.

כדאי לקחת מתווך שמומחה בתחום בשביל שידע לעבור את התהליך הזה בצורה הכי חלקה והכי נעימה שיכולה להיות. עם מתווכים בגבעתיים מבינים את המורכבות בנושא וידעו לתת לכם את המענה הכי נכון והכי מדוייק.

מכירת דירה בגירושין - מי משלם על התיווך
מכירת דירה בגירושין – מי משלם על התיווך

עם זאת, עולה השאלה מי משלם את דמי התיווך. אם הדירה במקום נחשק בו האנשים שקונים את הדירה מוכנים להסכים לחוזה בו הם משלמים את דמי התיווך, חסכתם המון ריבים מיותרים. אם זה דמי תיווך שאתם אמורים לשלם, מומלץ לחלק את הסכום ביניכם. זכרו שהמדיה לא לוקחת מס מכירה על דירות של זוגות גרושים, והדבר יעלה לכם גם כך את עלויות העסקה.

אם אתם לא רוצים לקחת מתווך, ניתן גם ללכת על האפשרות של עורך דין מקרקעין. גם הוא מוסמך להיות צד שלישי למכירת דירה, וידע להתמודד עם מורכבותה של עסקה זו. תוכלו גם לבחור באופציה של חבר משותף או בן משפחה, אך תמיד עדיף אדם ניטרלי שלא קשור לאף צד.

השקעה

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

הליך בוררות עם בוררים מובילים בתחום

בעולם העסקים המודרני, חברות גדולות ובינוניות נתקלות לעתים קרובות בסכסוכים מסחריים שעלולים להשפיע באופן משמעותי על פעילותן. במצבים אלה, הליך בוררות יעיל עם בוררים מקצועיים