מהם הקריטריונים על פיהם נקבע העונש לאחר תאונת דרכים

סיבות רבות עלולות לגרום לתאונה. הגורמים השונים יכולים להיות קריטריונים המבדילים בין התאונות, כתבי האישום והענשה.

להלן קריטריונים שונים המשפיעים על מהלך קביעת העונש.

רשלנות מצד הנפגע בתאונה

ישנם מקרים בהם האשמה בתאונה הינה מצד הנפגע בה (התפרצות הולך רגל אל הכביש ועוד). דבר זה משפיע על ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד הנהג הפוגע, מה תהיה חומרתו של כתב האישום ועל החלטת בית המשפט.

 

תנאי דרך

ישנם מקרים בהם התאונה נגרמת מצד תנאי הדרך: ראות לא טובה, כביש משובש, התנהגות כביש מצד נהגים אחרים עוד. במקרים אלו למרות זהירות הנהג עלולה להתרחש תאונה שאינה תלויה בצורת הנהיגה של הנהג הפוגע

 

חוסר זהירות

חוסר זהירות אינו רשלנות קיצונית אלא נהיגה בצורה בלתי מושלמת. תאונה הנגרמת בגלל חוסר תשומת לב מספקת למתרחש בכביש, הערכה שגויה של יכולת הנהיגה והתנהגות הכביש של נהגים אחרים. הגבול בין חוסר זהירות לרשלנות פושעת הינו דק ויש לבחון אותו בכל במקרה לגופו כנסו לאתר אקסידנט – המרכז משפטי לתאונות דרכים.

 

רשלנות פושעת

חוסר זהירות עלול להידרדר לרשלנות פושעת שיכולה להביא לנזק גוף ואף חומר מכך – למוות. יש להבחין בין כתב אישום על גרימת מוות ברשלנות לבין כתב אישום על הריגה שהעונש על כך חמור הרבה יותר.

 

גרימת מוות ברשלנות

נהיגה בחוסר זהירות או חוסר תשומת לב שגרמה לתאונה שהביאה למותו של אדם אחד או יותר. (עונשה עד 3 שנות מאסר)

 

הריגה

עבירת תנועה חמורה מאוד במהלך הנהיגה (חציית צומת ברמזור, נהיגה בשכרות ועוד) שגרמה לתאונה שהביאה למותו של אדם אחד או יותר. (עונשה עד 20 שנות מאסר)

מהם הקריטריונים על פיהם נקבע העונש לאחר תאונת דרכים
מהם הקריטריונים על פיהם נקבע העונש לאחר תאונת דרכים

עבירת תנועה

תאונות דרכים רבות נגרמות כתוצאה מעבירות תנועה. נהג העובר על חוקי התנועה וגורם לתאונה עלול לעמוד לדין גם אם התאונה לא גרמה לפגיעה בגוף או רכוש.

המשטרה ובית המשפט יחמירו יותר עם נהג שגרם לתאונה בגלל שעבר עבירת תנועה. במקרה והיו נפגעים בתאונה ההחמרה תהיה משמעותית עוד יותר.

עונשו של נהג אשם בתאונה בגלל עבירת תנועה שעבר, חמור יותר מעונשו של נהג אשם בתאונה שלא עבר עבירת תנועה.

 

נסיבות התאונה

החוק קובע עונשים חמורים יותר לנהגים אשמים בתאונות שבהם התקיימו תנאים חמורים יותר וכן המשטרה ובתי המשפט מחמירים בעונשם של נהגים אשמים בתנאים אלו.

להלן הנסיבות המחמירות את העונש:

  • נהיגה תחת השפעת אלכוהול ו/או סמים שהביאה לתאונה.
  • תאונת פגע וברח
  • תאונה בזמן שלילת רישיון
  • נהג חדש – במקרים מסוימים תוארך תקופת הגדרתו כנהג חדש ובמקרים אחרים ייתכן ויהיה עליו לעבור שוב בחינה עיונית וייתכן אף שמעשית.

 

הקריטריונים לקביעת העונש

לסיכום: כדי לקבוע עונש לנהג האשם בתאונה ישנם קריטריונים רבים המשפיעים על קביעת העונש: גורמים כמו רשלנות מצד הנפגע או הפוגע, תנאי הדרך, עבירות תנועה ונסיבות התאונה.

איש משפט

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

העלאת קצבת נכות 2022 ביטוח לאומי

 באתר של הביטוח הלאומי ניתן להתעדכן בהעלאת קצבת הנכות ובתוספות לאוכלוסיות שונות. המאמר יפרט מתי ניתן לקבל קצבת נכות ומהו תשלום הקצבה נכון ל-2022.  

האם ניתן להתגרש גם אם אחד הצדדים מסרב

המצב המשפטי בישראל, בכל הנוגע לנישואין וגירושין, הינו מורכב במיוחד והתחום כולו כפוף לדין הדתי. בני זוג יהודים נשואים יכולים להתגרש רק באמצעות ההליך הדתי