מהם העונשים על נהיגה במהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת מוגדרת כנהיגה מעל למהירות המותרת. דוחות בגין נהיגה מופרזת, ניתנים עקב צילום הנהיגה במכמונות המוצבות בכבישים וכן עקב צילום של שוטר המוצב בכביש. גובה הקנס ומספר הנקודות בגין הנהיגה משתנים ותלויים בעוצמת החריגה מהמותר. להלן נפרט אודות העונשים השונים על נהיגה במהירות מופרזת.

נקודה להבהרה והרחבה בנושא

מאמר זה יהיה אינפורמטיבי ותמציתי יחסית. המעוניינים להרחיב בנושא, וכן לשכור שירותיו של עורך דין לשם מאבק בעונש, מוזמנים להיכנס לאתר הנפלא בדרכים, ולמצוא בו את כל המידע והשירותים המבוקשים. לפני שנצלול לפרטי הענישה, ישנה נקודה שחשוב במיוחד לשים לב אליה. הענישה משתנה לפי החריגה בקמ"ש מהמהירות המותרת, ולא באחוזים ביחס למהירות המותרת. נקודה זו מפתיעה למדי. זאת, מאחר שבאופן אינטואיטיבי היינו חושבים שלא הרי נהיגה ב-30 קמ"ש בכביש בו המהירות המותרת היא 90 קמ"ש, כהרי נהיגה ב-30 קמ"ש מעל המותר בכביש בו מגבלת המהירות היא 120 קמ"ש.

החוק והתקנות מכירים בבעייתיות זו, ולכן קובעות שני מסלולי קנסות – קנסות על מהירות מופרזת בדרך עירונית, וקנסות על מהירות מופרזת בדרך בין עירונית. עם זאת, ההבדל בין המהירויות האסורות אינו משקף את ההבדל במהירות המותרת במלואה. מכיוון שכך, אתם חשופים לדוחות משמעותיים יותר בדרכים בין עירוניות ובכבישים פנים עירוניים מהירים (דוגמת כביש בגין בירושלים או איילון בתל אביב, כשאין פקקים כמובן) ביחס לנהיגה בדרכים העירוניות. עובדה זו חשובה למדי, שכן הרבה יותר קל שלא לשים לב למהירות שלנו בכביש מהיר, מאשר בנסיעה בתוך העיר.

 

מרכיבי הדו"ח

דו"ח תנועה מורכב מקנס כספי ומנקודות. במקרי קיצון, הוא יכלול אף זימון למשפט. את העיצום הכספי יש לשלם, בדואר או דרך רשת האינטרנט, והנקודות נצברות לחובתו של הנהג בשנתיים הקרובות (ארבע במקרים של עבירות מרובות). במידה והנהג יצבור מספר מסוים של נקודות, הוא יחויב בקורס לנהיגה מונעת וכן נשקפת סכנה של שלילת הרישיון בהצטברות מספר נקודות מספיק.

 

העונשים עצמם – דרך בין עירונית

נפתח בענישה בגין נהיגה במהירות מופרזת בדרך בין עירונית. נהג שחרג ב1-25 קמ"ש מהמהירות  המותרת, צפוי לקנס של 250 ₪ ללא נקודות כלל. יש לציין, שקנס בגין נהיגה של 1-10 קמ"ש מעל למהירות המותרת הינו חריג במיוחד אך אפשרי. זוהי דרגת הקנס הראשונה. כאשר החריגה היא בין 26 ל-40 קמ"ש, הקנס גדל ל750 שקלים. מלבד זאת, יצברו לחובת הנהג 8 נקודות.

מהם העונשים על נהיגה במהירות מופרזת
מהם העונשים על נהיגה במהירות מופרזת

במידה ולא אתם נהגתם ברכב, תוכלו להצהיר על כך והקנס והנקודות יוסבו לחובת הנהג בפועל, באישורו כמובן. הדבר נכון כמובן ביחס לכל דו"ח ולא רק ביחס לדו"ח זה של 750 ₪ ו-8 נקודות בצידן. זוהי הדרגה השנייה. נהיגה בין 41 קמ"ש ל-50 קמ"ש מעל המותר נכנסת לדרגת הקנס השלישית, ותכפיל את הקנס ל1500 שקלים חדשים וכן מספר הנקודות יאמיר ל10. נהיגה בה המהירות עולה על המהירות המותרת ב51 קמ"ש ומעלה, תגרור רישום של 10 נקודות וזימון לבית משפט בו סל העונשים רחב במידה ניכרת.

 

דרך עירונית

בדרך עירונית גובה הדוחות נשמר אך החריגה הנדרשת פחותה. דרגת קנס ראשונה תוטל בחריגה של עד 20 קמ"ש. דרגה שנייה בין 21 ל-30 קמ"ש. דרגה שלישית בין 31 ל-40 ומעל 40 קמ"ש הנהג יזומן למשפט וירשמו כנגדו 10 נקודות.

 

לסיכום

נהיגה מופרזת היא נהיגה מעל המהירות המותרת. סקרנו את סוגי הדוחות, הקנס הכספי ורישום הנקודות בגין כל חריגה מהמהירות המותרת. המעוניינים להרחיב, מוזמנים לעיין באתר בדרכים. סעו בזהירות!

מכונית במהירות יתרה

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא