מהי חקירה באזהרה ומי עובר חקירות כאלה

חקירה הינה הליך במשפט הפלילי שבמסגרתו חוקרי המשטרה מנסים להגיע לחקר האמת. במהלך החקירה תבצע המשטרה גביה של עדויות, איתור ראיות וזימון חשודים לחקירה בהאזהרה. מהי חקירה באזהרה? מה ההלכות שלה? ומי עשוי לעבור חקירה באזהרה?

חקירה באזהרה – שים לב אתה חשוד בפליליים

ישנם סוגים שונים של חקירות חלקן גלויות וחלקן סמויות. במסגרת החקירות הסמויות החשודים בדבר ביצוע העבירה אינם יודעים על עצם קיומה של החקירה. לעומת זאת בחקירה גלויה, המשטרה מבצעת מהלכים גלויים לצורך הגעה לחקר האמת. כחלק מכך המשטרה תחקור עדים וחשודים במעשה.

חקירה רגילה הינה חקירה עד או קורבן של ביצוע העבירה ואילו במקרה של חקירת חשוד בפליליים מדובר בתהליך חקירה באזהרה  מקור השם. בעת הבאת חשוד לחקירה, השוטרים מחוייבים להזהיר אותו, כי כל דבר שיאמר עשוי להיות משומש כנגדו בבית המשפט, לצורך הגשת כתב אישום או העמדתו לדין.

 

מה המשמעויות של חקירה באזהרה?

המשמעות העיקרית של חקירה באזהרה הינה העובדה שהנחקר הינו חשוד בביצוע עבירה פלילית. כפועל יוצא מכך ישנן השלכות על מצבו המשפטי והפלילי בזמן החקירה ובתום התהליך.

  1. המשך ההליך הפלילי – במקרים רבים חקירה באזהרה מסתיימת במעצר של החשוד. לעיתים מדובר על מעצר קצר טווח ואילו במקרים של חשש לפגיעה בביטחון הציבור או לאפשרות שהחשוד יברח ייתכן כי המעצר יהיה עד תום ההליכים הפליליים.
  2. רישום פלילי – בעת קיומה של חקירה באזהרה, נפתח תיק פלילי כנגד החשוד. התיק הפלילי ימחק רק בתנאים מסויימים של הוכחת אי אשמה של הנחקר. מעבר לכך, התיק הפלילי צפוי ללוות אתכם לאורך החיים ובשל כך לא תוכלו לקבל תעודת יושר ומקומות עבודה מסויימים יהיו סגורים בעבורכם.

 

השמרו גם בחקירה רגילה

חשוב מאוד לזכור, גם במקרה בו אתם מגיעים לחקירה רגילה בתור עדים, הדברים שתאמרו עשויים להפליל אתכם ולהפוך את החקירה, גם במהלכה, לחקירה באזהרה. על כן, חשוב מאוד לשים לב לדרך הצגת המידע וזאת כדי לא להפליל את עצמכם או להודות הודאת שווא בשל הלחץ.

 

דעו את זכויותכם

בהליך הפלילי יש אי סימטריה ברורה בין גורמי החוק והנחקר. בשל כך, החוק מגדיר באופן ברור את הזכויות של הנחקר לאורך כל התהליך. לדוגמה החוקרים אינם רשאיים לצעוק או להשתמש באלימות כנגד הנחקר. נוסף לכך, החוק מחייב כי החקירה תתבצע בשפה שהנחקר מבין באופן מלא.

מהי חקירה באזהרה ומי עובר חקירות כאלה
מהי חקירה באזהרה ומי עובר חקירות כאלה

הזכות החשובה ביותר הינה הזכות לאפשרות להתייעץ עם עורך דין פלילי עוד בטרם קיום החקירה. חשוב מאוד לפנות לעורך דין ולקבל ייעוץ מפורט בדבר החשדות שהמשטרה העמידה כנגד הנחקר. כמו כן, עורך הדין צפוי לקיים סימולציה של שאלות ותשובות אשר ימנעו הפללה עצמית ופגיעה בזכויות שלכם. חשוב מאוד לזכור להמנע מהודאות שווא אשר יכולות להיות מאוד מפתות במקרים בהם החוקרים מבטיחים כי ההודאה תגרום לשחרור שלכם. הודאה הינה החתימה הסופית של החקירה.

חקירות

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

הליך בוררות עם בוררים מובילים בתחום

בעולם העסקים המודרני, חברות גדולות ובינוניות נתקלות לעתים קרובות בסכסוכים מסחריים שעלולים להשפיע באופן משמעותי על פעילותן. במצבים אלה, הליך בוררות יעיל עם בוררים מקצועיים