להתגרש או לא, זאת השאלה

חיי הנישואין מזמנים לשני בני הזוג מגוון יתרונות משמעותיים. יחד עם זאת, בנישואין ישנם גם חסרונות לא מעטים, שלפרקים, בכוחם לגמד במידת מה את התועלות הנ"ל בעיני בני הזוג. בכל מקרה, כאשר ניגשים לבחון את "העלות והתועלת" בנישואין מול גירושין, ישנם נושאים רבים שראוי לקחתם בחשבון, ואת חלקם נסקור במסגרת המאמר הבא.

נישואין מול גירושין – איך מחליטים?

למרות שנישואין הם לא תמיד גן של שושנים, קשה להתעלם מהתועלות שהם מציעים. את התועלות הללו חשוב לקחת בחשבון, כאמור לפני שמחליטים אם כדאי להתגרש או לא.

 

שיקולים אפשריים לטובת גירושין

לצד כלל היתרונות שמציעים חיי הנישואין לבני הזוג, ישנם שיקולים לא מעטים לטובת גירושין, בחלק מן המקרים, וביניהם:

  1. אתגר המונוגמיה: מונוגמיה משמעותה קיום של חיים זוגיים עם בן זוג אחד בלבד, באופן אקסלוסיבי. פירוש הדבר הוא גם שקיום יחסי מין מזדמנים אינו לגיטימי ברוב הנישואים המונוגמים. אנשים רבים אינם מצליחים הלכה למעשה לשמור אמונים לבני זוגם וכתוצאה מכך, מערכות יחסים זוגיות רבות עולות על שרטון ומסתיימות בפיצוץ על רקע בגידה.
  2. ויתורים ופשרות: בחיי הנישואין נדרשים שני הצדדים לפשרות וויתורים לא מעטים. לא לכולם זה בהכרח מתאים ולא אחת מוביל לפיצוצים שמעיבים מאוד על שגרת החיים.
  3. נתק רגשי עם בני הזוג: כאשר הנישואין הופכים לסידור מטעמי נוחות בלבד, כאשר אין בין בני הזוג כל זכר לאינטימיות, תשוקה, חיבה או חברות, לעיתים הדבר הנכון והמתבקש הוא לסיים את הנישואים. לכל אדם הזכות לאהוב ולחוש נאהב ויש לכך השפעה ניכרת על תפקודו בתחומי החיים השונים. כמובן, כאשר הנתק הרגשי בנישואין מוביל לכך שמי מבני הזוג ממלא את חסכיו בזרועותיו של פרטנר מחוץ לנישואין, הצורך בגירושין הופך לעובדה מוגמרת כמעט.
  4. הפגיעה בילדים: כאשר בני זוג שביניהם נוצר קרע עמוק, מתעקשים לשמר את התא המשפחתי בכל מחיר ולא להתגרש "בשביל הילדים", לעיתים העוול שהם עושים לעצמם ולילדיהם, עולה למעשה על התועלת. ילדים שגדלים בבית עתיר חיכוכים, ריבים ומתחים, סובלים מכך בטווח הרחוק במידה ניכרת שמשפיעה על תפקודם בכל היבטי החיים. לעיתים מבינים בני הזוג שלטובת כל המעורבים, עדיף דווקא "לפרק את החבילה" ולשמור על יחסים תקינים מרחוק, מאשר לנסות ולאחות שבר עמוק.

 

השיקולים נגד גירושין

אף שישנן נסיבות רבות שבהן מוטב לבני הזוג לכאורה לפצל כוחות, אסור לשכוח שגירושין כרוכים גם באתגרים וקשיים רבים, ובסופם – לעיתים יש גם חרטה על המהלך.

להתגרש או לא, זאת השאלה
להתגרש או לא, זאת השאלה

להלן כמה מן השיקולים שבגינם שווה לשקול לשמר את הנישואין ולא לוותר עליהם כל כך בקלות:

  1. אהבה: זוגות רבים שוקלים לחיוב את האפשרות של גירושין כאשר מתעורר משבר ביחסים ביניהם, או משבר אמון. אולם לא אחת, מתחת לכל רעשי הרקע שוכנת עדיין אהבה עזה בין בני הזוג. זהו לא דבר מובן מאליו ואין ערובה לכך שבני זוג שיתגרשו בהכרח ימצאו התאמה זוגית דומה עם אנשים אחרים. למותר לציין כי גירושין הם לא בהכרח הפתרון לכל קושי בנישואין. לעיתים אותן בעיות שבני הזוג הביאו עימם לתוך נישואיהם ישובו ויצוצו גם במערכות היחסים הבאות שלהם, אם לא ישכילו לפתור אותן.
  2. הבדידות מזיקה לבריאות: במחקרים רבים שנערכו במרוצת הזמן, הוכח כי חיי הנישואין תורמים במידה לא מבוטלת לבריאות משופרת ואריכות ימים. זאת לעומת בדידות, שהיא מנת חלקם של אנשים רבים שבחרו להתגרש, הידועה כגורם שפוגע באיכות החיים ומעלה את הסיכויים לתחלואה. זאת עוד לפני שהזכרנו את ההשפעות הרגשיות של הבידוד החברתי שממנו סובלים אנשים שחיים בגפם.
  3. גירושין הם עסק יקר: גם הליך הגירושין עצמו וגם החיים כאדם גרוש, כרוכים בהוצאות שזוגות נשואים לא נדרשים להתמודד עימן. כאשר בני זוג נישאים זה לזה וחולקים משק בית משותף, הם למעשה נהנים גם משיתוף בהכנסות וגם מחלוקה בהוצאות. "סידור" זה מאפשר לשני הצדדים לשפר את רמת המחיה שלהם, כאשר במקרה של גירושין – אנו עדים לתופעה ההפוכה: הצדדים שהורגלו לשיתוף הכנסות והוצאות נדרשים באחת לעמוד לבדם בהוצאות המחיה עם הכנסה אחת בלבד.
  4. גירושין הם טראומה לילדים: קשה לחלוק על כך שילדים שגדלים במשפחה מתפקדת שיש בה שני הורים אכפתיים ואוהבים, מתפתחים בצורה בריאה יותר ומתפקדים באופן טוב יותר, לעומת ילדים שהוריהם התגרשו. גירושין נוטים לערער את הקרקע היציבה תחת רגלי הילדים כמו גם את האמון שהם רוכשים כלפי הוריהם ודמויות סמכותיות בחייהם בכלל. במקרים לא מבוטלים, ניתן לחסוך את הפגיעה הזו בילדים אם שוקלים מחדש את עניין הגירושין ומסכימים לבדוק חלופות שיאפשרו הגעה לשלום בית ושיקום של התא המשפחתי.

 

אז איך מחליטים אם להתגרש או לא?

במאמר זה דנו בסוגיה הקשה: האם כדאי להתגרש או לא. בחנו כמה דוגמאות קלאסיות ליתרונות והחסרונות הגלומים בחיי הנישואין, ביחס לאלו שמביאים עימם הליכי גירושין. כמובן, מדובר במדגם לא מייצג וכל זוג צריך לעשות את השקלול שלו בנוגע לכדאיות המשך היחסים.

מה שחשוב לזכור בסופו של דבר הוא, שלמרות שנישואין ובפרט כאלו שכוללים ילדים, עלולים להעמיד את בני הזוג בפני אתגרים לא פשוטים ואף מול תחושת ייאוש לפרקים, ההחלטה להתגרש מולידה כשלעצמה לא מעט משברים.

 

בשורה התחתונה

בסיכומו של דבר, ההחלטה האם להתגרש או לא, תלויה בתמונה הגדולה. ככלל, כאשר היתרונות בחיי הנישואין רבים מהחסרונות, ישנו היגיון בשימור התא המשפחתי, גם אם הדבר מצריך עבודה משותפת וקשה מצד שני בני הזוג. מנגד, כאשר החסרונות בחיי הנישואין עולים על מכלול היתרונות, גירושין עשויים להיות בחירה נבונה יותר בראיה קדימה.

בעזרת פנייה לגישור מול עורך דין ו/או מגשר מוסמך, ניתן במקרים רבים לבצע שקלול כזה של הטוב מול הרע ולגלות כיצד ניתן להגדיל את היתרונות על חשבון החסרונות בדרכים יצירתיות. אך כמובן, לא בכל מצב זה מתאפשר ולפעמים צריך גם לדעת לוותר ולשחרר.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

למה לצפות מהליך גישור גירושין

הליך הגירושין בין בני הזוג מפגיש אותם, לאחר שנים של חיים משותפים, משני צדי המתרס כאשר כל צד אוחז בעמדה שונה באשר לסוגיות הנובעות מהפרידה,

צו הרחקה בגירושין

צו הרחקה בגירושין הוא צו בית משפט שמאפשר להרחיק אדם מבן / בת זוגו ו/או ילדיו, במידה ועולה חשד לכך שאותו אדם יפגע בבני משפחתו.

תביעת גירושין – עיקרי התהליך

כאשר יחסיהם של בני זוג נשואים עולים על שרטון, לעיתים מגיעים של בני הזוג להחלטה משותפת לפתוח בהליך גירושין בהסכמה. במצב כזה, ככל שבני הזוג

כריכה בתביעת גירושין

הליכי גירושין בין זוגות מתנהלים במקרים רבים כאשר בין הצדדים יש קרע עמוק. כאשר הקרע בין בני הזוג מונע מהם להגיע להסכמה בנושאים השונים הנוגעים