כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין

כאשר בני זוג נשואים מגיעים להבנה שלקשר ביניהם אין עתיד, הם עשויים להחליט שברצונם להתגרש. במאמר זה נדון בשאלה שמעסיקה זוגות רבים, והיא: כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין, ונסביר במה הדבר תלוי.

כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין ובמה הדבר תלוי?

כאשר בני זוג מחליטים שהגיע הזמן להתגרש, ישנם נושאים שונים המצריכים התייחסות ושמשך הטיפול בהם עשוי להשפיע על משך הליך הגירושין. בין הסוגיות המרכזיות, אשר נוטות לעכב את הוצאת ההחלטה על גירושין מן הכוח אל הפועל – ישנה סוגיית הילדים המשותפים. לא אחת, זוגות שהחליטו להתגרש, מוצאים עצמם דוחים את הרגע שבו יפתחו בהליך הגירושין בפועל, ולו רק מפאת החשש להשפעה של הדבר על הילדים שלהם.

זהו חשש טבעי ומובן, ובפרט כשמדובר בילדים קטנים יחסית, הרגישים מאוד לשינויים בתא המשפחתי. אולם גם לאחר שההחלטה לצאת לדרך התקבלה, ישנם נושאים רבים הנוגעים להפרדת הכוחות (נושא המשמורת, דמי המזונות, חלוקת הרכוש בגירושין, ועוד) – שמשך הטיפול בהם משתנה מזוג לזוג ותלוי מאוד בנכונותם של שני הצדדים לשתף פעולה על מנת לסיים את ההליך בתוך פרק זמן סביר.

 

כיצד שיתוף פעולה בין בני הזוג בגירושין משפיע על משך ההליך

מרבית האנשים שבוחרים להתגרש, שואפים באופן טבעי, לסיים את ההליך בהקדם האפשרי ובמינימום הוצאות כספיות. אולם היכולת להשלים את הליך הגירושין בתוך זמן סביר, תלויה כאמור בנכונות של שני בני הזוג לשלב כוחות במסגרתו. שיתוף פעולה בין הצדדים בגירושין הוא המפתח לגיבוש הסכם גירושין בתוך פרק זמן קצר וסיום מהיר של סאגת הגירושין.

לא אחת, הדבר תלוי גם ביכולת של הצדדים להתגמש ולהסכים לפשרות לא קטנות בנושאים הקשורים בגירושין. מנגד, כשמי מבני הזוג מקשה במכוון על הצד השני משיקולים בלתי ענייניים, הליכי גירושין נוטים להתארך ולהגיע להתדיינות משפטית בבית המשפט. גם גירושין שבהם אחד הצדדים אינו מוכן להתגרש עלולים להימשך זמן רב ולעלות לשני הצדדים ביוקר.

 

משך הגירושין כתלות בסוג ההליך

הליכי גירושין יכולים להתנהל בכמה תצורות, כאשר לכל אחת מהן עשויה להיות השפעה על משך ההליך:

  • גירושין בהסכמה: כאשר בני הזוג מסכימים להתגרש ופונים לעורך דין גירושין במטרה לגבש הסכם גירושין בשיתוף פעולה, הליך הגירושין לרוב מסתיים בתוך חודשים ספורים בלבד. זהו למעשה הפתרון המזורז ביותר לגירושין בישראל.
  • גירושין בגישור: גישור בגירושין גם הוא הליך מזורז ויעיל יחסית עבור מי שמעוניין להתגרש בתוך פרק זמן סביר. הליך זה מתנהל מול יחידות סיוע מטעם המדינה שבהן פועלים עובדים סוציאלים על תקן מגשרים, או לחילופין – בתיווכו של מגשר פרטי שלרוב הוא עו"ד גירושין מורשה בעל הסמכה בדיני משפחה. לרוב במסגרת פגישות הגישור מצליחים בני הזוג שחפצים בגירושין מהירים ויעילים, לגבש מתווה להסכם גירושין הוגן ומכבד, כשבסוף ההליך – ההסכם מובא לאישור בבית המשפט כדי להקנות לו תוקף של פסק דין. גם הליך זה אורך מספר חודשים כאשר בני הזוג מגיעים אליו עם בשלות ונכונות לשתף פעולה.
  • גירושין בבית משפט: כאשר הליכי גירושין מגיעים לערכאות משפטיות במסגרת תביעות גירושין, אין לדעת באמת כמה זמן הם ימשכו. אף שתביעת גירושין עשויה להסתיים בתוך חודשים מספר, ישנם מקרים לא מעטים שבהם תביעות כאלו נגררו לתקופות ממושכות יותר ואף שנים. כפועל יוצא – הליכי גירושין בבית משפט הם לא רק איטיים, מסורבלים ומתסכלים, אלא גם יקרים עבור שני הצדדים.
כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין
כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין

אילו גורמים תורמים לזירוז הגירושין ואילו גורמים מעכבים אותם?

לכל הליך גירושין ישנם גורמים התורמים לזירוז הגירושין וגורמים העלולים לעכב אותם. בשורות להלן, יוצגו מספר דוגמאות קלאסיות לגורמים מזרזים בגירושין וגורמים מעכבים בגירושין:

 

גורמים מזרזים בגירושין

כאשר שני בני הזוג שהחליטו להתגרש מעוניינים לשתף פעולה בשאיפה להגיע להסכמות כמה שיותר מהר, באופן טבעי הליך הגירושין נוטה להסתיים גם הוא בשלב מוקדם יותר. היכולת של בני הזוג להגיע להסכמה לגבי אופן חלוקת הנכסים והרכוש המשותף בגירושין, הסדרי המשמורת והראייה מול הילדים, ותשלום המזונות, הרי ששופטי בית המשפט או בית הדין הרבני אינם נדרשים להכרעה בסוגיות מורכבות אלו.

כתוצאה מכך, כל שנותר לערכאה המשפטית הוא להקנות להסכמות אליהן בני הזוג הגיעו בהסכם הגירושין, תוקף משפטי מחייב כשל פסק דין ולאשר את הגירושין רשמית.

 

גורמים מעכבים בגירושין

בין הגורמים העשויים לעכב הליכי גירושין, ישנם סכסוכי רכוש, סכסוכי משמורת וסכסוכי מזונות. אף על פי שלשון החוק בישראל ברורה למדי בנוגע לכל אחד מן הנושאים הללו בגירושין, הרי שכל תיק גירושין הוא שונה ועשוי לכלול נסיבות המחייבות הפעלת שיקול דעת נקודתי מצד בית המשפט שמטפל בתיק.

העדר תקדימים משפטיים לעניין סוגיות שונות בגירושין, יכול להוביל להתארכות הטיפול המשפטי בתביעת הגירושין. אולם המקרה הקלאסי שבו הליך גירושין נגרר ונמתח, הוא סרבנות למתן גט מצד אחד הצדדים. היות ובמדינת ישראל זוגות יהודיים אינם יכולים לסיים את נישואיהם ללא מתן גט, הדבר נוטה להאריך את ההליך.

 

בשורה התחתונה

בתחילתם של הליכי גירושין, כל צד בוחר לעצמו עו"ד גירושין שייצג את האינטרסים שלו. לרוב עורכי דין בתחום הגירושין הם אנשי מקצוע מהימנים ומיומנים שמסייעים בזירוז ההליך עד כמה שניתן. כמובן, ישנו איזון עדין בין השאיפה למצות את האינטרסים והזכויות של הלקוח בתיק הגירושין לבין הרצון לסיים את ההליך במהירות.

אולם לעורך דין גירושין מנוסה ישנם בדרך כלל הכלים לשלב בין המטרות הללו בכדי לגבש הסכם גירושין שיטיב עם מיוצגיו בפרק זמן המינמלי ביותר שניתן.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

למה לצפות מהליך גישור גירושין

הליך הגירושין בין בני הזוג מפגיש אותם, לאחר שנים של חיים משותפים, משני צדי המתרס כאשר כל צד אוחז בעמדה שונה באשר לסוגיות הנובעות מהפרידה,

צו הרחקה בגירושין

צו הרחקה בגירושין הוא צו בית משפט שמאפשר להרחיק אדם מבן / בת זוגו ו/או ילדיו, במידה ועולה חשד לכך שאותו אדם יפגע בבני משפחתו.

תביעת גירושין – עיקרי התהליך

כאשר יחסיהם של בני זוג נשואים עולים על שרטון, לעיתים מגיעים של בני הזוג להחלטה משותפת לפתוח בהליך גירושין בהסכמה. במצב כזה, ככל שבני הזוג

כריכה בתביעת גירושין

הליכי גירושין בין זוגות מתנהלים במקרים רבים כאשר בין הצדדים יש קרע עמוק. כאשר הקרע בין בני הזוג מונע מהם להגיע להסכמה בנושאים השונים הנוגעים