חלוקת רכוש בגירושין

גירושין הוא אחד השלבים במערכת הזוגית שאף זוג אינו רוצה להגיע אליו. ורבים מחליטים לדחות ולהדחיק כל מחשבה והחלטה הקשורה בהליך רק לרגע בו ידרשו לכך. מצד אחד מדובר במעשה רומנטי אשר אמור להעניק תקווה גדולה למערכת הזוגית שהיא תישאר קיימת לנצח. אך, מנגד חשוב לזכור שאף פעם לא ניתן לדעת מה יקרה ברגע של כעס וסיום מערכת היחסים ולכן חשוב לדעת מראש וגם בדיעבד מהם החוקים והזכויות של כל אחד מהצדדים בנושאי הגירושין ובחלוקת הרכוש בפרט.

גירושין – מהם ואיך לעשות את זה נכון?

הליך הגירושין בישראל מורכב משני הליכים אשר מקבילים אחד לשני אך גם תלויים זה בזה. מצד אחד ישנו הליך אישר הגירושין עצמו וקבלת הגט (במקרה של זוגות יהודיים). הליך זה נעשה בבית הדין הרבני אשר מהווה את הסמכות הבלעדית להליכי גירושין בישראל (לציבור היהודי).

במקביל לכך, נדרש לבצע הליך של חלוקת רכוש, קביעת משמורת על הילדים וקביעת גובה המזונות. כל ההחלטות הללו הן חלק מהסכם הגירושין שהזוג יידרש לחתום עליו ולהתנהל בהתאם אליו לאורך החיים העתידיים שלהם.

חשוב לזכור שכשמדובר על הליך של גירושין ובעיקר הליך שבו מעורבים ילדים, חשוב מאוד לנסות ולסכם את כל נושאי המחלוקת וזאת כדי לאפשר לכל אחד מבני הזוג ולילדיו להמשיך את שגרת החיים. על כן, מומלץ במרבית המקרים להתייעץ עם עורכי דין ולפנות להליכים של גישור או גירושין בהסכמה.

 

הפן הכלכלי בתחום הגירושין

כשחושבים על גירושין רבים מאוד חושבים קודם כל על הפן הנפשי. ואומנם מדובר על פן חשוב מאוד עם השלכות לשנים ארוכות ופגיעה בכל אחד מבני המשפחה. אך אלמנט נוסף שחשוב מאוד לזכור ולתת עליו את הדעת הינו הפן הכלכלי.

כדי להבין את ההשפעה של הפן הכלכלי של הגירושין על בני הזוג ועל הילדים חשוב לזכור כי בדרך כלל במשק בית ממוצע בישראל ישנם שני בני זוג אשר מפרנסים ודואגים לרווחת המשפחה. ברגע הגירושין כל אחד מבני הזוג הופך להיות מעין משק בית עצמאי אשר צריך לדאוג לעצמו ולילדיו, דבר אשר יכול להקשות מאוד ולגרום לירידה משמעותית ברמת אורח החיים של המשפחה.

 

מהו הרכוש שמחולק?

העיקרון בכל הנוגע לחלוקה של רכוש בעת גירושין אומר כי כל נכס, רכוש, עסקים, מטלטלן, השקעה וזכות סוציאלית אשר הצטברו לזכות או לחובת (כן, גם החובות הינם משותפים) בני הזוג מרגע נישואים נחשבים לרכושם המשותף ולכן נדרש לחלק אותם במהלך הליך הגירושין.

חלוקת רכוש בגירושין
חלוקת רכוש בגירושין

בכל הנוגע לרכוש שנצבר מרגע הנישואים אין כל חשיבות לרישום הבעלות על הרכוש לצורך נושא חלוקתו. המשמעות הינה שאם רכב, דירה או עסק רשומים על שם הבעל והם נרכשו במהלך שנות הנישואים הם נחשבים לרוכש של שני בני הזוג.

בכל הנוגע לרכוש אשר היה ברשותם של מי מבני הזוג טרם חתונתם ישנן שתי גישות העוסקות בתחום חזקת השיתוף וחוק יסוד המימון.

 

חזקת השיתוף

חזקת השיתוף הינה כלל משפטי אשר נקבע כחלק מפסיקה של בית המפשט והוא נוגע לכל נושא חלוקת הרכוש שהיה שייך למי מבני הזוג טרם נישואים. חזקה זו חלה על כל מי שנישא לפני 1.1.74 וכן על ידועים בציבור.

חזקת השיתוף מגדירה כי אם למי מבני הזוג היה רכוש שהוגדר כרכושו האישי והוא השתמש בו בשותפות עם בן זוגו, למשל רכב אשר שימש את שני בני הזוג ואת כל בני הבית באופן שווה. או דירת מגורים בה התגוררו שני בני הזוג לאורך כל שנות נישואים. במקרה זה אותו בן זוג שיתף את הנכס הזה עם בן זוגו ועל כן כעת מדובר על רכוש משותף שיש לחלקו במהלך הליך הגירושין.

 

חוק יסוד המימון

לעומת זאת, חוק יסוד המימון מגדיר כי כל רכוש שהיה בידי בן זוג לפני כניסתו לנישואים שייך לו, גם אם בוצע שימוש משותף באותו נכס במהלך שנות הנישואים. חוק זה חל על כל מי שנישא לאחר כניסת החוק לתוקף, בינואר 1974. והמשמעות שלו היא שרק הרכוש אשר הצטבר לאורך שנות הנישואים ידון בהליך של חלוקת הרכוש המשותף.

 

מקרים חריגים בהם לא תהיה חלוקה שיוונית

בדרך כלל חלוקת הרכוש מתבצעת באופן שוויוני בין שני בני הזוג. אם כי, ישנם מקרים בהם בית המשפט או בית הדין הרבני עשויים לפסוק לחלוקה לא שווה בין בני הזוג וזאת כדי לאזן את המצב הכלכלי של בני הזוג ובכך להבטיח גם את ההגנה על הילדים.

במקרים אלו ניתן לחלק למספר סוגים:

  • בגידה ואלימות – במקרים של אלימות או בגידה בית הדין עשוי להעניק חלק גדול יותר מהרכוש לצד הנפגע.
  • פערים בשכר – בכמעט 100% מהמקרים יהיו פערי שכר בין בני הזוג, אך לעיתים (לא רחוקות), מדובר על פערים שהם קיצוניים ואף יכולים להגיע לרמה שהאישה היא עקרת בית ואילו הגבר הוא המפרנס העיקרי. במצב כזה, בדרך כלל לאישה תהיה בעיה לפרנס את עצמה לאחר הגירושין ואילו במהלך שנות הנישואים התרומה שלה לבית הן מבחינה כלכלית והן מבחינת תפעול של הבית היו שוות ערך להכנסת משכורת. במקרים אלו בית המשפט עשוי להעניק לאישה נתח רב יותר מהנכסים.
  • סירוב למתן גט – במקרים של סרבנות גט אחת הסנקציות שניתן להטיל על בן הזוג הסרבן הינה סנקציה כלכלית לפיה חלוקת הרכוש תהיה לטובת בן הזוג השני.

 

כמובן שישנן עוד סיבות רבות וסוגיות שונות אשר משפיעות על חלוקת הרכוש בין בני הזוג וכל מקרה נבדק לגופו.

 

הסכם ממון

הדרך הטובה ביותר להימנע מסוגיות של סכסוכים בנוגע לחלוקת הרכוש הינה קביעת הסכם ממון. מדובר בחוזה המבהיר באופן חד משמעי את החלוקה בין בני הזוג, בין אם מדובר על החלוקה של הרכוש המשותף ובין אם מדובר על רכוש של כל אחד מבני הזוג טרם כניסתם לנישואים.

חשוב מאוד לבצע את הסכם הממון מול עורך דין מקצועי הבקיע בתחום ולאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה זאת כדי להכניסו לתוקף.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זכויות בעלות על דירה

זכויות בעלות על דירה בהליך הגירושין מהווה את סיומה של מערכת יחסים זוגית ומשפחתית אך הוא גם מהווה סיום של שותפות בכל הנוגע לרכוש של

איזון משאבים

גירושין הינם הליך קשה מנטלית אך גם סבוך מבחינה משפטית וחשוב לתת את הדעת על כל הנושאים הדורשים הסדרה בעת הליך הגירושין. אחד מאלו הינו

פירוק שיתוף בדירה

עבור זוגות רבים הנכס המשמעותי ביותר שירכשו לאורך חייהם הזוגיים יהיה דירת מגורים או לעיתים דירה להשקעה. בעת הליך הגירושין שהוא פירוק הסכם הזוגיות בין

רכוש שהושג לפני הנישואין

חלוקת רכוש בגירושין הינה אחת הסיבות העיקריות לסכסוכי גירושין והגשת תביעות. כתוצאה מכך הליך הגירושין שהוא קשה לכל הגורמים המעורבים בו, הופך לקשה אף יותר

חלוקת דירה בגירושין

אחת הסוגיות הקשות ביותר המתעוררות בעת הליך הגירושין של בני זוג הינה חלוקה של הרכוש של בני הזוג בכלל ושל הדירה שבבעלותם בפרט. מדובר באחד