חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג

לפני כשבע שנים, במהלך שנת 2014, עבר בכנסת חוק שיש בו משום מהפכה בתחום הזכויות הפנסיוניות. מדובר בחוק חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני זוג שנפרדו. החוק הזה משרת מטרה חשובה – צבירת זכויות פנסיוניות גם עבור בן זוג שלא עבד ולא צבר זכויות כאלה. מהו חוק חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני זוג בגירושין? מה המשמעות של החוק הזה ולמה מדובר בחוק שהוא לא פחות ממהפכני? כיצד מיושם החוק הזה בפועל? מה קורה אם לשני בני הזוג יש זכויות פנסיוניות צבורות? מה קורה אם בן הזוג מעדיף לקבל סכום כסף גדול ולא סכום חודשי? מה התפקיד של עורך דין גירושין ולמה חשוב להסתייע בשירותים שלו? במאמר להלן נכסה נושא פחות מוכר, אבל כזה שיש לו חשיבות עצומה בהליכי גירושין, ולא רק.

מהו חוק חלוקת זכיות פנסיוניות בין בני זוג בגירושין

חוק חלוקת הזכויות הפנסיוניות הקיימות בין בני זוג מאפשר חלוקת הסכום שהצטבר בקופת החיסכון הפנסיונית של אחד מסבני הזוג, בין שני בני הזוג. זאת, תוך כדי הליך גירושין המתנהל ביניהם. מדובר בחוק שיש בו מידה רבה של היגיון, והוא נועד להגן על הזכויות הפנסיוניות של בן הזוג שלאורך השנים לא הופרשו עבורו כספים לטובת קרן פנסיה.

העדר הפרשה היא לרוב תוצאה מהעובדה שבן או בת הזוג לא עבדו וטיפלו בענייני הבית. זאת, בעוד בת או בן הזוג האחר עבד והופרשו לזכותו סכומי כסף לטובת הפנסיה. לחילופין, אם קיימים הפרשים בין ההכנסות של בני הזוג, יושוו תנאי הפנסיה של בן הזוג בעל ההכנסה הנמוכה, לאלו של בן או בת הזוג בעלי ההכנסה הגבוהה.

 

חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג – המשמעות של החוק וחשיבותו הרבה

המשמעות של החוק היא מרחיקת לכת והחשיבות שלו עצומה. החוק הזה מכיר בפעם הראשונה בתפקידן של נשים שהיו עקרות בית ובתרומה שלהן להצלחה המקצועית והפיננסית של בן הזוג. חלוקת קרן הפנסיה מציעה לאותה עקרת בית שמעולם לא עבדה, או שעבדה במשרות בשכר נמוך, ביטחון סוציאלי ופנסיוני משמעותי לעת זקנה.

זה המקום להזכיר כי החוק הזה חל גם על ידועים בציבור ומאפשר גם להם ליהנות מהזכויות הפנסיוניות של בן או בת הזוג, שנצברו במהלך החיים הזוגיים. האמור לעיל חל על כל סוגי הפנסיה. מדובר הן בקרנות פנסיה צוברות והן בפנסיה תקציבית, אם לבן או לבת הזוג אכן יש פנסיה כזאת. עורך דין גירושין איכותי ומנוסה יסייע לבני הזוג להגיע להסדר הטוב והנכון ביותר, אשר ישרת את שני הצדדים על הצד הטוב ביותר.

 

חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג והבעיות שהיא טומנת בחובה

חוק חלוקת זכיות פנסיוניות בין בני זוג בגירושין מפחית, כאמור לעיל, את התלות של בן הזוג היותר חלש במשוואה בבן הזוג שלזכותו צבורות זכויות פנסיוניות. למעשה, גם לפני שהתקבל החוק, היה בן הזוג שלזכותו קיימת קרן פנסיה מחויב להעביר תשלום חודשי על חשבון הפנסיה.

חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג
חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג

ואולם העברת הכסף, למרות החובה לכאורה לבצע אותה, עדיין הייתה בחזקתו של בן הזוג. חוק חלוקת הזכויות מאפשר למעשה לחלק את קרן הפנסיה הקיימת ולהעביר את מחציתה לבן הזוג האחר. יחד עם זאת, החוק האמור לא חף מבעיות.

להלן רשימה חלקית של הבעיות האפשריות שעלולות לנסוע מיישום החוק:

גובה הצבירה אם בקרן הפנסיה נצבר סכום גבוה, עלולה חלוקת הקרן להיות כרוכה בתשלום מיסים, מה שפוגע בזכויות של שני הצדדים.
חיתום בן הזוג שקיבל קופה חדשה צריך לעבור הליך חיתום. הנושא הזה בעייתי, אם אותו אדם סובל מבעיות רפואיות שעלולות להשפיע על הכיסוי הביטוחי שלו או לייקר אותו.
עמלות החלוקה כרוכה בלא מעט מקרים גם תשלום עמלות. למעשה, החברה המנהלת את קרן הפנסיה גוזרת לעצמה קופון על חשבון חלוקת קרן הפנסיה.

 

למרות האמור לעיל, החוק האמור עדיין מהווה הטבה משמעותית עבור בן הזוג שאין ברשותו קרן פנסיה. כיוון שהחוק חל רטרואקטיבית, הוא מאפשר גם לבני זוג שהתגרשו לפני תאריך הקבלה שלו ליישם אותו. עם זאת, על מנת ליישם את ההסכם, על בני זוג שאישרו הסכמי גירושין לפני שהוא חוקק להגיש תובענה שתחיל גם את החוק הזה בהסכם הגירושין.

 

האם יש אפשרות להמיר את חלוקת הפנסיה בגירושין בהסדר אחר?

במהלך השנים המטעות שחלפו מאז חוקק החוק, אירעו כמה וכמה מקרים שבהם בני זוג העדיפו להגיע להסדר שונה מזה שהחוק מציע. ואכן, סעיף 29 ב' לחוק קובע שסדר כזה הוא אפשרי ועומד באמות המידה הנדרשות.

עורך דין גירושין יכול לסייע לשני הצדדים להגיע להסכמות שלא יקפחו את הזכויות של איש מבני הזוג, ומצד שני לא יגרמו לפגיעה בקרן הן על ידי רשויות המס והן על ידי החברה המנהלת אותם, בעקבות חלוקת הזכויות בין הצדדים.

בדרך כלל, הכוונה היא להמיר את הזכויות הקיימות בפיצוי כספי משמעותי שבן הזוג שהוא הבעלים של קרן הפנסיה יעביר לבן הזוג האחר. עורך הדין יבדוק את ההסכם שהושג ויפעל ליישם מלא שלו.

 

חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני הזוג בגירושין וחשיבות הסיוע מעורך דין

הסכם גירושין איכותי, מחלק את הרכוש שנצבר על ידי שני בני הזוג לאורך השנים בצורה שוויונית וללא משוא פנים. חלוקת זכויות פנסיוניות בין בני זוג בגירושין, למרות החשיבות שלה, היא רק אחד מהסעיפים בהסכם הגירושין. לעיתים קרובות קורה שהרכוש שנצבר מרכב מנכסים, כספים, מניות ורכוש אחר. עורך דין גירושין יפעל להערכה מדויקת של הרכוש.

בהמשך, הוא יפעל לחלוקה הוגנת של הרכוש וביצוע הליך איזון משאבים, במטרה להשלים את החלוקה כאמור לעיל. ככל שעורך הדין מצוי יותר בנושא, כך היכולת שלו לשמור על האינטרסים של הלקוחות שלו היא גבוהה יותר.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זכויות בעלות על דירה

זכויות בעלות על דירה בהליך הגירושין מהווה את סיומה של מערכת יחסים זוגית ומשפחתית אך הוא גם מהווה סיום של שותפות בכל הנוגע לרכוש של

איזון משאבים

גירושין הינם הליך קשה מנטלית אך גם סבוך מבחינה משפטית וחשוב לתת את הדעת על כל הנושאים הדורשים הסדרה בעת הליך הגירושין. אחד מאלו הינו

פירוק שיתוף בדירה

עבור זוגות רבים הנכס המשמעותי ביותר שירכשו לאורך חייהם הזוגיים יהיה דירת מגורים או לעיתים דירה להשקעה. בעת הליך הגירושין שהוא פירוק הסכם הזוגיות בין

רכוש שהושג לפני הנישואין

חלוקת רכוש בגירושין הינה אחת הסיבות העיקריות לסכסוכי גירושין והגשת תביעות. כתוצאה מכך הליך הגירושין שהוא קשה לכל הגורמים המעורבים בו, הופך לקשה אף יותר

חלוקת רכוש בגירושין

גירושין הוא אחד השלבים במערכת הזוגית שאף זוג אינו רוצה להגיע אליו. ורבים מחליטים לדחות ולהדחיק כל מחשבה והחלטה הקשורה בהליך רק לרגע בו ידרשו

חלוקת דירה בגירושין

אחת הסוגיות הקשות ביותר המתעוררות בעת הליך הגירושין של בני זוג הינה חלוקה של הרכוש של בני הזוג בכלל ושל הדירה שבבעלותם בפרט. מדובר באחד