חלוקת דירה בגירושין

אחת הסוגיות הקשות ביותר המתעוררות בעת הליך הגירושין של בני זוג הינה חלוקה של הרכוש של בני הזוג בכלל ושל הדירה שבבעלותם בפרט. מדובר באחד ממרכזי סכסוכי הגירושין אשר הופכים את התהליך למכוער ואף יכולים ליצור קרע בין בני הזוג. מהן הזכויות על חלוקת הדירה ולמה כל כך חשוב לחשוב על הדברים מראש?

מדוע סוגיית חלוקת הדירה היא כל כך משמעותית?

חלום הדירה לכל זוג צעיר הוא לא רק חלום כלכלי, הוא מהווה את הבסיס העיקרי להתפתחותו של התא המשפחתי. הבית הינו המקום ששייך לך ואתה מרגיש בו הכי בנוח. מכאן שעזיבה של הבית בשל הליך של גירושין מהווה פגיעה כלכלית ונפשית כאחד לכל אחד מבני המשפחה.

נוסף לכך, ישנו גם הפן הכלכלי, עבור מרבית הזוגות אשר מתגרשים הבית הינו הנכס הגדול והמשמעותי ביותר הנמצא בבעלותם. לכן, החלוקה של הבית יכולה להיות הפסד של מאות אלפי שקלים.

 

המצב הקל – חצי חצי

המצב הפשוט ביותר של חלוקת הדירה בעת גירושין הינו מצב בו הדירה נקנתה על ידי שני בני הזוג באופן שיווני ועל כן הרישום של הדירה בטאבו נעשה על בעלות שווה של 50% לכל אחד מהצדדים. במצב זה בית הדין יכריע בדרך כלל כי כל אחד מבני הזוג זכאי לחצי דירה.

נוסף לכך, אם הדירה רשומה על שם אחד מבני הזוג מתוך נוחות או כל סיבה טכנית אחרת, אך היא נרכשה במהלך שנות הנישואים ולא הוגדר על ידי בני הזוג אופן מופרש אחרת, החלוקה שלה עתידה להיות שוויונית.

 

מה קורה כשהדירה הייתה בבעלות של אחד מבני הזוג לפני הנישואים?

המצב מסתבך כשמדובר על דירה שהייתה בבעלות של אחד מבני הזוג לפני שאלו התחנו. הסיבה לכך שמדובר בסיבוך הינה העובדה שכעיקרון הדירה רשומה על שמו של אחד מבני הזוג בלבד והיא מהווה רכוש שלו שאינו נכלל לתוך הסדר איזון המשאבים.

אך, ישנם מקרים רבים בהם בוצעה השקעה נוספת על הדירה על ידי שני בני הזוג בעת היותם נשואים. כמו כן, במקרים בהם בני הזוג גרו בדירה וייעדו אותה לצרכי התא המשפחתי ישנה הוכחה של שותפות ועל כן בן הזוג שאינו בעליה של הדירה עשוי לקבל לכל הפחות חלק מהזכויות על הדירה אם לא חצי מערכה.

חלוקת דירה בגירושין
חלוקת דירה בגירושין

דירה שהתקבלה במתנה או בירושה – לא בהכרח רכוש משותף

דין דירה שהתקבלה במתנה או בירושה כדין של דירה שהייתה בבעלות של בן הזוג לפני הנישואים. בפועל מדובר על נכס שהוא אישי של בן הזוג. אך ישנם מצבים בהם ניתן להוכיח כי הדירה יועדה למגורים של שני בני הזוג וכן שהושקעו בדירה טיפוח, זמן וכסף אשר שייכים לשני בני הזוג.

 

מה לגבי הילדים?

המצב מתחיל להסתבך באמת ברגע שישנם גם ילדים. במקרים כאלו ביתי הדין תמימים בדעותיהם כי עדיף לילדים להישאר בסביבתם המוכרת ובביתם וזאת כדי למנוע מהם פגיעה נפשית נוספת אשר תגרם כתוצאה ממעבר דירה, מעבר של בית ספר והתרחקות מהחברים ומכל מה שמוכר וידוע להם.

כתוצאה מכך, בדרך כלל האם תקבל את החזקה על הילדים וכך גם את החזקה על הדירה וזאת עד להגעתם של הילדים לגיל בגרות.

במקרים כאלו, יש שתי אפשרויות, הראשונה היא שהאישה תרכוש את החלק היחסי של האב בדירה ובצורה זו תהפוך את הדירה להיות בבעלותה הרשמית והבלעדית.

האפשרות השנייה הינה כשאין באפשרות האם לרכוש את מחצית הדירה מהאב, עדין ישנם תשלומי משכנתא על הדירה והוסכם על ידי שני בני הזוג להמשיך להחזיק בבעלות על הדירה, האב יחויב בתשלום של דמי מדור חודשים כחלק מתשלומי המשכנתא על הדירה וזאת למרות העובדה שהוא אינו מתגורר בדירה. החיוב על תשלום דמי מדור מגיעה מתוך החובה של האב להעניק לילדיו קורת גג.

 

העברת הדירה לידי אחד מבני הזוג

לאחר קבלת ההחלטה על אופן חלוקת הדירה ניתן לעבור לשלב השני שהוא מכירה או קנייה של הדירה. ראשית אחד מבני הזוג יכול לבחור לרכוש מבן זוגו את החלק היחסי שלו בדירה. באופן הזה הבעלות המלאה על הנכס עוברת לקונה והוא מהווה את הבעלים היחיד של הדירה.

את ההליך הרשמי יש לעשות אל מול שינוי הרישום בטאבו ובהצגת מסמכים המעידים על מכירת או העברת הדירה לבן הזוג אגב נישואים. במידה ומתבצעת העברת בעלות בין בני הזוג אין מדובר על עסקת נדל"ן ולכן הצד הקונה אינו מחויב במס על הרכישה.

 

מכירה לצד ג' – אל תשכחו את המס

במקרה בו אף אחד מבני הזוג אינו מעוניין או אינו יכול לרכוש את הדירה מידי הצד השני, ניתן להעמיד את הדירה למכירה בשוק הפרטי ולמכור אותה לאדם נטרלי אחר. במקרה כזה כל אחד מבני הזוג יקבל את האחוז היחסי של הרווחים זאת בהתאם לאחוז הבעלות שלו על הנכס ולאחר ניכוי של תשלומי מס ותשלומי משכנתא אם נותרו.

 

הפתרון הלא רומנטי – הסכם ממון

כדי להימנע מסכסוכי בית הדין והגעה למצב של תביעות הדדיות, חשוב מאוד לכל זוג אשר נכנס לתוך מוסד הנישואים לערוך הסכם ממון.

הסכם הממון הינו חוזה מחייב אשר גורס את הכתוב בחוק בכל הנוגע להסדר איזון משאבים ולחלוקה של רכוש. במסגרת הסכם הממון ניתן לקבוע באופן חד משמעי את הבעלות של נכסים שאיתם בני הזוג הגיעו למערכת הזוגית. כמו כן, ניתן לקבוע את חלוקת הנכסים העתידית ובכללם גם את הנכסים שיצטברו במהלך שנות הנישואים של בני הזוג ובהתאם לצרכים ולגיל הילדים.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זכויות בעלות על דירה

זכויות בעלות על דירה בהליך הגירושין מהווה את סיומה של מערכת יחסים זוגית ומשפחתית אך הוא גם מהווה סיום של שותפות בכל הנוגע לרכוש של

איזון משאבים

גירושין הינם הליך קשה מנטלית אך גם סבוך מבחינה משפטית וחשוב לתת את הדעת על כל הנושאים הדורשים הסדרה בעת הליך הגירושין. אחד מאלו הינו

פירוק שיתוף בדירה

עבור זוגות רבים הנכס המשמעותי ביותר שירכשו לאורך חייהם הזוגיים יהיה דירת מגורים או לעיתים דירה להשקעה. בעת הליך הגירושין שהוא פירוק הסכם הזוגיות בין

רכוש שהושג לפני הנישואין

חלוקת רכוש בגירושין הינה אחת הסיבות העיקריות לסכסוכי גירושין והגשת תביעות. כתוצאה מכך הליך הגירושין שהוא קשה לכל הגורמים המעורבים בו, הופך לקשה אף יותר

חלוקת רכוש בגירושין

גירושין הוא אחד השלבים במערכת הזוגית שאף זוג אינו רוצה להגיע אליו. ורבים מחליטים לדחות ולהדחיק כל מחשבה והחלטה הקשורה בהליך רק לרגע בו ידרשו