חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין

עבור אנשים רבים, אין דבר מתסכל ומתיש יותר מהליכי גירושין. אחרי שבמשך שנים חשבו שני בני הזוג כי יש להם מישהו לחלוק עימו את החיים, הם מוצאים את עצמם פונים לדרך לא סלולה, שבה הם נדרשים להפריד כוחות, לחלק ביניהם את כל כספם ורכושם, ולצאת לדרך חדשה ועצמאית בגפם.

חלק מהזוגות יודעים לעשות את זה בצורה יפה ומכבדת, בעוד שזוגות אחרים חותמים את חיי הנישואין שלהם ב"טריקת דלת", כאשר הם נושאים מטען רגשי כבד. לאור המורכבות הרגשית הנלווית להליכי גירושין, בוחרים זוגות רבים להגדיר עוד לפני נישואיהם או ממש בתחילתם, קווים מנחים שיסייעו להם במקרה של פרידה או גירושין.

פתרון זה מתבצע במסגרת הסכמי ממון או הסכמי חיים משותפים המהווים מסמך בעל תוקף משפטי מחייב, שמסייע לסיים את הקשר הזוגי בצורה מסודרת והוגנת כלפי שני הצדדים. כאשר עורכים הסכמים מסוג זה, מן הראוי להתייחס לנושאים של חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין, ולשם כך בדיוק נתכנסנו כאן היום.

 

חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין: הנושאים שחייבים לתת עליהם את הדעת

כאשר בני זוג נפגשים הם מביאים עימם לקשר הזוגי עם רכוש משלהם, נכסים משלהם ואף עם חובות משלהם. השורה התחתונה כאן היא שכל אחד מבני הזוג שנכנס לקשר זוגי מחייב של ידועים בציבור או נישואין, מביא עימו קניין מסוים השייך לו, בהיקף ספציפי, לצד התחייבויות כלכליות. מטבע הדברים, ממון, דברי ערך נכסים, וחסכונות – מועילים לשני בני הזוג כאשר מתקיימת חזקת השיתוף בין בני זוג נשואים.

אולם כאשר אחד הצדדים מביא חובות כבדים לקשר – הדבר עלול להזיק גם לבן הזוג השני, בין אם במסגרת הנישואין ובין אם בזמן הגירושין. בעוד שיש חובות מסוימים שאינם מתחלקים בין בני הזוג בגירושין, ישנם גם חובות שבני הזוג צוברים במשותף במסגרת נישואיהם או החיים המשותפים שלהם – כגון משכנתא, חובות ארנונה, חובות הכרוכים בטיפול בילדים המשותפים, חובות עסקיים בעסק משפחתי משותף, חובות על חשבונות והוצאות מחיה, ועוד.

אלו הם חובות ששני הצדדים בגירושין ידרשו לחלק ביניהם לכשיפרדו. לכן חשוב לדעת מה אומר החוק בנושא חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין.

 

חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין: להגיע בלי ולצאת עם?

בדיוק בגלל הסיבה שפירטנו קודם לכן, יוצא מצב שבני הזוג ממזגים את חייהם הנפרדים לכדי אורח חיים משותף, שיכול להתנהל בצורה תקינה, אך הוא יכול גם להתנהל בצורה שהופכת את החובות להרבה יותר גדולים. כמובן שבנקודה הזו גם חשוב לציין שבחלק מהמקרים בן הזוג החייב אינו חושף בפני בן הזוג השני את החובות הקיימים עבורו, וכך נוצר מצב של חוסר ידיעה מוחלט של קיום החובות.

חובות בגירושין - חובות טרום הנישואין
חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין

בכל מקרה, יכול לקרות כאן מצב שאחד משני בני הזוג מגיע אל חיי הנישואין בלי חובות כלל, והוא יוצא מהם אל חיי הגירושין עם לא מעט חובות שהאחריות על סגירתם מוטלת גם עליו.

 

האם חובות טרום הנישואין תמיד מוטלים על שני בני הזוג?

אז אמנם הנושא הזה נשמע כרגע מבהיל ומאיים, אבל אל חשש – יש מה לעשות איתו. בראש ובראשונה נציין שהנושא של חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין הוא נושא מורכב, שמערכת בתי המשפט בוחנת בצורה פרטנית וקפדנית בהתאם לכל מקרה ומקרה באופן נפרד.

בסופו של דבר, כל מקרה מביא איתו נתונים ומאפיינים שונים, כאשר בחלקם הייתה ידיעה של שני בני הזוג כלפי החובות הקיימים מלפני חיי הנישואין, בחלקם לא היתה ידיעה שכזו, בחלקם החוב הלך וגדל בעקבות התנהלות קלוקלת של שני בני הזוג גם יחד ועוד, ולכן לא ניתן להגדיר דרך אחת שתהיה הנכונה לכל המקרים באשר הם, ואין כאן נוסחה חוקית שמבטיחה הצלחה והוגנות. אז איך ניתן לקבוע מתי החובות כן יוטלו על שני בני הזוג ומתי לא?

 

מערכת בתי המשפט מתייחסת למערכת שלמה של שיקולים בנושא חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין

ברגע שמערכת בתי המשפט צריכה להכריע באופן נפרד בין כל מקרה ומקרה, היא לוקחת בחשבון מגוון רחב של שיקולים מכל מיני סוגים, ומנסה לפענח את המקרה על בוריו. ברוב המקרים, שני בני הזוג שמגיעים אל תהליך הגירושין מגיעים ללא רקע משפטי, ולכן הם מוצאים את עצמם תלויים בשופטים שאינם מכירים את סיפורם אלא ממה שהם מביאים בפניהם.

לכן, על מנת לא להתמודד בצורה קרה כל כך אל מול מערכת בתי המשפט, מומלץ לקבל ליווי צמוד מטעם עורך דין גירושין.

 

חשיבות הסיוע המשפטי בנושא חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין

במידה ושני בני הזוג לא הגדירו מראש את עניין החובות בגירושין – חובות טרום הנישואין במסגרת הסכם ממון, לדוגמה, הם יוצאים למסע משפטי שרק בסופו יוכרע העניין בעבורם. עורך דין גירושין מביא איתו משקל גדול לתוצאות המשפט, משום שהוא זה שיכול לייצג את בני הזוג בצורה מקצועית, עניינית ומקיפה.

תפקידו של עורך דין גירושין עולה על כל דמיון, ולא פעם המקצועיות והניסיון שלו הם אלו שיוכלו להוביל אל עבר תוצאות המשפט המבוקשות והרצויות.

 

בין אם יש הסכם ממון או אין הסכם ממון – סיוע מעורך דין גירושין הוא קריטי

החתימה על הסכם ממון בטרם חיי הנישואין מתחילים היא בהחלט חשובה, אולם חלק מהזוגות חושבים שהחתימה על ההסכם פוטרת אותם מהליכים משפטיים כאלו ואחרים. במקרה של חובות בגירושין – חובות טרום הנישואין ייתכנו מקרים שבהם על אף הימצאותו של הסכם ממון חתום, יהיה צורך בהליך משפטי שיגדיר באופן סופי את הנושא. עורך דין גירושין, אם כן, הופך רלוונטי גם ברגעים כאלו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זכויות בעלות על דירה

זכויות בעלות על דירה בהליך הגירושין מהווה את סיומה של מערכת יחסים זוגית ומשפחתית אך הוא גם מהווה סיום של שותפות בכל הנוגע לרכוש של

איזון משאבים

גירושין הינם הליך קשה מנטלית אך גם סבוך מבחינה משפטית וחשוב לתת את הדעת על כל הנושאים הדורשים הסדרה בעת הליך הגירושין. אחד מאלו הינו

פירוק שיתוף בדירה

עבור זוגות רבים הנכס המשמעותי ביותר שירכשו לאורך חייהם הזוגיים יהיה דירת מגורים או לעיתים דירה להשקעה. בעת הליך הגירושין שהוא פירוק הסכם הזוגיות בין

רכוש שהושג לפני הנישואין

חלוקת רכוש בגירושין הינה אחת הסיבות העיקריות לסכסוכי גירושין והגשת תביעות. כתוצאה מכך הליך הגירושין שהוא קשה לכל הגורמים המעורבים בו, הופך לקשה אף יותר

חלוקת רכוש בגירושין

גירושין הוא אחד השלבים במערכת הזוגית שאף זוג אינו רוצה להגיע אליו. ורבים מחליטים לדחות ולהדחיק כל מחשבה והחלטה הקשורה בהליך רק לרגע בו ידרשו

חלוקת דירה בגירושין

אחת הסוגיות הקשות ביותר המתעוררות בעת הליך הגירושין של בני זוג הינה חלוקה של הרכוש של בני הזוג בכלל ושל הדירה שבבעלותם בפרט. מדובר באחד