מהן הזכויות שיש לידועים בציבור בהשוואה לזוג נשוי?

זוגות ידועים בציבור הם זוגות החיים יחד כזוג לכל דבר ועניין, ללא נישואין רשמיים. ההגדרה של ידועים בציבור מתייחסת לזוגות שמקיימים חיים משותפים של משפחה ומקיימים משק בית משותף, בדומה לזוגות נשואים. החוק בישראל מכיר בזכויותיהם של ידועים בציבור בהקשרים שונים, אך ישנם הבדלים חשובים בין זכויותיהם נש/לן ידועים בציבור לבין זכויותיהם של זוגות נשואים

 

הבדלים בזכויות ירושה

בכל הנוגע לזכויות ירושה, זוגות נשואים זכאים לרשת זה את זה על פי חוק הירושה. כאשר אחד מבני הזוג הולך לעולמו, בן הזוג שנותר בחיים יורש באופן אוטומטי חלק מעיזבונו. לעומת זאת, זוגות ידועים בציבור צריכים להוכיח את מעמדם כידועים בציבור על מנת לזכות בזכויות ירושה. לרוב, הם נדרשים להוכיח כי קיימו חיים משותפים וכי ניהלו משק בית משותף במשך תקופה ממושכת.

 

הבדלים בפנסיה

הניסיון של אנשי מקצוע כדוגמת עורכת דין לענייני משפחה אלינור ליבוביץ' מראה, כי לעיתים קרובות זוגות נשואים לא מביאים בחשבון את ההבדל בינם לבין ידועים בציבור מבחינת פנסיה. בתחום הזכויות הפנסיוניות, זוגות נשואים זכאים לקצבאות והטבות פנסיוניות מכוח נישואיהם. במקרה של פטירת אחד מבני הזוג, בן הזוג הנותר זכאי לקבל קצבת שאירים. גם ידועים בציבור זכאים להטבות פנסיוניות, אך עליהם להוכיח את מעמדם כדי לזכות בזכויות אלו. הפנסיות וההטבות הפנסיוניות יינתנו לידוע בציבור רק אם יוכיח כי חי עם הנפטר תחת קורת גג אחת, וכי ניהלו יחד משק בית משותף.

 

הבדלים בזכויות מקרקעין

בכל הנוגע לזכויות במקרקעין, זוגות נשואים זכאים לזכויות ברכוש המשותף מכוח חוק יחסי ממון בין בני זוג. חוק זה קובע כי רכוש שנרכש במהלך הנישואין שייך לשני בני הזוג במשותף. לעומת זאת, זוגות ידועים בציבור אינם זכאים אוטומטית לחלוקה שווה של רכושם. במקרה של פרידה, עליהם להוכיח כי הרכוש שנרכש במהלך חייהם המשותפים היה משותף וכי הייתה כוונה לשיתוף.

 

הבדלים במיסוי, בהורות ובזכויות סוציאליות

היכרות עם זכויותיהם של הידועים בציבור חשובה בגלל עוד כמה סיבות. ראשית, זוגות נשואים זכאים להטבות במס הכנסה בהתאם לחוקי המס בישראל. הם נהנים ממדרגות מס משותפות ויכולים לנצל הטבות מס שונות. גם ידועים בציבור זכאים להטבות מס, אך עליהם להוכיח את מעמדם כדי לזכות בהטבות אלו. שנית, זוגות ידועים בציבור נדרשים להוכיח את מעמדם כדי לזכות בזכויות הוריות.

האב עשוי להידרש להצהיר על אבהותו ולהגיש בקשה לרישום בתעודת הלידה של הילד. בנוגע לזכויות סוציאליות, זוגות נשואים זכאים להטבות סוציאליות שונות מכוח נישואיהם. הם נהנים מזכויות בקצבאות הביטוח הלאומי וזכויות סוציאליות נוספות. ידועים בציבור זכאים גם הם להטבות סוציאליות, אך עליהם להוכיח את מעמדם כדי לזכות בהן. הם נדרשים להציג הוכחות על חייהם המשותפים ולענות על קריטריונים שונים.

הבדלים בזכויות ירושה

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין משפחה מומלץ

מעטות הן המשפחות שאינן נקלעות לחיכוכים ברמות משתנות של חומרה. מחלוקות בתוך התא המשפחתי עשויות להיווצר בשגרה, או להופיע כתוצר של נסיבות חריגות יחסית שמובילות