ויתור הסכם ממון

אף שהחתימה על הסכם ממון הפכה לפתרון הרבה יותר נפוץ ומקובל כיום מבעבר, ישנם מקרים ספציפיים שחרף קיומו של מסמך מסוג זה, מחליטים בני הזוג לבטל את תוקפו המשפטי או לסייג את הוראותיו, באמצעות הליך שנקרא "ויתור הסכם ממון". בשורות הבאות נפרט באילו מקרים הדבר מתבצע ובאיזה איש מקצוע יש להסתייע.

על נחיצותו של הסכם ממון

המעבר בין מערכת יחסים זוגית לבין נישואין רשמיים הוא מעבר לא פשוט עבור הרבה אנשים. ניהול של משק בית משותף יכול להיות מורכב, וכאשר מוסיפים אל הקשר גם ילדים, אתגרים מקצועיים וכלכליים, ואת מורכבות תחזוקת הקשר הרומנטי, ניתן להבין מדוע כשליש מן הזוגות בישראל מגיעים להליכי גירושין.

לאור הנתונים העגומים הללו, עריכת הסכמי ממון לפני הנישואין או בתחילתם, היא מתבקשת ורלוונטית מתמיד. הסכם ממון הוא הסכם שדואג לפן הכלכלי בסיום הקשר, ויכול לעשות זאת מכל מיני כיוונים.

 

מהו ויתור הסכם ממון

ויתור הסכם ממון מרצון הוא דבר שכמעט לא קורה, אך עדיין קיים. יש אנשים שנסיבות החיים המשותפים הובילו אותם להחלטה להתגרש על פי החוק המקובל, ולחלק את הרכוש והכספים שלהם בצורה שווה. כל סיטואציה בחיי נישואין היא שונה, ואין לדעת מה יוביל לאן.

ההחלטה להיפרד היא לא תמיד החלטה רעה, וכאשר אנשים מתגרשים בצורה נכונה ובוגרת, ומבינים כי הסכם ממון לא משרת את האינטרסים שלהם ושל הילדים שלהם, אזי שניתן לבצע ויתור הסכם ממון ולחלק את הנכסים בצורה אחרת ממה שכתוב בו.

 

ויתור הסכם ממון במקרים שבהם ההסכם איננו בר יישום או אינו רלוונטי עוד

יש הרבה מקרים בהם הכתוב בהסכמי הממון לא מבוצע לאחר הפרידה, מכל מיני סיבות. אנשים מנסים לעכב תשלומים או העברות נכסים, לא יכולים להעביר כספים מכל סיבה שהיא, ובמקרים מסוימים, קורה להם דבר שלא מאפשר לבצע את ההעברות הרלוונטיות.

אחת הבעיות הגדולות יותר מתרחשות כאשר אחד מבני הזוג נפטר, ויש התנגשות בין הסכם הממון לבין הצוואה או חוק הירושה. במקרים כאלו, ויתור הסכם ממון מתרחש שכן על פי חוק, חוק הירושה והצוואות גוברות על הסכמי הממון השונים.

ויתור הסכם ממון
ויתור הסכם ממון

ויתור הסכם ממון כדרך להתמודד עם אירועים טראומטיים במשפחה

מוות של בן זוג, גם אם מדובר בגרוש או באקס, הוא אירוע טראומתי, ולבטח אם הוא קורה מיד לאחר הגירושין. אין לדעת אם לגירושין היה חלק בהידרדרות הרפואית, ואנשים נוטים להרגיש מאוד רע עם הסיפור.

בין אם הסכם הממון הוא לטובתו של הנפטר או של בן או בת הזוג, חייבים להתנהג בצורה מאוד זהירה בכל הנושא של ויתור הסכם ממון שכן לא רוצים לפגוע במשפחה בצד השני, או לייצר פגיעה בחלוקת הרכוש והכספים, אשר תשפיע גם על הילדים, אם יש כאלו.

 

מדוע חשוב לעבוד עם עורך דין גירושין כשעולה הצורך בויתור הסכם ממון

הדרך הכי נכונה ועדינה להתייחס למקרים של ויתור הסכם ממון היא באמצעות עורך דין גירושין איכותי. הקשר עם עו"ד גירושין צריך להתקיים עוד בניסוח הסכם הממון. עורכי דין אשר מתמחים בנושא, ידעו לנווט את ההסכם בהתאם לצרכים של הלקוחות שלהם, ולדעת גם לפנות לצד השני בצורה ראויה.

אחד הקשיים הגדולים הוא ההצעה של חתימה על הסכם ממון לצד השני, בצעד שעלול להיראות מאוד אגרסיבי וחסר אמון. כאשר מתנסחים נכון ומתייעצים עם אנשי מקצוע, אפשר להוריד את מפלס החרדה ולבצע את כל התהליך בצורה הטובה ביותר.

 

ויתור הסכם ממון: צוואה או חוק הירושה אל מול הסכם ממון

כאשר מגיעה העת לבצע ויתור הסכם ממון בגין פטירה, יש צורך לבדוק האם לנפטר יש צוואה. הצוואה היא כזו שגוברת גם על הסכמי ממון. בהיעדר צוואה, שכן הרבה אנשים בישראל לא עורכים צוואה לפני המוות, חוק הירושה נכנס לתוקף.

כאשר יש התנגשות גם בין הסכם הממון לחוק הירושה, יש עילה לבצע תהליך משפטי וסוג של גישור, אשר יאפשרו חלוקה הוגנת בין בן או בת הזוג, לבין משפחת הנפטר. מדובר בסיטואציה רגישה ולא נעימה, ולכן, מעורבות של עורך דין גירושין היא הכרחית לתקינות המהלכים המבוצעים.

 

ויתור הסכם ממון והליכי גישור

כל סיטואציה היא כאמור שונה, ולא הרבה אנשים ששים לוותר על הזכויות שלהם, שנכתבו בתוך הסכם הממון. אנשים לא מבינים מדוע צוואה גוברת על ההסכם, ולמה הם צריכים להיפגע בצורה כל כך אנושה. הדבר החכם ביותר הוא לפנות לשירותיו של עורך דין גירושין אשר מכיר את הסיטואציות המורכבות הללו מקרוב, ועסק בהן בעבר.

כאמור, ישנו קושי גדול במימוש הסכם ממון כאשר ישנה צוואה מפורטת, אך בהיעדר צוואה, עו"ד גירושין יכול לסייע בהליכי גישור שיכולים להסתיים בפיצוי גדול לבן או בת הזוג.

 

ויתור הסכם ממון – הליך משפטי סבוך שמחייב סיוע משפטי אישי

אם בעבר ההתנגשות בין הסכמי ממון למסמכים משפטיים אחרים כמו מסמך הצוואה, הייתה די נדירה, הרי שכיום, כאשר שיעור המתגרשים הוא כל כך גבוה, אלו מקרים יותר ויותר נפוצים שיש לדעת כיצד לגשת אליהם.היות וויתור הסכם ממון בגירושין הוא תהליך מאוד מורכב, שיש לטפל בו בתקופה בעייתית וכואבת מאוד.

בין אם מדובר במהלך הדדי של ויתור הסכם ממון אשר מתבצע בהסכמה משותפת של שני בני הזוג בגירושין, ובין שמדובר על ויתור הסכם ממון בנסיבות של פטירה של מי מבני הזוג, יש לזכור כי מדובר בהליך משפטי רגיש שאיננו פשוט. מסיבות אלו, חשוב ומולץ לשכור את שירותיו של עורך דין גירושין טוב, אשר מכיר את התהליכים הללו, ויודע כיצד לנווט את הטיפול בהיבטים הבירוקרטיים לטובת הלקוחות שלו.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

ביטול הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה משפטי לכל דבר ועניין. ככזה יש לו מעמד משפטי של פסק דין מחייב. אולם יחד עם זאת, כאשר ניתן להוכיח שההסכם

הסכם ממון כהסכם מקפח

השאיפות הרומנטיות של מרביתנו כוללות מציאת בן או בת זוג איתם נוכל לבלות את שארית ימינו, באושר וגם בעושר. עם זאת, הסטטיסטיקה בישראל מראה סיפור

הסכם ממון על דירה

אנשים נכנסים למערכות יחסים בכל מיני סיטואציות שונות בחיים. לרוב, הרקע הסוציו אקונומי הוא די דומה, אך יש מקרים בהם יש הבדלים ברמת ההכנסות והרקע

כללים לביטול הסכם ממון

הסכמי ממון הם הסכמים שהייעוד שלהם הוא מציאת הדרך הנכונה לפירוק קשר הנישואים מבחינה כלכלית. בזמן פרידה, החיים של אנשים משתנים והם צריכים להמציא את

יחסי ממון בין בני זוג

בני זוג אשר מחליטים להתחתן בישראל צריכים להבין את כלל ההשלכות הנגזרות מכך. יש המון אלמנטים חוקיים סביב הנישואין, ורובם סובבים סביב כסף. האלמנט הכלכלי