הסכמי ממון וחיים משותפים

זוגות רבים חיים במדינת ישראל, כאשר חלקם נמצאים בתחילת דרכם הזוגית וחלקם האחר נמצא בעיצומה. לרוב ברגע ששני אנשים מחליטים כי ברצונם לבלות את שארית חייהם יחדיו ולחלוק משק בית משותף, הם הופכים את הזוגיות לרשמית. זאת בדרך של ידי טקס חתונה דתי, או על ידי ביצוע טקס חתונה אלטרנטיבי.

אולם לעתים מזומנות הדבר נעשה על ידי חתימה על מסמכים משפטיים שונים, שהופכים את בני הזוג באופן רשמי וחוקי לזוג נשוי או ידוע בציבור, ככל שיבחרו בכך. אף שבחיים הזוגיים טמונים יתרונות לא מעטים, באותה מידה הם גם עלולים לעלות על שרטון ולהגיע לסיומם העגום.

בהקשר זה, הסכמי ממון וחיים משותפים הם הסכמים ששווה להכיר מבעוד מועד, משום שאם וכאשר מגיעים למצב שבו מוחלט על הפרדת כוחות בזוגיות, הסכמים אלו מתווים דרכי התנהלות שנקבעו מראש בכל הסוגיות הבוערות הנוגעות לפירוק המסגרת הזוגית. מה בין כל אלו לבין עורך דין גירושין, ומה חשוב לדעת רגע לפני שיוצאים לדרך של חיים משותפים? על כך במאמר שלפניכם.

 

מהם הסכמי ממון וחיים משותפים?

כשמדברים על הסכמי ממון וחיים משותפים, מדברים על הסכמים שנועדו להעלות על הכתב ולעגן את אופן ההתנהלות של בני הזוג במידה והם יגיעו, יום אחד, למצב של "פירוק החבילה", והמשך החיים כיחידים במקום כזוג. הסכמים אלו עוסקים באופן חלוקת הנכסים, הכספים והחסכונות ששני בני הזוג צברו יחד ובנפרד, וקיימים עבורם מעין סעיפים קבועים, שאותם ניתן לשנות בהתאם לרצון הזוג.

 

מתי מתבצעת עריכת הסכמי ממון וחיים משותפים

עריכת ההסכמים יכולה להיעשות הן לפני תחילת חיי הנישואין והן אחריהם, ומהרגע שבו הם נחתמים – הם נכנסים לתוקף, על כל הסעיפים שהוגדרו. עריכת הסכמי ממון וחיים משותפים נעשית בשיתוף עורך דין, כך שהם יוכלו להיערך בצורה מקצועית, הוגנת וכמובן כזו שיכולה לקבל תוקף בבית המשפט.

כמו כן, על מנת להיכנס לתוקף, יש להחתים הסכמי ממון וחיים משותפים גם גורמים משפטיים כמו עורך דין, נוטריון ואת מערכת המשפט, ולא רק את שני בני הזוג.

 

הסכמי ממון וחיים משותפים – סוג של "פוליסת ביטוח" לזוגיות שלכם

זוגות רבים רואים בהסכמי ממון וחיים משותפים צעד מאוד לא נעים שמפגין חוסר ביטחון בזוגיות המתרחשת בין שני בני הזוג, אולם בפועל לא כך הדבר. אם תחשבו על זה, הסכמי ממון וחיים משותפים הם מעין פוליסת ביטוח: לצורך העניין, אם רכשתם פוליסה של ביטוח חיים, זה לא משום שאתם חושבים שאתם עומדים לאבד את חייכם, אלא כי אתם מעוניינים להבטיח שעל כל מצב שלא יקרה – תוכלו לקבל פיצויים.

הסכמי ממון וחיים משותפים
הסכמי ממון וחיים משותפים

אותו הדבר עובד גם בהסכמי ממון וחיים משותפים: הם לא נחתמים מתוך נקודת מוצא של פרידה, אלא דווקא מתוך נקודת מוצא זוגית חזקה, שמאפשרת שיח גם על נקודה קצת פחות נעימה, של "מה יקרה אם?".

 

המשמעות של הסכמי ממון וחיים משותפים בזמן גירושין

לצערנו, זוגות רבים שמתחתנים או מנהלים אורח חיים של ידועים בציבור מגיעים, בסופו של דבר, אל נקודת פרידה. הנקודה הזו היא נקודה שאליה ניתן להגיע בכמה דרכים עיקריות:

  1. במוכנות גבוהה.
  2. במוכנות נמוכה.

עריכת הסכמי ממון וחיים משותפים מבטיחה הגעה להליך הגירושין במוכנות גבוהה, משום שכל מה שקשור בנושאי החלוקה של כספים ונכסים שונים כבר עלה על הכתב, נחתם על ידי בני הזוג ועוגן על ידי הגורמים המשפטיים הרלוונטים.

לעומת זאת, זוג שלא עורך הסכמי ממון וחיים משותפים הוא זוג שמסתכן בכך שברגע הגירושין יעלו דרישות מצד כל אחד מהצדדים, דרישות שלעיתים יהיו מופרכות ולא ישקפו את המצב ההוגן שיתרחש בין שני בני הזוג. בנקודה הזו בדיוק עורך דין גירושין הופך להיות רלוונטי.

 

עורך דין גירושין והסכמי ממון וחיים משותפים

בהעדר קיום הסכמי ממון וחיים משותפים, עורך דין גירושין נכנס לתמונה. המטרה של עורך דין גירושין תוכל להתחיל מנקודת מוצא של הגעה לפשרה בין שני בני הזוג, אולם אם יהיה בלתי אפשרי להגיע לפשרה שכזו, כל אחד מבני הזוג רשאי יהיה לשכור את שירותיו של עורך דין גירושין למען מיצוי מקסימלי של זכויות, חלוקת נכסים וכספים וכו'.

עורך דין גירושין רלוונטי גם להליכי גירושין המתבצעים בצורה נעימה ומכבדת, ועל אחת כמה וכמה גם להליכי גירושין שמתבצעים בצורה מזלזלת, מכוערת וחסרת רגישות.

 

מה קורה כשאין הסכמי ממון וחיים משותפים בנמצא?

היות ולא קיימים הסכמי ממון וחיים משותפים, עורך דין גירושין צריך להיות זה שמביא את שני בני הזוג לכדי הבנות וסגירת ההליך בצורה שמקובלת על שניהם. לפיכך, תפקידו של עורך דין גירושין בעניין הוא תפקיד קריטי ומשמעותי עד מאוד, ועל מנת לבצע אותו כהלכה הוא צריך להביא איתו מגוון כישורים ויכולות שיוכלו לסייע לבני הזוג.

בין היתר, עורך דין גירושין מביא איתו ניסיון עשיר, תיקי עבר מוצלחים והמלצות מלקוחות קודמים, דבר שיכול לסייע להליך הגירושין לעבור בצורה מוצלחת ככל האפשר.

 

הערך המוסף של עו"ד גירושין לעניין החתימה על הסכמי ממון וחיים משותפים ומימושם

בכל הנוגע למימוש הסכמי ממון וחיים משותפים, עורך דין גירושין מציע ערך מוסף חשוב, והוא ההיכרות המעמיקה עם החוק ועם מערכת המשפט. ההיכרות הזו יכולה לסייע לו לכוון את הזוג החתום על ההסכם בצורה יעילה בהליך הגירושין, ולהביא לכלל מימוש מלא את זכויותיהם של שני הצדדים בהליך.

ללא סיוע משפטי כזה, לא אחת הופך הליך הגירושין למורכב ומסובך שלא לצורך, ולכן גם מתסכל עבור כל המעורבים. לכן במידה ואתם חפצים בחתימה על הסכם ממון או הסכם חיים משותפים שיאפשרו לכם להסדיר מראש את כלל הסוגיות הרכושיות והנוספות הכרוכות בתרחיש אפשרי של פרידה, זה הזמן שלכם לפנות אל עורך דין גירושין מקצועי, שיספק לכם ליווי משפטי מלא והכוונה בעריכת המסמכים הנ"ל.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

ביטול הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה משפטי לכל דבר ועניין. ככזה יש לו מעמד משפטי של פסק דין מחייב. אולם יחד עם זאת, כאשר ניתן להוכיח שההסכם

הסכם ממון כהסכם מקפח

השאיפות הרומנטיות של מרביתנו כוללות מציאת בן או בת זוג איתם נוכל לבלות את שארית ימינו, באושר וגם בעושר. עם זאת, הסטטיסטיקה בישראל מראה סיפור

הסכם ממון על דירה

אנשים נכנסים למערכות יחסים בכל מיני סיטואציות שונות בחיים. לרוב, הרקע הסוציו אקונומי הוא די דומה, אך יש מקרים בהם יש הבדלים ברמת ההכנסות והרקע

כללים לביטול הסכם ממון

הסכמי ממון הם הסכמים שהייעוד שלהם הוא מציאת הדרך הנכונה לפירוק קשר הנישואים מבחינה כלכלית. בזמן פרידה, החיים של אנשים משתנים והם צריכים להמציא את

יחסי ממון בין בני זוג

בני זוג אשר מחליטים להתחתן בישראל צריכים להבין את כלל ההשלכות הנגזרות מכך. יש המון אלמנטים חוקיים סביב הנישואין, ורובם סובבים סביב כסף. האלמנט הכלכלי

יחסי ממון והזכות לפרטיות

מערכת יחסים בין בני זוג נשואים היא עניין מורכב מאוד, ויש לא מעט זוגות שנאלצים "לפרק את החבילה", מכל מיני סיבות. כאשר זוג מבין שהיחסים