הסכם ממון מול צוואה – מה גובר?

ברית הנישואים היא אינה ברית קדושה בין שני בני זוג כפי שמנסים רבים לצייר אותה. נתוני הגירושין בעולם ובמיוחד בישראל, הם גבוהים מאוד, ויש הרבה יותר זוגות מתגרשים כיום מאשר בעבר. אפשר לשייך את זה לתפיסה או לדור אחר, ובסופו של דבר, אפשר להגיד כי אנשים הם קצת יותר אימפולסיביים באיזושהי מידה, גם בהחלטה להתחתן וגם בהחלטה להתגרש. בתוך כך, יש גם הרבה עניינים פיננסיים הקשורים לכך שזוג נשוי צריך לחלק בינו את הנכסים והכסף בצורה שווה. הסכמי ממון הם נפוצים כיום מאשר בעבר, ואי אפשר לדעת מה יקרה בעתיד, וזה כולל גיבוש צוואה כדי להתכונן למוות. לשאלה של הסכם ממון מול צוואה – מה גובר? יש תשובה שהיא קצת מורכבת, אותה כדאי להכיר.

הסכם ממון – פתרון נפוץ יותר מבעבר

הסיבה שהסכמי ממון נפוצים כיום יותר מאשר בעבר היא שחוק הגירושין יוצר בעייתיות מובנית, מכיוון שיש אנשים שמנצלים את החוק בשביל להתחתן למען הכסף. יש אי צדק מובנה בכך שזוג שמגיע לנישואים מרקעים שונים, צריך להתחלק שווה בשווה עם הכסף. לכן, חשוב מאוד לחתום על הסכם ממון מהודק כדי למנוע אי הבנות וטעויות.

הסכם ממון מאפשר לאנשים לא לדאוג לעניין הכספי ברגע הפרידה וגם יוריד חששות של נישואים למען כסף. אך מה קורה כאשר אל המשוואה נכנסת צוואה?

 

ההבדל המשפטי בין הסכם ממון לצוואה

חשוב להבין את ההבדלים בין הסכמי ממון לבין צוואות. הסכם ממון הוא הסכם אשר קובע את הסדר הפרידה בטרם היא מתרחשת, ולמקרה שתתרחש. צוואה היא מסמך משפטי רשמי אותה כותב אדם בעודו בחיים, במטרה להסדיר את חלוקת רכושו וכספו לאחר מותו. לכן, עולה השאלה לגבי הסכם ממון מול צוואה מה גובר על מה ואיך מחליטים במקרה של התנגשות בין שני המקרים.

ההבדלים בין הסכמי ממון לצוואות נוגע גם לאופן הביטול של המסמך. במקרה של צוואה, רק הכותב אותו יכול לשנותה, בעוד הסכמי ממון צריכים לעבור שינוי רק בהסכמת שני הצדדים ובאישור בית המשפט.

 

הסכם ממון מול צוואה – מה גובר ברגע האמת?

ישנה סתירה מובנית בין הסכמי ממון לבין צוואות, שכן בית המשפט מאפשר לזוגות, בהתאם להסכם הממון, לחרוג מהחוקים המקובלים בנוגע לחלוקת רכוש בפרידה. מצד שני, חוק הירושה אוסר על התחייבות של אדם לגבי ירושה עתידית שלו וקובע כי ההסכם עליו חתם בחייו הוא בר ביטול. בסופו של דבר, הצוואה היא המסמך המכריע על פיה יהיה ניתן ללמוד על שיקול דעתו של הנפטר, עוד בחייו.

הסכם ממון מול צוואה - מה גובר
הסכם ממון מול צוואה – מה גובר

ההתנגשות הבלתי נמנעת בין הסכמי ממון וצוואות

התוצאה של התנגשות בין הסכם ממון מול צוואה תגרום לכך שהצוואה תהיה זו שתכריע. לכן, עוד כאשר עורכים הסכם ממון, יש לתת את הדעת לגבי ירושה, ולשלב את הצוואות בהתאם, על מנת שלא תהיה התנגשות, או שהיא תהיה לא רלוונטית בחלקים המהותיים שלה. כדי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר, חשוב מאוד לפנות לשירותיו של עו"ד גירושין אשר מתמחה בנושא של הסכמי ממון וצוואות, בהקשר של גירושין.

 

הסכם ממון מול צוואה – מדוע חשוב לטפל בעניינים עם עו"ד גירושין

הנושא של צוואה בגירושין הוא מורכב מאוד, מפני שאנשים שרק מנסים לדאוג לעתידם ולעתיד משפחתם, יוצרים למעשה התנגשות מובנית בחלוקת הרכוש שלהם. רבים שואלים את עצמם לגבי הסכם ממון מול צוואה – מה גובר על מה. ההתנגשות הזו תעלה על שולחן הדיונים במפגש הראשון שלכם מול עו"ד גירושין אשר מטפל לכם בעניינים.

הוא יבהיר לכם את הסיבות להתנגשות, אם אכן קיימת כזו, ויראה לכם כיצד הצוואה היא זו שגוברת על הסכמי הממון, אם אכן יש שם התנגשות.

 

הסכם ממון מול צוואה – למנוע התנגשות מראש בעזרת ליווי משפטי איכותי

עו"ד גירושין אשר עוסק בהסכמי ממון וצוואות צריך לדעת ולהתנהל בצורה מסודרת. הוא חייב להיות מקצועי ורגיש לסיטואציה, אשר גם כזה אשר מספק תוצאות בשטח. הוא חייב להיות מסודר, מקצועי, ולנסח את הסכמי הממון בצורה כזו שלא ישפיעו על הצוואות. חשוב לזכור שצוואות, גם אם הן אישיות, משפיעות גם על בני ובנות הזוג וגם על הילדים.

לכן, במקרה של פרידה, עולות שאלות לגבי חלוקה, והן אמורות לקבל מענה עוד במסגרת הסכמי הממון. אם יש התנגשות, כאמור, הצוואה היא זו ש"מנצחת" בבית המשפט.

 

כך תנסחו הסכם ממון אמין שיעמוד בבית המשפט במקרה של פרידה או גירושין

הסכמי ממון מהווים במבחן אמיתי לזוגיות, מכיוון שהם מאוד מורכבים כאשר הם באים מצד אחד, שהוא חזק יותר כלכלית. ויש אנשים שלא יקבלו את זה יפה, ויש גם מערכות יחסים שנגמרו בגלל ההצעה להסכם ממון, אך כאשר יש הבדלים גדולים והרבה מאוד כסף שמעורב, פשוט אין מנוס מחתימה.

הצד החלש יותר מבחינה כלכלית, עלול להיפגע, אך בסופו של דבר, אנשים חייבים להבין את האינטרס של הצד השני ולדעת ששום דבר בעתיד לא בטוח, גם לא נישואים שנראים יציבים בהתחלה. המפגש עם עו"ד גירושין נוח ונעים יכול להפוך את התהליך להרבה יותר קל עבור כל המעורבים בדבר.

 

לסיכום

הסכמי ממון וצוואות אלו מסמכים שכל אדם צריך למלא. הסכמי ממון רלוונטיים כיום עבור כל מי שמתחתן, והנושא של צוואות הוא חשוב עבור כל אחד מאיתנו שרוצה לדאוג לדורות הבאים. צוואות בגירושין הן עניין מורכב, אך גם מעניין מאוד. יש התנגשויות מובנות והחוק מסתכל על הנושא בצורה שהיא מאוד פרקטית.

כדי לפתור את הנושא עוד לפני שהוא נהיה רלוונטי, חשוב לפנות לשירותיו של עו"ד גירושין איכותי, שמכיר את הנושא מא' ועד ת', ולמצוא לו פתרון ייעודי. זכרו, במקרים בהם יש התנגשות, הצוואה היא זו ש"מנצחת" על פי חוק.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

ביטול הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה משפטי לכל דבר ועניין. ככזה יש לו מעמד משפטי של פסק דין מחייב. אולם יחד עם זאת, כאשר ניתן להוכיח שההסכם

הסכם ממון כהסכם מקפח

השאיפות הרומנטיות של מרביתנו כוללות מציאת בן או בת זוג איתם נוכל לבלות את שארית ימינו, באושר וגם בעושר. עם זאת, הסטטיסטיקה בישראל מראה סיפור

הסכם ממון על דירה

אנשים נכנסים למערכות יחסים בכל מיני סיטואציות שונות בחיים. לרוב, הרקע הסוציו אקונומי הוא די דומה, אך יש מקרים בהם יש הבדלים ברמת ההכנסות והרקע

כללים לביטול הסכם ממון

הסכמי ממון הם הסכמים שהייעוד שלהם הוא מציאת הדרך הנכונה לפירוק קשר הנישואים מבחינה כלכלית. בזמן פרידה, החיים של אנשים משתנים והם צריכים להמציא את

יחסי ממון בין בני זוג

בני זוג אשר מחליטים להתחתן בישראל צריכים להבין את כלל ההשלכות הנגזרות מכך. יש המון אלמנטים חוקיים סביב הנישואין, ורובם סובבים סביב כסף. האלמנט הכלכלי