הסכם ממון לאחר נישואין

אין כמו להעביר את החיים עם בן או בת זוג שמבינים אתכם, אוהבים אתכם ושקושרים איתכם את הנשמה שלהם לאורך הזמן. חיים זוגיים הם נפלאים, ממלאים ומאושרים, ולכן זוגות רבים מחליטים לממש אותם גם במסגרת נישואין. מעמד הנישואין הוא בהחלט מרגש ונפלא, אך חשוב לזכור שהוא לא דבר מוחלט.

זוגות רבים מוצאים את עצמם אחרי תקופת נישואין מסוימת מעוניינים להפריד כוחות, להמשיך את חייהם באופן עצמאי, ולפרק את חיי הזוגיות והמשפחה שלהם.

ברגע הזה, כאשר הם בוחרים להתגרש, עורך דין גירושין הוא זה שיוכל לסייע להם בדרך, אבל במה בדיוק הוא צריך לסייע, בעצם? ובכן, זוגות שלא ערכו הסכם ממון לאחר נישואין או לפניהם, עלולים להיתקל בקשיים רבים בהפרדת הכוחות המדוברת, ולהתמודד עם סוגיות באשר לחלוקה של ממון, רכוש, משמורת, ועוד.

האופציה של חתימה על הסכם ממון לאחר נישואין קיימת בהחלט עבור זוגות שהחליטו לחתום עליו גם בדיעבד, ואנחנו כאן כדי לשתף אתכם בכל מה שחשוב לדעת בנושא הזה.

 

הסכם ממון לאחר נישואין – הכיצד?

באופן עקרוני, המצב האידיאלי עבור זוגות שמתחתנים ומעוניינים לחתום על הסכם ממון הוא לערוך את ההסכם ולחתום עליו עוד לפני הנישואין. לפני שבני הזוג נישאים, הליך החתימה על ההסכם הוא הרבה יותר פשוט, ודורש החתמה של הרבה פחות גורמים מורשים על גביו, במטרה להפוך אותו לחוקי ובר תוקף.

לעומת זאת, הסכם ממון לאחר נישואין גם הוא אפשרות קיימת, על מנת לאפשר גם לזוגות שנזכרו בשלב מאוחר, או שקיבלו את ההחלטה אחרי הנישואין, לערוך הסכם כזה, שאותו ניתן יהיה לכבד אם וכאשר יגיע רגע של גירושין ביניהם.

 

מה ההבדל בין הסכם ממון לאחר נישואין לבין הסכם ממון לפני הנישואין?

באופן עקרוני, הסכם הממון הוא בדיוק אותו המסמך בין אם הוא נחתם לפני הנישואין ובין אם אחרי. מה שכן, חשוב להבין שהסכם ממון שנערך ונחתם לפני הנישואין דורש חתימה אך ורק של נוטריון, אולם הסכם ממון שנערך ונחתם אחרי הנישואין מצריך גם אישור של בית המשפט, בהתאם לסוג הנישואין, לצורך העניין בית הדין הרבני, בית הדין הדרוזי, בית המשפט לענייני משפחה וכו'.

הסכם ממון לאחר נישואין
הסכם ממון לאחר נישואין

הבדל חשוב נוסף בין הסכם ממון לאחר נישואין לבין הסכם ממון לפני הנישואין

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא שהסכם ממון הוא מסמך שלא פעם משקף את הרצונות האמיתיים של אחד משני בני הזוג. לצורך הדוגמה, בת הזוג מגיעה עם הון משפחתי גדול מאוד, שבן הזוג שלה מכיר בו.

יכול להיות שבזמן עריכת הסכם הממון יעלו סממנים מצד בן הזוג שכוונות הנישואין שלו נולדו מתוך הרצון לקבל חלקים גדולים מההון המשפחתי של בת הזוג, דבר שאמור להדליק אצלה נורה אדומה, ואולי אפילו לפרק את הזוגיות עוד לפני הנישואין. לפיכך, עריכת הסכם ממון לאחר נישואין עלולה להיות מאוחרת מדי, לעומת עריכת הסכם ממון לפני הנישואין שיכולה להוביל לביטול החתונה.

 

הסכם ממון לאחר נישואין – ההתייחסות לנושא במערכת המשפט

ברגע שזוג עורך הסכם ממון לאחר נישואין ועובר את כל שלבי האישור שלו – מערכת המשפט מתייחסת אליו בדיוק באופן המצופה ברגע הגירושין: הסעיפים שסוכמו בין שני בני הזוג מכובדים, והליך הגירושין שלהם יכול להתקיים באופן מסודר לאורם.

לעומת זאת, חשוב לציין כי זוגות רבים שאינם נעזרים בעורך דין ולא מתקפים את הסכם הממון שלהם בעזרת הגורמים הרלוונטים, יתקלו בקשיים והסכם הממון שלהם לא יכובד, משום שאין לו שום תוקף חוקי.

 

עורך דין גירושין והסכם ממון לאחר נישואין

בהיעדר קיום הסכם ממון או הסכם חיים משותפים בין בני הזוג, עורך דין גירושין נכנס לתמונה בזמן פרידתם או גירושיהם. המטרה של עורך דין גירושין תוכל להתחיל מנקודת מוצא של הגעה לפשרה בין שני בני הזוג, אולם אם יהיה בלתי אפשרי להגיע לפשרה שכזו, כל אחד מבני הזוג רשאי יהיה לשכור את שירותיו של עורך דין גירושין למען מיצוי מקסימלי של זכויות, חלוקת נכסים וכספים וכו'.

עורך דין גירושין רלוונטי גם להליכי גירושין שמתבצעים בצורה נעימה ומכבדת, ועל אחת כמה וכמה גם להליכי גירושין שמתבצעים בצורה מזלזלת, מכוערת וחסרת רגישות.

 

כיצד מסייע עורך דין גירושין לזוגות שלא חתמו על הסכם ממון לאחר נישואין

הגעה להליך הגירושין מבלי הסכם ממון חתום, בין אם נערך לפני הנישואין ובין אם נערך אחריו, תהפוך אותו להרבה יותר מורכב. למעשה, במסגרת הליך הגירושין צריכים שני בני הזוג שמעוניינים להיפרד לקבל כל מיני החלטות חשובות, שבלי הסכם ממון חתום – הם מתמודדים איתן ועם הסוגיות השונות שלהן בפעם הראשונה.

בשלב הזה, כאשר בני הזוג כבר מרוחקים אחד מהשני ומעוניינים להיפרד, ההליך עלול לקחת הרבה יותר זמן, לכלול התנהלויות נקמניות שונות מצד כל אחד משני בני הזוג, ולא להצליח להגיע להסכמות בצורה מכובדת או בכלל. עורך דין גירושין הוא קריטי עבור כל אחד משני בני הזוג בהליך שכזה, משום שהוא יוכל לנסות ולגשר ביניהם, ובמידת הצורך – לייצג אותם מול בית המשפט בהליך הגירושין.

 

עורך דין גירושין בהינתן הסכם ממון לאחר נישואין שנחתם ואושר

גם במקרים בהם קיים הסכם ממון חתום בין שני בני הזוג, עורך דין גירושין יכול להיות רלוונטי לסיוע וליווי שלהם בהליך הגירושין. על אף שמרבית הדברים סוכמו במסגרת הסכם ממון, ייתכן ויהיו נושאים נוספים שיהיה צורך לפתוח אותם מחדש, ורק עורך דין גירושין מוסמך ומקצועי יוכל לסייע להם להיפתח בצורה מכובדת שתוכל להוביל לכדי פתרון והחלטות.

זה הזמן שלכם לפנות לעורך דין גירושין מומלץ ומקצועי שיוכל ללוות אתכם בדרך, ויהפוך את הליך הגירושין שלכם להרבה יותר פשוט, קל, קצר ומכבד.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

למה לצפות מהליך גישור גירושין

הליך הגירושין בין בני הזוג מפגיש אותם, לאחר שנים של חיים משותפים, משני צדי המתרס כאשר כל צד אוחז בעמדה שונה באשר לסוגיות הנובעות מהפרידה,

צו הרחקה בגירושין

צו הרחקה בגירושין הוא צו בית משפט שמאפשר להרחיק אדם מבן / בת זוגו ו/או ילדיו, במידה ועולה חשד לכך שאותו אדם יפגע בבני משפחתו.

תביעת גירושין – עיקרי התהליך

כאשר יחסיהם של בני זוג נשואים עולים על שרטון, לעיתים מגיעים של בני הזוג להחלטה משותפת לפתוח בהליך גירושין בהסכמה. במצב כזה, ככל שבני הזוג

כריכה בתביעת גירושין

הליכי גירושין בין זוגות מתנהלים במקרים רבים כאשר בין הצדדים יש קרע עמוק. כאשר הקרע בין בני הזוג מונע מהם להגיע להסכמה בנושאים השונים הנוגעים