איך מתגרשים כאשר יש חובות

זוגות רבים בוחרים להתגרש.

במדינת ישראל כל זוג אחד מתוך שלושה עוברים הליך גירושים ובוחרים לסיים את הנישואים שלהם כפי שהיו בעבר.

הליך הגירושים מביא עמו מורכביות שונות ומעלה סוגיות רבות שעלולות להיות עול על שני בני הזוג.

אחת מאותן הסוגיות היא גם גירושים בזמן שיש חובות לאחד מבני הזוג או לשניהם.

מצב זה עלול להקשות מאוד על הליך הגירושים וחשוב לדעת להתמודד איתו בחוכמה.

אז כיצד מצליחים להתגרש כאשר יש חובות לאחד מבני הזוג או לשניהם ? ומה הוא האופן המיטבי להתמודד בו עם המצב?

הנקודה החשובה ביותר היא קיום אי קיום של הסכם ממון

הסכם ממון הינו הסכם שנחתם על ידי שני בני הזוג לפני החתונה. הסכם זה קובע מה שייך מבחינה כלכלית ושייך לכל אחד מבני הזוג. ההסכם קובע כיצד תתבצע חלוקת הרכוש העתידי והנוכחי של בני הזוג באופן הוגן שאושר משפטית.

במידה וקיים הסכם ממון ונכתב בו כי יתקיים חוק ממון בין בני זוג, יחלקו בני הזוג את כל רכושם לאחר הנישואים ובכך גם את החובות שצברו רק במהלך שנות הנישואים. חשוב לציין כי חוק זה לא מקנה חשיבות וגורם משפיע בחלוקת החובות, הזכויות הכלכליות, חסכונות הבנק, כלי הרכב ושאר האמצעים שלא היו משותפים לבני הזוג לפני שנישאו.

הסכם הממון מאפשר במצב של גירושים חלוקה הוגנת והגיונית של הרכוש המשותף של בני הזוג, אך אם לא קיים ההסכם יש לנקוט בצעדים שונים. בהעדר הסכם ממון בין בני הזוג, תוגש תביעה מאחד הצדדים או משניהם יחד לתביעת רכוש. מומלץ לשכור ייעוץ מקצועי כמו זה של זיו בייטל. התביעה תגיע לבית המשפט ותטופל באופן המתאים. לאחר קיום הדיונים בבית המשפט יגיעו השופטים להסכמה על אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג.

 

שלב ב' החתימה על הסכם הגירושים

בשלב השני, לאחר בדיקה אם קיים בין בני הזוג הסכם ממון או אם הוא אינו. על שני בני הזוג לחתום על הסכם גירושים. בחתימה על הסכם גירושים יסכימו בני הזוג לשאת בחובות משותפים ולהתחלק בהם באופן שוויני. החתימה על הסכם הגירושים מאפשרת את פיצול החובות בצורה שווה בין בני הזוג רק במידה והם נצבר במהלך שנות הנישואים ועוסקים בעניינים המשותפים לשני בני הזוג.

רבים שתוהים איך מתגרשים עם חובות ומה עושים יבינו שבמצב החלוקה השיוויונית יכולה להיווצר גם בעייה. אז חשוב לציין כי החובות האישיים של כל אחד (למשל חוב למלון בחופשה של אחד מבני הזוג עם חברים) יהיה על עצמו ולא יכלל בהסכם הגירושים.

בחתימה על הסכם הגירושים מסכימים בני הזוג לשלם גם על הפסדים עיסקיים כיוון שהיו מקור הפרנסה לבית. בני הזוג יהיו מחוייבים להתחלק בחובות גם אם אחד הצדדים לא ידע על ההפסדים והחובות של העסק.

איך מתגרשים כאשר יש חובות
איך מתגרשים כאשר יש חובות

זכרו לשמור על כבוד בן או בת הזוג

הליך גירושים בייחוד כאשר מעורבות גם חובות שונות יכול להגיע למצבים לא נעימים. הימנעו ממחלוקות מיותרות ונסו להגיע גם ללא העזרים המשפטיים החיצוניים להסכם הגון בינכם.

פטיש

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מה זה התרת נישואים

זוגות מעורבים רבים בישראל צריכים להתמודד עם התרת נישואין בדרך חוקית ומסודרת. בישראל יש תהליך מסודר שצריך לעבור כדי להשיג את התרת הנישואים המיוחלת. מאמר