איך להתגרש נכון

כשבני זוג שחולקים חיים זה עם זו, משק בית ולא אחת – גם ילדים, מגיעים להחלטה להתגרש, הדבר מוביל במקרים לא מבוטלים לחיכוכים יומיומיים, ריבים קולניים, הטחת האשמות ועוינות בבית. אין חולקין על כך שהליכי גירושין נוטים לעורר מתח ולחצים בין בני הזוג, אך אפשר להתגרש גם אחרת.

בסקירה שלהלן ננסה להסביר איך להתגרש נכון, בעזרת כמה טיפים מועילים מאנשי מקצוע בתחום ההדרכה ההורית ודיני המשפחה. אם גם לכם חשוב למצות את הזכויות שלכם בגירושין אך אינם מעוניינים בהליך ממושך ובלתי פרודקטיבי, זה בדיוק המדריך עבורכם.

איך להתגרש נכון מבחינה פיננסית

כשזוגות פונים להליכי גירושין, אחד הדברים הקריטיים שעליהם הם נדרשים לתת את דעתם, הוא שינוי הפאזה מבחינה כלכלית. תכנון זהיר ומדוקדק של העתיד הפיננסי שלכם ביום שאחרי הגירושין, יסייע לכם לגשת להליך הגירושין בביטחון ועם שקט נפשי, ומידה רבה יותר של ודאות לגבי העתיד.

מאחר ועד לשלב ההחלטה על הגירושין, נסמכתם על הכנסה משותפת שלכם ושל בני הזוג, חשוב לבחון את יכולת העמידה שלכם בהתחייבויות השוטפות על ידי עריכה של רשימה מסודרת של ההוצאות שלכם. זה הזמן לבדוק מה מבין ההוצאות הקבועות באמת הכרחי, ועל מה תוכלו לוותר או לצמצם. לעיתים ניתן למצוא אלטרנטיבות זולות יותר ואף חינמיות להוצאות קיימות, ולעיתים אין מנוס אלא "להדק את החגורה" בתקופה שאחרי הגירושין.

 

איך להתגרש נכון מבחינת מגורים

כאשר זוגות שמתגוררים בבית או דירה הרשומים בבעלות משותפת שלהם, מחליטים להתגרש, עולות סוגיות שונות הנוגעות לנושא הדיור. למשל, מי מבני הזוג יישאר לגור בנכס ומי ידרש למצוא מקום חדש לחיות בו? עניין הדיור נעשה מורכב יותר כאשר ישנם ילדים משותפים בתמונה. לא אחת, מחליט מי מבני הזוג לרכוש מידיו של הפרטנר שלו את חלקו בנכס במסגרת הגירושין.

זאת כדי שיוכל להמשיך להתגורר בו לאחריהם. אולם תשלומי המשכנתא הם הוצאה קבועה וכבדה שלא פשוט לשאת בה לבד. לכן ההמלצה שלנו היא לתאם פגישה בבנקים למשכנתאות, ולבחון את יכולתכם לעמוד בהחזרי ההלוואה בתנאים שונים.

לעיתים אין ברירה אלא למכור את הנכס הקיים, לפרוע את המשכנתא ולקנות דירה אחרת לגור בה, אך מי שמצליחים לרכוש את חלקו של בן זוגם בנכס בגירושין, בהחלט מפשט לעצמו תהליכים בהיבט של חיפוש נכס חדש למגורים וחיסכון בהוצאות כמו מיסי מקרקעין, שכר טרחה לבעלי מקצוע והוצאות מעבר דירה.

בהקשר זה, חשוב גם לבחון את יכולת העמידה שלכם בהוצאות הנלוות להחזקת הבית או הדירה כמו תשלומי הארנונה, ועד הבית וכיוצא באלו.

איך להתגרש נכון
איך להתגרש נכון

איך להתגרש נכון מבחינה משפחתית

אחד הנושאים שהכי מעסיקים זוגות שפונים להליכי גירושין, הוא השמירה על תא משפחתי מתפקד עבור הילדים. זוגות רבים הופכים את הילדים המשותפים שלהם למעין קלף מיקוח בגירושין, מה שפוגע גם בהם עצמם, וגם בילדים שלהם.

בסופו של עניין, הילדים אינם מהווים צד במחלוקת שנוצרה בין בני הזוג אך כל המתחים והעימותים בין אבא לאמא משפיעים עליהם בצורה ישירה. לכן חשוב כל כך להקפיד ולשמור על אווירה מכבדת וסבלנית גם בהליך הגירושין – לפחות לטובתם של הילדים.

אסור לשכוח כי בני זוגכם אמנם נפרדים מכם, אך עבור ילדיכם עדיין מדובר על אבא או אמא. שימור יחסים תקינים עם הגרוש/ה שלכם הוא המפתח לשמירה על בריאותם הנפשית והתפתחותם התקינה של הילדים שלכם – הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך יותר. כיצד עושים זאת? על ידי הקפדה על שיח מכבד, בשפה נעימה ועניינית, ולא פחות חשוב מכך – בגובה העיניים.

באשר לדילמה – האם נכון לשתף את הילדים בהליך הגירושין, מומלץ ביותר להתייעץ עם גורמים מקצועיים מוסמכים בתחום בריאות הנפש וההדרכה ההורית, שיוכלו לייעץ לכם לגבי דרכי ההתנהלות המומלצות בתרחיש רגיש זה. ישנן דרכים שיכולות לסייע לכם ליידע את הילדים בנוגע לפרידה המתוכננת באופן שיקל עליהם.

ככלל, זוגות שמאחדים כוחות ועושים "הפסקת אש" כאשר הם מספרים לילדים על כוונתם להתגרש, עושים שירות חשוב לא רק לילדיהם אלא גם לעצמם. המסר העיקרי שחשוב להעביר לילדים בהקשר זה, הוא שההחלטה שלכם להתגרש אחד מהשני, לא אומרת שאתם מתגרשים גם מהם, וודאי שאיננה נובעת בשום אופן ממשהו שהם עשו.

 

איך להתגרש נכון מבחינה משפטית

כדי להבטיח שזכויותיכם יבואו לכלל ביטוי מיטבי במסגרת הליך הגירושין, כדאי לפנות לעורך דין גירושין מנוסה ולהגדיר יחד איתו או איתה, את המטרות שלכם בהליך. עו"ד גירושין מיומן ידע לכוון אתכם לאסטרטגיה שתאפשר לכם לצאת מהגירושין במינימום נזקים ותוך מימוש מרבי של האינטרסים שלכם.

אולם לשם כך תידרשו להיות גלויים עמו עד כמה שניתן לגבי הנסיבות שהובילו לגירושין, אופי הקשר עם בני הזוג והקשר שלהם עם הילדים המשותפים, היקף הרכוש שצברתם עם בני זוגכם במשותף ובנפרד, וכמובן – גם בציפיות שלכם מההליך.

 

איך להתגרש נכון ולהישאר בחיים

היה והגעתם להחלטה הלא פשוטה שברצונכם להתגרש, הגיע הזמן ליצור קשר עם עורך דין גירושין שיוכל לעזור לכם להתגרש בצורה נכונה ויעילה. הסיבה לכך שאנו ממליצים על פנייה לעו"ד גירושין על פני עורך דין בעל התמחות אחרת, הינה שעורכי דין המתמחים בתביעות גירושין, הם בעלי הסמכה משפטית בתחום דיני המשפחה.

מדובר על עולם משפטי מורכב מאוד שלא לכל עורך דין ישנה היכרות מספקת עימו שמאפשרת לו לספק ללקוחותיו מענה אופטימלי וממצה בסוגיות הכרוכות בהליך הגירושים שלהם. לכן אם חשוב לכם להגיע לגירושין עם שקט נפשי וליווי משפטי שיבטיח שהזכויות והאינטרסים שלכם יתממשו – הכוונה של עורך דין המתמחה בתיקי גירושין היא הפתרון הרצוי לכם.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

למה לצפות מהליך גישור גירושין

הליך הגירושין בין בני הזוג מפגיש אותם, לאחר שנים של חיים משותפים, משני צדי המתרס כאשר כל צד אוחז בעמדה שונה באשר לסוגיות הנובעות מהפרידה,

צו הרחקה בגירושין

צו הרחקה בגירושין הוא צו בית משפט שמאפשר להרחיק אדם מבן / בת זוגו ו/או ילדיו, במידה ועולה חשד לכך שאותו אדם יפגע בבני משפחתו.

תביעת גירושין – עיקרי התהליך

כאשר יחסיהם של בני זוג נשואים עולים על שרטון, לעיתים מגיעים של בני הזוג להחלטה משותפת לפתוח בהליך גירושין בהסכמה. במצב כזה, ככל שבני הזוג