הסכם גירושין – כל מה שרצית לדעת והגיע הזמן לשאול

אם נסכם זאת במשפט אחד לרוב: הגעה להסכם גירושין באמצעות מו"מ או גישור – זו הדרך הטובה ביותר לפתור את הסכסוך ביניכם ולהתקדם קדימה בחיים .


מדוע זו הדרך הטובה ביותר לסיים הליכי גירושין ?

הליכי גירושין אינם תהליך קל, ישנה מעמסה רגשית, חוסר וודאות, לחצים לא פשוטים, זה יכול לקחת לעיתים שנים רבות, התמודדות עם בית משפט ובית הדין הרבני ובין לבין פעמים רבות , ישנם ילדים באמצע שהייתם מעוניינים בתור הורים, שיעברו את התהליך הזה עם כמה שפחות זעזועים וטלטלות.

במידה ויש רצון אמיתי מצד שני בני הזוג והבנה, כי כל צד צריך גם להתחשב בבן הזוג השני – ניתן להגיע להסכם גירושין, באמצעות פתיחת הליכי מו"מ או גישור.

תחשבו לרגע בהסכם גירושין, אתם חוסכים זמן רב, אתם אלו שקובעים את סעיפי ההסכם ועתידכם ולא בית המשפט או בית הדין הרבני, חוסכים עלויות כספיות כבדות ומעבר לזה מונעים מילידכם מאבקים שרק עלולים לפגוע בהם ולגרום לעיתים לנזקים בלתי הפיכים.

חשוב מאוד, שהסכם הגירושין יהיה מכבד והוגן ולא בכל מחיר, במידה וניתן להגיע להסכם שכזה, יש לעשות את כל המאמצים לכך.

ניתן לסיים את סכסוך הגירושין ממקום מכבד ומכיל ומתוך הבנה שיש ילדים משותפים וצריך להמשיך להיות בתקשורת הורית לכל החיים.


מהן האפשרויות להגיע להסכם גירושין ?

ישנן מגוון אפשרויות להגעה להסכם :

אפשרות א' – באמצעות מו"מ שמנהלים עו"ד בנוכחות הצדדים או בלעדיהם תלוי בנסיבות .

אפשרות ב' – באמצעות הליכי גישור, הליך שתופס תאוצה ומצליח מאוד בישראל ובעולם. ניתן לשלב בגישור אנשי מקצוע וכן עו"ד שילווה את כל אחד מבני הזוג.

אפשרות ג' – הצדדים מגיעים בכוחות עצמם להבנות ופונים לעו"ד שינסח אותם להסכם גירושין מסודר שיסגור את כל הפינות.

אפשרות ד' – הגעה להסכם גירושין במסגרת הדיונים בבית המשפט או בית הדין הרבני.


מה כולל בתוכו הסכם גירושין ?

הסכם גירושין כולל, מסדיר את כל הסוגיות שנובעות מגירושי הצדדים כאשר הנושאים המרכזיים בהסכם הינם – מזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, סידור גט וכיו"ב. אלו הן סוגיות הרות גורל שחשוב שעו"ד בדיני משפחה יערוך את ההסכם.


האם ניתן לפתוח בהליכי מו"מ וגישור גם במידה ובני הזוג פתחו בהליכים משפטיים ?

כן !

ניתן לפתוח בהליכי מו"מ וגישור גם במידה ובני הזוג פתחו בהליכים משפטיים אחד כנגד השני.

ישנם מקרים, שדווקא החשיפה להליך המשפטי וניהול דיונים בבית משפט או בבית הדין הרבני, הוא הגורם שמניע את הצדדים להגיע להסכם.


תוך כמה זמן ניתן להגיע להסכם גירושין ?

לא ניתן לדעת, מדובר בתהליך אישי שעובר כל אחד מבני הזוג בינו לבין עצמו, תהליך שקשה לאמוד את פרק הזמן שייקח, בדרך להסכם המיוחל.

מניסיוני האישי, ככל שבני הזוג בשלים ומוכנים להגיע להסכם, כך פרק הזמן יתקצר וניתן יהיה לסיים את הליכי הגירושין הרבה יותר מהר מאשר הליכים משפטיים.


האם חייבים לאשר הסכם גירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ?

כן !

הסכם גירושין חייב לקבל תוקף מחייב ויאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני וזאת לאחר שהשופט או הדיין בחן את הסכם הגירושין, עובר עם הצדדים על סעיפי ההסכם ומוודא שהבינו אותו ואת ההשלכות הנובעות ממנו.


האם במסגרת דיון לאישור הסכם גירושין בבית המשפט או בית הדין הרבני, אחד הצדדים יכול לחזור בו ?

כן, במידה ומי מבני הזוג חוזר בו מהסכמתו ומסרב לאשר אותו, בית המשפט או בית הדין אינם יכולים לכפות זאת על הצד שמסרב וניתן לפתוח או להמשיך בהליכים משפטיים .


האם ישנם מקרים שבית המשפט או בית הדין הרבני לא יאשרו את ההסכם ?

במקרים חריגים, בית המשפט או בית הדין הרבני עלול שלא לאשר הסכם גירושין או לשנות סעיפים, זאת במידה ומי מבני הזוג לא הבין את משמעותו ו/או יש חשש שהופעל לחץ לא כשר על אחד מהם ו/או ישנו חשש לפגיעה בקטינים ו/או הוא נוגד חוקי יסוד ותקנת הציבור .

לרוב, כשהתקיימו הליכי מו"מ וגישור ומדובר בהסכם הוגן ולא מקפח, הוא יאושר.


האם הסכם גירושין שאושר וע"י בית המשפט או בית הדין הרבני כמוהו כספק דין ?

הסכם הגירושין, שאושר ע"י בית המשפט או בית הדין הרבני וקיבל תוקף, הוא מחייב לכל דבר ועניין והינו פסק דין שניתן לאכוף אותו בנסיבות המתאימות באמצעות הוצאה לפועל.


האם ניתן לשנות הסכם גירושין לאחר שאושר בבית המשפט או בית הדין הרבני ?

כן, ישנם מקרים בהם ניתן לשנות את מה שנקבע בהסכם גירושין. הדבר נכון בענייני מזונות ילדים ומשמורת, בכל אותם המקרים בוחן בית המשפט האם חל שינוי נסיבות מהותי, כאשר מעל הכול עומדת טובת הילד.

כמו כן, במידה וסוגיית מזונות הילדים לא נדונה בפני בית המשפט אלא הצדדים הגיעו להסכם גירושין ללא דיונים, פתוחה הדרך בפני הקטינים להגיש תביעה עצמאית שכן קיים חשש שהילדים קופחו במסגרת הסכם גירושין.

ניתן לפתוח את ענייני הרכוש, במקרים חריגים של הסתרת רכוש ופעולות לא כשורות שעשה הצד השני.


האם ניתן לבטל הסכם גירושין ?

לא פשוט לבטל הסכם גירושין ובתי המשפט אינם נוטים לעשות זאת, אלא במקרים חריגים ובין היתר יש להוכיח עילות ביטול מתוקף דיני החוזים כמו, הטעיה עושק מרמה וכיו"ב .

חזרה להסכמים בדיני משפחה >>
הוסף תגובה