קבוצות תמיכה לגרושים

הליכי גירושין הם לעיתים חוויה טראומטית המותירה צלקות ומשקעים בקרב אנשים ובני משפחתם. לא אחת, אדם שמתגרש אינו מצליח להתרגל בקלות לשינוי במצבו המשפחתי והזוגי והבדידות הופכת קשה מנשוא. בדיוק מסיבה זו קיים הפתרון שנקרא קבוצת תמיכה לגרושים, שאודותיו נרחיב בשורות הבאות.

עבור מי קבוצת תמיכה לגרושים מתאימה?

קבוצת תמיכה לגרושים היא מסגרת שיכולה להתאים לכל אדם השוקל לפתוח בהליך גירושין, נמצא בעיצומם של הליכי גירושין או סיים את ההליך לא זה מכבר. האנשים שמשתתפים בקבוצות התמיכה לגרושים מגיעים למסגרת זו כדי למצוא תשובות למגוון דילמות וסוגיות שמעסיקות אותם בהקשר לגירושין ובעקבותיהם.

 

הנושאים שניתן למצוא להם מענה בקבוצת תמיכה לגרושים

ישנם נושאים רבים שיכולים לקבל מענה במסגרת קבוצת תמיכה לגרושים, וקצרה היריעה מלפרט על כולם. לכן בשורות הבאות נציג לקט נבחר מהשאלות אשר עולות בקבוצת התמיכה לגרושים לעיתים קרובות:

 

למה זה מגיע לי?

לא אחת, אדם שהנישואים שלו התמוטטו או עומדים על סף קריסה, אינו יכול שלא לשאול את עצמו את השאלה: "למה זה מגיע לי?". ישנם מי שמרגישים שהגירושין נחתו עליהם כרעם ביום בהיר, ללא הצדקה וללא הכנה מספקת. קבוצת תמיכה לגרושים יכולה לעזור גם לאדם שמרגיש כמו קורבן של נסיבות בלתי הוגנות, להמשיך ולתפקד בסיטאוציה המאתגרת הזו ולהתמקד בשאלות מקדמות יותר שיעזרו לו להתקדם לפתיחת דף חדש בחייו.

 

איך אמשיך הלאה אם לא התגברתי על הגרוש/ה שלי?

לפעמים, האהבה לא מספיקה כדי שהנישואין יחזיקו מעמד. ישנם גם מקרים שבהם אחד הצדדים או שניהם מרגישים שהגירושין נכפו עליהם, למרות שעדיין יש להם רגשות עזים כלפי בני זוגם. במצבים אלו הגירושין מבן / בת הזוג מסמנים שבר גדול בחייו של אותו אדם וקשה לו להמשיך הלאה ללא תמיכה רגשית עוטפת. זוהי פונקציונליות נוספת שקבוצות תמיכה לגרושים עשויות לספק.

קבוצות תמיכה לגרושים
קבוצות תמיכה לגרושים

מה לא בסדר איתי?

לגירושין יש נטיה להרגיש כמו כישלון אישי עבור אנשים רבים. בני אדם נוטים למדוד את עצמם ולהגדיר את זהותם על פי מגוון פרמטרים, כאשר לזוגיות מוצלחת ותא משפחתי משגשג יש משקל רב בהקשר זה. אף שהצלחת הנישואין תלויה ברצונם הטוב של שני בני הזוג, בגירושין לעיתים יש צד שחש אשם על כך שהקשר לא צלח והדבר מכביד עליו.

ההשתתפות בקבוצת התמיכה לגרושים מספקת לאנשים כאלו מסגרת תומכת שבה הם מבינים שהם לא לבד בתחושותיהם ושאשמה אינה חייבת להיות חלק מן המשוואה.

 

איך מתמודדים עם התחושה שבת / בן הזוג רוצים להשתלט על הרכוש שלי?

בגירושין ישנם אנשים שחוששים מאוד מכך שבני זוגם מנסים לעשוק אותם וליטול מידיהם את כל רכושם. זוהי תחושה איומה של חוסר אונים וחוסר צדק, שקיימת אצל רבים למרות שהלכה למעשה, החוק קובע בצורה ברורה מאוד חלוקה שוויונית של הרכוש המשותף בגירושין ומנגנון לאיזון משאבים במקרים שבין בני הזוג ישנם פערי שכר מאוד משמעותיים.

קבוצות תמיכה לגרושים מציעות בין היתר פרספקטיבה נייטרלית במקרים שבהם הרגש עלול להעיב על שיקול הדעת הרציונלי של המתגרש/ת.

 

מתי כדאי להצטרף לקבוצות תמיכה לגרושים?

אנשים רבים הנמצאים לקראת הליך גירושין, במהלכו או לאחריו, מוצפים בשאלות אין ספור, וברגשות עזים. במצב כזה מומלץ מאוד להצטרף לקבוצות תמיכה לגרושים המספקות מעטפת חברתית תומכת, עבור האדם שמרגיש מנותק מהמעגלים החברתיים הקבועים שלו לנוכח ערעור הקשר עם בן / בת זוגו.

 

סוג התמיכה שמספקות קבוצות תמיכה לגרושים לאנשים החברים בהן

קבוצות תמיכה לגרושים מספקות מענה למתגרשים ומתגרשות, בשלושה היבטים עיקריים:

  1. מענה קונקרטי לשאלות ולבטים – קבוצות תמיכה לגרושים מעניקות למשתתפים בהן תשובות לשלל שאלות נפוצות אשר נוטות להתעורר בדרך כלל אצל מי שנקלעו להליך גירושין. הקבוצות הללו מעודדות השתתפות מצד כלל החברים בהן, כך שהן מציעות למעשה במה להצגת תהיות, דילמות, לבטים וגם שאלות מעשיות שמתעוררות בגירושין. על אותו המשקל, הקבוצה מניחה פלטפורמה לשיתוף מניסיון אישי, סיוע והמלצות מהחברים בה.
  2. תחושת סולידריות וערבות הדדית – הליכי גירושין לעולם אינם פשוטים. גירושין הם נושא שבני זוג נשואים נמנעים בדרך כלל מלעסוק בהם. זהו מעין טאבו חברתי, ולכן אנשים שמתגרשים חשים בודדים ומנותקים מאוד מהמעגלים החברתיים הקבועים שלהם, שלא אחת גם נבנו בעקבות הקשר שלהם עם בני זוגם. אולם במצב בו אדם שעובר גירושין יכול להישען על אנשים אחרים שנמצאים במצבו או שהיו בו בעבר – ניתן להפיג את תחושת הבידוד והבדידות הנלווית לתהליך. זוהי נקודת פתיחה משופרת שמאפשרת למתגרש/ת לפתוח דף חדש בחייו ממקום של ביטחון רב יותר.
  3. שיקום הדימוי העצמי – להליכי גירושין יש נטייה מובנית לערער את תפיסת העצמי של האדם. החברה הישראלית מאוד מוכוונת משפחות, ולכן מי שמתגרשים נוטים לחשוש מאוד מאיך שסביבתם תתפוס אותם בעקבות זאת. היתרון בקבוצות תמיכה לגרושים, אם כן, נעוץ בכך שהן מסייעות לחברים בהן בשיקום הדימוי העצמי שלהם, תחושת הערך העצמי והמסוגלות.

 

על קבוצות תמיכה לגרושים כבסיס שעליו נבנים חיים חדשים

בסקירה זו, ראינו כיצד קבוצות תמיכה לגרושים מאפשרות לחברים בהן להתמודד בצורה טובה יותר עם אחד ההליכים היותר מאתגרים שאנשים נקלעים אליו במהלך חייהם הבוגרים. בקבוצת התמיכה מלווה המתגרש/ת באנשים נוספים הנתונים במצב דומה לשלהם, או שהיו במצב כזה בשלב מוקדם יותר, ויכולים להזדהות עם מצוקתם ולהכיל אותה.

בסופו של יום, כולנו בני אדם אך להליך גירושין יש נטייה לשמוט את הקרקע תחת רגלינו ולבטל במידת מה את תחושת האמון שלנו בעצמנו. המסגרת התומכת שמציעה קבוצת תמיכה לגרושים, באה לאפשר לאדם לבנות מחדש את מערכת היחסים עם עצמו, כדי שיוכל לפתוח דף חדש בחייו האישיים והזוגיים.

אודות המחברת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

למה לצפות מהליך גישור גירושין

הליך הגירושין בין בני הזוג מפגיש אותם, לאחר שנים של חיים משותפים, משני צדי המתרס כאשר כל צד אוחז בעמדה שונה באשר לסוגיות הנובעות מהפרידה,

צו הרחקה בגירושין

צו הרחקה בגירושין הוא צו בית משפט שמאפשר להרחיק אדם מבן / בת זוגו ו/או ילדיו, במידה ועולה חשד לכך שאותו אדם יפגע בבני משפחתו.

תביעת גירושין – עיקרי התהליך

כאשר יחסיהם של בני זוג נשואים עולים על שרטון, לעיתים מגיעים של בני הזוג להחלטה משותפת לפתוח בהליך גירושין בהסכמה. במצב כזה, ככל שבני הזוג

כריכה בתביעת גירושין

הליכי גירושין בין זוגות מתנהלים במקרים רבים כאשר בין הצדדים יש קרע עמוק. כאשר הקרע בין בני הזוג מונע מהם להגיע להסכמה בנושאים השונים הנוגעים