מו"מ, גישור, פתיחת הליכים משפטיים ומה שביניהם

אחת ההתלבטויות המרכזיות בתחילת ניהול תיק גירושין ,  היא האם לפתוח ערוץ הדברות להליכי משא ומתן וגישור או עדיף לפני כן להגיש תביעות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

נוצר מעין מאבק פנימי באילו מן הדרכים עדיף  לנקוט ולעיתים חושבים,  כי מדובר בדרכים שונות שאינן יכולות להתנהל במקביל.

חשוב לדעת,  שניהול משא ומתן והליכי גישור כמו גם פתיחת הליכים בערכאות המשפטיות,  הנם במטרה לפתור את הסכסוך,  דהיינו המטרה זהה בעוד קיים הבדל באופן ניהול ההליך.


איך בודקים, כיצד נכון לפעול ?  

על מנת לבדוק זאת, חשוב לשאול שלוש שאלות חשובות :  

1. האם קיים חשש שבן הזוג השני יקדים אתכם ויפתח תיקים באחת  מהערכאות ( בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני ) ?

2. האם במידה ויקדים אתכם הצעד הזה באמת ייתן לו יתרון עליכם ?

3. האם ישנו סיכוי שבמידה והצד השני יידע על הרצון שלכם להתגרש, הוא ינקוט בפעולות חד צדדיות כמו: פתיחת תיק גירושין, הברחת רכוש והעלמת כספים, בטרם החל המו"מ או הגישור או במהלכם   ?

התשובות לשאלות הללו, ייתן לנו אינדיקציה, כיצד נכון לפעול בתיק שלך, אומנם לעיתים אין תשובות חד משמעיות אך חשוב לבדוק אותן כבר בתחילת הדרך.


מה עושים ?

ראשית חשוב לזכור, כי עצם פתיחת ההליכים המשפטיים אינם חוסמים ערוץ הדברות חלופי ולעיתים דווקא,  הדיונים בערכאה המשפטית  הנם  קטליזאטור לפתיחת הליכי מו"מ וגישור בשעה שהצדדים היו נוכחים בדיונים בבית המשפט או בית הדין הרבני וחוו את ההליך המשפטי.

שנית, יש לבחון כל מקרה לנסיבותיו, ובמידה וקיים רצון אמיתי מצד שני בני הזוג לקיום מו"מ או פתיחת הליכי גישור על בסיס אמון ובשקיפות מלאה , יש לשקול בחיוב  ערוץ זה במטרה לסיים את הסכסוך באופן מהיר תוך הימנעות ממאבקים ומלחמות.

כמו כן , ניתן גם לערוך הסכם של הקפאת הליכים במסגרתו בני הזוג מתחייבים לא לעשות צעד חד צדדי במהלך ניהול המשא ומתן או הליכי הכישור וכך מנענו את חוסר הוודאות והחשש מפעולות חד צדדיות.

לבסוף יש לזכור כי משא ומתן והליכי גישור הינם לרוב עדיפים על הליכים משפטיים , שכן אתם אלו  שקובעים את סעיפי ההסכם ולא כפופים לשופט שקובע את עתידכם – אם יש בכם רצון כן ואמיתי ליצור ברית עבודה משותפת על מנת להגיע להסכם גירושין מוסכם – מניסיוני המקצועי  – זה יקרה!

כפי שציינתי ישנם יתרונות רבים להליכי משא ומתן וגישור עם זאת, חשוב להיות עם היד על הדופק ולקבל החלטה נכונה כיצד לפעול בתיק בין היתר באמצעות השאלות שציינתי לעיל.

חזרה לתיק גירושין >>
הוסף תגובה