שאלון הכרות עם עורך דין ומגשר עמית חיימוביץ :


למה בחרת בתחום דיני משפחה וגירושין ?

לא מעט פעמים שאלו אותי מכרים וחברים, למה בחרתי בתחום הזה ומאז שאני זוכר את עצמי עניתי את אותה התשובה – : מעבר לחוקים היבשים ובתי המשפט ישנם בני אדם, זה נכון כמובן לכל תחום, עם זאת במקרה של גירושין וסכסוכי משפחה הגורם האנושי והמורכבות הרגשית הם חלק מהותי ובתיקים רבים הם לב הסכסוך – הסיפור האנושי והאישי של כל לקוח והיכולת לתת לו ביטוי בתוך הסכסוך אם בהליכים משפטיים ואם בהליכי גישור ומו"מ – זה מה שמושך ומרתק אותי עד היום.


אלו כישורים לדעתך נדרשים מעורך דין ומגשר בתחום הזה ?

לדעתי, עורך דין בתחום כל כך רגיש ומורכב נדרש לשלב שני אלמנטים מרכזיים :

א. להביא לידי ביטוי את האדם שבך – להבין שהלקוח הוא דבר ראשון בן אדם עם סיפור אישי ורגיש שיש בו עולם ומלואו, ולא להסתכל על זה באופן יבש ומשפטי נטו.

בד בבד להביא לידי ביטוי יכולות כמו, רגישות, הקשבה, הכלה, אמפתיה ( לא הזדהות ), אסרטיביות ואינטליגנציה רגשית. אלו תכונות כל כך חשובות בתחום הזה שעורך דין ומגשר שמודע להן ועושה בהן שימוש במינונים הנכונים, מעלה באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה בתיק ומעבר לכך הלקוח עצמו מרגיש בטחון רגשי ויודע שיש לו עורך דין שהוא יכול לסמוך עליו, זה קלף מנצח בדיונים משפטיים, בגישור ובהליכי משא ומתן.

ב. מקצוענות ויצירתיות – קודם כל ידע משפטי מקיף בתחום דיני משפחה ובפרט בתיק של הלקוח, להיות מעודכן בפסיקה החדשה ובשינויי חקיקה שהרי זה תחום כל כך דינאמי שיש בו כל הזמן פסקי דין חדשים שעלולים להשפיע באופן ישיר על התיק של הלקוח.

לא ניתן להצליח בתיק ובמיוחד בדיוניים משפטיים כשלא מכירים ומעורים בכל פרטי התיק, לכן חובה ללמוד את התיק של הלקוח לעומקו ולהיות מעורה בכל הפרטים, לשבת אתו בפגישות אישיות, להסביר לו שעליו לעדכן אותך בדברים משמעותיים שקורים במהלך ניהול התיק ולתת לו להרגיש בנוח לשאול אותך שאלות ולהתייעץ.

דבר אחרון, זה להיות יצירתי, לצאת מהקופסא, להסתכל מעבר לנתונים העובדתיים וכן להבין שגם הצד שכנגד הוא בן אדם ובמידה וישנה הזדמנות ועיתוי מתאים, לסייע לשני הצדדים ביחד עם עורך הדין של הצד שכנגד לאפשר להם לסיים את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט באמצעות הסכם גירושין הוגן ומכבד.

השילוב של שני האלמנטים הללו, הם מה שהובילו ומובילים להצלחה בתיקים רבים בהם ייצגתי, הן בדיונים משפטיים והן במשא ומתן וגישורים.


מה אתה מביא איתך בתוך עורך דין ומגשר ?

שילוב שני האלמנטים שציינתי למעלה, בכל תיק שניהלתי עד היום גם מהסבוכים ביותר, הגורם האנושי היה חלק בלתי נפרד מניהול התיק בשילוב של הכרת התיק על בוריו וכמובן טיפול משפטי מקצועי.

אני חושב שכמו בכל דבר בחיי ובמיוחד בתחום הזה, אני בא עם הלב, אכפת לי מכל לקוח.

מבחינתי יש שליחות במקצוע הזה, במיוחד כשרואים את הלקוח בתחילת התיק, במצוקה רגשית, מבולבל, ובכאוס, בעוד בסיום הטיפול חוזר הסדר והשליטה בחייו, הוא מרגיש בטחון ומקבל אחריות עם כל ההשלכות של הסכסוך ולקראת דרך חדשה לא כסממה אלא באמת פותח דף חדש בחייו – זה סיפוק אדיר.