זכות הידועים בציבור לרשת


האם בני זוג ידועים בציבור יכולים לרשת האחד את השני ?

כן, בסעיף 55 לחוק הירושה נקבע, כי בני זוג שאינם נשואים יכולים לרשת האחד את השני וזאת בהתקיים מספר תנאים ובכפוף לכך שלא קיימת צוואה המורה אחרת.


מהם התנאים במסגרתם, בני זוג ידועים בציבור יכולים לרשת אחד את השני ?

בשונה מבני זוג נשואים, על בני זוג ידועים בציבור לעמוד בשלושה תנאים מצטברים על מנת לרשת האחד את השני :

א. בני הזוג אינם נשואים זה לא זה ואינם נשואים לאחר.
ב. בני הזוג קיימו חיי משפחה.
ג. בני הזוג ניהלו משק בית משותף.


מתי בודקים את התנאים הללו ?

על פי הפסיקה המנחה נקבע, שהתקופה לפיה נקבע מעמדה של הידועה בציבור הינו בחודשים האחרונים לחייו של המנוח.


מה קורה במידה וכוונת המנוח לפני מותו הייתה שבת הזוג הידועה בציבור לא תירש ?

חשוב לדעת כי, במידה והידועה בציבור עומדת בתנאים שפורטו לעיל, אין זה משנה מה הייתה כוונת המנוח ובת הזוג תירש את עזבונו, עם זאת במידה והמנוח ערך צוואה, העיזבון יחולק בהתאם לצוואתו.


האם הידועה בציבור יכולה לתבוע מזונות מן העיזבון של המנוח ?

כן, לידועה בציבור ישנה הזכות לתבוע מזונות מן העיזבון.


האם הידועה בציבור זכאית לפיצויי נזיקין במידה ובן הזוג נפטר ?

כן, במידה ובן הזוג נפטר הידועה בציבור זכאית לפיצויי נזיקין שהיו אמורים להשתלם לו כגון פיצויים מ – תאונות דרכים, תאונות עבודה, פטירה במהלך שירות צבאי וכיו"ב, אולם זאת בכפוף לכך שהידועה בציבור תוכר כתלויה במנוח. כך לדוגמא, בפס"ד לינדורן נקבע כי הידועה בציבור זכאית לפיצוי מחברת הביטוח על אף העובדה שלא הייתה נשואה.

חזרה לידועים בציבור >>
הוסף תגובה