הסכם שלום בית בנפרד או בשילוב הסכם גירושין

מערכת יחסים בין בני זוג הינה מורכבת, יש בה עליות ומורדות ולעיתים הצדדים מוצאים את עצמם בהתלבטות , האם להתגרש או שמא ישנו עדיין סיכוי לשקם את מערכת היחסים ולעלות אותה שוב על המסלול הנכון, הדבר מקבל משנה תוקף כשיש ילדים משותפים.

לרוב, באותם מקרים של התלבטות ישנו מצד אחד רצון לעשות ניסיון כן ואמיתי לשקם את מערכת הנישואין ומצד שני ישנם חששות כגון, שבן הזוג השני לא באמת מעוניין בכך ואף יבצע פעולות חד צדדיות כמו פתיחת הליכים משפטיים בבית המשפט או בבית הדין הרבני. כמו כן, ישנם מקרים שכבר נפתחו הליכים משפטיים ומתנהלים דיונים, אך בני הזוג לא שלמים עם ההחלטה ומעוניינים לעבוד על הזוגיות ולשקמה.

לכן, השאלה המרכזית שעולה היא – מה ניתן לעשות ?

במהלך השנים, ניתן פתרון להתלבטות הזו של בני זוג נשואים, ובמסגרת השאלות שאעלה כאן יתבהרו התשובות.


מה פירוש המושג " שלום בית " ?

המושג הוא פרי יצירה של הדין העברי, הוא עולה במידה ואחד מבני הזוג איננו מעוניין להתגרש ומבקש מבית הדין הרבני לקבוע שעל הצדדים להמשיך לחיות יחד כזוג נשוי ולסייע להם לשקם את מערכת היחסים באמצעות מציאת פתרונות כגון, לקחת חלק בטיפול זוגי, בחינת ההתנהלות הכלכלית של הצדדים, בניית אמון מחדש וכיו"ב – כל מקרה לנבחן בהתאם לנסיבות האישיות של הצדדים.

זאת אומרת המושג " שלום בית " כשמו כן הוא, לעשות את כל המאמצים על מנת להחזיר את השלום בבית ולהימנע מגירושין .


מה זה  הסכם " שלום בית " ?

מדובר בהסכם שבני הזוג מסדירים באופן פרקטי ומתוך שיתוף והסכמה ובסיוע של עו"ד ו/או מגשר, כיצד ינהגו ואלו פעולות יעשו בתקופת שלום הבית.

הלכה למעשה, ההסכם מסדיר את התנאים לשלום הבית מתוך כבוד הדדי והסתכלות על בן הזוג השני, כששניהם מסכימים ולוקחים אחריות לקיים את סעיפי ההסכם.


אלו סעיפים ותנאים ניתן להכניס להסכם " שלום בית " ?

אפשר לכלול בהסכם שלום בית, כל סעיף שהינו בהסכמת בני הזוג וכמובן מקדם אותם לשלום הבית, ניתן גם להיות יצירתיים תוך העלאת פתרונות ודרכי פעולה שיקדמו את הצדדים ויהיו מותאמים במיוחד להם.

ישנם מגוון נושאים שיכולים לעלות במסגרת ההסכם, למשל :

1. הפעולות שיעשו על מנת לשקם את מערכת היחסים ביניהם כמו, פנייה לטיפול זוגי ופרק הזמן שיימשך הטיפול .

2. אופן ניהול כלכלת הבית לרבות, ההוצאות השוטפות, הכנסות הצדדים ואף לעיתים ימנו בהסכמה, איש מקצוע שילווה אותם בהתנהלותם הכלכלית בבית.

3. אופן ניהול הרכוש המשותף כמו חשבונות בנק, השקעות וכיו"ב. חשוב לשים דגש ליצירת אמון ושקיפות מלאה ביניהם.

4. חלוקת מטלות הבית וכן גידול הילדים המשותפים .

5. באיזו תדירות ומתי ייצאו לבילוי משותף על מנת ליצור זמן איכות ביניהם .

כפי שניתן לראות, ניתן לעלות על שולחן עורך הדין והמגשר, כל נושא שמפריע, מעכב או שיכול לקדם אותם, זה הזמן לדון ולדבר על כל העניינים בפתיחות, בשיתוף ומתוך רצון כן ואמיתי למצוא פתרונות שיסייעו לבני הזוג.


האם ניתן בתקופת הסכם שלום הבית, לפתוח בהליכים משפטיים ?

בדרך כלל עו"ד ומגשר בתחום גירושין ודיני משפחה, יעלה נושא חשוב זה ובהסכמת בני הזוג, ניתן להוסיף סעיף שימנע מהם לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בתקופת שלום הבית וזאת על מנת למנוע מצב של מרוץ סמכויות או מחטף ע"י אחד הצדדים.

ניתן להוסיף בהסכם, סעיף שיתייחס לערכאה שתידון בענייניהם במידה וירצו להתגרש וכן לקבוע שבמידה ואחד מבני הזוג איננו מעוניין להמשיך בשלום הבית, עליו להודיע על כך באופן מפורש ובכתב לבן הזוג השני.


האם נדרש לאשר את הסכם שלום הבית ?

כן, מומלץ לאשר את ההסכם על מנת לתת לו תוקף של פסק דין ולמנוע בעיות בעתיד.


האם סעיפי הסכם שלום הבית מחייבים את בני הזוג ?

סעיפי ההסכם מחייבים את הצדדים כמו כל הסכם, אך חשוב להבהיר שסעיפים שנוגעים ליחסים האישיים שבינו לבינה תלויים בעיקר ברצון הצדדים ובכוונתם לעמוד בהם.


האם ניתן לשלב הסכם שלום בית בהסכם גירושין ?

כן, מדובר במקרים בהם יחסי בני הזוג הגיעו לנקודת משבר, עם זאת הם אינם בטוחים כי פניהם לגירושין ומעוניינים לנסות שלום בית ביניהם, תוך הסדרת כל ענייני הגירושין במידה ושלום הבית לא יצלח.


מה זה הסכם שלום בית לחילופין גירושין ?

מדבור בהסכם שיש בו שני חלקים שנוגעים לשני פרקי זמן :

חלק ראשון – סעיפים ברורים שמסדירים את יחסי הצדדים והתנהלותם בבית בתקופת שלום הבית, כל עוד יחסי הצדדים תקינים הסעיפים הללו יחולו ללא הגבלת זמן .

חלק שני – במידה ושלום הבית לא צלח ויחסי הצדדים עלו על שרטון, יכנסו לתוקף הסעיפים שנוגעים לגירושיהם ויסדירו את כל הנושאים, לרבות, מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראיה, חלוקת רכוש, סידור גט וכיו"ב – מדובר בהסכם גירושין שנכנס לתוקף כמו כל הסכם גירושין.

מדובר בהסכם שמותאם באופן אישי לבני הזוג ואין הסכם אחד דומה למשנהו, הוא נותן פתרונות לבעיות שעלולות להיווצר בעתיד ומאידך מסדיר את כל הנושאים שנובעים במקרה שהצדדים מעוניינים בכל זאת להתגרש.


האם הסכם שלום בית לחילופין גירושין דורש אישור של בית המשפט או בית הדין הרבני ?

כן! בנוסף לחתימת הצדדים נדרש אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.


מה היתרונות של הסכם שלום בית לחילופין גירושין ?

ישנם יתרונות רבים לבני הזוג, כגון : יצירת וודאות ותחושת ביטחון בתקופת שלום הבית ובמידה ולא תצלח במקרה של גירושין, הימנעות מקיום הליכים בבית המשפט או בבית הדין הרבני, חיסכון של כסף רב שכן לא נדרש עוד ללכת לעו"ד הכול כבר מוסדר בהסכם, קיום הליכי מו"מ וגישור מתוך מקום של פתיחות והסתכלות גם על הצד השני ועוד כהנה וכהנה יתרונות שיכולים למנוע מכם בעיות בעתיד.

חזרה להסכמים בדיני משפחה >>
הוסף תגובה